ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №7.
ВИЗНАЧЕННЯ ЙОНІВ SO42- У ВОДІ
Теоретичний вступ
Сульфатні йони, як і йони С1-, поширені в поверхневих природних водах, поступаючись хлоридним йонам у високомінералізованих водах, але переважаючи в більшості мало- і помірномінералізованих вод. Вони належать до головних йонів (макрокомпонентів).Вміст сульфатних йонів, на відміну від хлоридних, лімітується присутністю йонів Са2+, які утворюють з йонами SO42- малорозчинний СаSO4 . При малому вмісті йонів Са2+ концентрація йонів SO42- може значно збільшуватись.
Сульфатні йони - біологічно нестійкі і при відсутності кисню (анаеробні умови) можуть бути відновлені до сірководню. Такий процес, який називається сульфаторедукцією, відбувається, наприклад, в глибинах деяких морів і водах нафтоносних родовищ. Він відбувається під дією бактерій (Microspira) в присутності органічної речовини і може бути виражений такою схемою:
Присутність сульфатредукуючих бактерій виявлена у водах нафтоносних родовищ на глибинах до 2000м. В подальшому сірководень при стиканні з повітрям знову окиснюється до вільної сірки 2H2S + O2 = 2H2О + 2S, а потім - до SO42-.
Вміст йонів SO42- у воді визначають комплексонометричним методом за допомогою трилону Б (лаб.роботу №6). трилон Б утворює комплекси з йонами Ва2+. Суть методу полягає в тому, що у досліджувану воду додають йони Ва2+, які зв’язують йони SO42-:
Кількість сульфатів визначають за різницею витрати трилону Б на зв’язування йонів Ва2+ до осадження йонів SO42- і після їх осадження.
За СанПіН України в питній воді вміст сульфатів не може перевищувати 250 мг/л (додаток, табл.1), для рибогосподарських водойм - не більше 100 мг/л (додаток, табл.4).
Дата добавления: 2016-05-16; просмотров: 496;