V. Практична робота 1 страница
Урок №1
Тема: «Загальне ознайомлення з поняттям «образотворче мистецтво», з матеріалами й інструментами, якими працює художник. Бесіда «Краса навколо нас».
Мета: ознайомити учнів з матеріалами та інструментами, що використовуються на уроках образотворчого мистецтва, навчити дітей малювати предмети округлої форми (великі і маленькі) вздовж або впоперек смуги, проводити лінії в різних напрямках, різні за шириною (тонкі нитки, широкі стрічки для повітряних куль); розвивати естетичні почуття; виховувати охайність.
Обладнання: таблиці, дитячі малюнки, ілюстрації із зображенням повітряних кульок, репродукції художників (за вибором учителя) у різних видах образотворчого мистецтва — графіки, живопису, скульптури, архітектури і декоративно-прикладного мистецтва, пензлі, фарби, кольорові олівці, фломастери тощо.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми і завдань уроку.
– Сьогодні на уроці ми дізнаємося про те, що вивчає образотворче мистецтво, та які матеріали можна використовувати під час малювання.
III. Засвоєння нових знань.
1. Вступна бесіда.
– Учні, чи доводилося вам спостерігати, як кружляє дивовижний метелик над чарівною квіточкою? Як пропливають у небі білі кучеряві хмарки, нагадуючи своєю формою казкових тварин та птахів?
– А чи бачили ви, як восени від маленького подиху вітру повільно опадають жовто-багряні листочки?
– А чи звертали ви увагу на дивовижні візерунки, які залишав на зимових шибках мороз?
– Можливо, всі свої враження від побаченого ви пробували передати в малюнках, так як це роблять ... а хто саме — спробуйте відгадати за допомогою загадки.
– Пензлик бігає охоче:
Раз мазочок, два мазочок ...
Ось пелюстка і листочок,
Ось доріжка і горбочок,
Ось хатина, ось діброва,
Ось ... Картина вже готова ...
А картину — знає кожен —
Створює для нас ... (Художник).
2. Перегляд демонстраційного матеріалу.
3. Продовження бесіди.
– На уроках образотворчого мистецтва ви зможете помандрувати у казковий і різнокольоровий світ мистецтва. У далеку мандрівку до незвичайної країни, а тим паче — до чарівної, де на кожному кроці вас чекатимуть усілякі дивовижні фантазії, не можна вирушати без провідника.
– А таким провідником у нас буде хлопчик — Олівець. Назвали його так тому, що над усе на світі він любить малювати. (На дошку вивішується малюнок із зображенням хлопчика Олівця). Він покаже вам казкові краєвиди нашої батьківщини, ознайомить з тим, як працювати ножицями і пластиліном, олівцями і фломастерами, фарбами і пензлями.
– У нашу подорож не можна вирушати з порожніми руками. В дорозі знадобиться багато речей, тому що під час мандрівки ви будете не лише слухати, дивитись, але й навчатися робити усілякі дива. Тому завжди під рукою треба мати: білий і різнокольоровий папір та картон різних розмірів; акварельні та гуашеві фарби, фломастери і кольорові олівці (дуже добре, якщо серед них знайдуться так звані воскові); пластилін; різні пензлики: тонкі і грубі, такі, що мають м'яку щетину, і ті, у яких жорстка коротка чупринка-щітка; клей ПВА — найкращий у нашій справі, бо він клеїть чисто й міцно, не залишаючи плям на папері; палітра — на ній ви будете змішувати фарби і створювати нові відтінки різних кольорів; пластмасова склянка з водою, щоб у ній купалися пензлики; невеличка ганчірка для рук; прості олівці; гумка.
4. Відгадування загадок.
– Лиш помилка суне носа —
На підмогу її просим.
Потанцює, покружляє —
І помилки вже немає!
В кого ж виникла ця думка,
Щоб з'явилась дивна ... (Гумка).
– Всяк школяр його шанує,
Бо він пише і малює.
Хто ж цей славний молодець?
Це, звичайно, ... (Олівець).
– Щоб жили у мирі
Скло, пластмаса й шкіра,
Целофан, хутро й бетон,
Пінопласт, папір, картон ...
Всіх здружу я, крім людей.
Зрозуміли, хто я? ... (Клей).
– Ось у мене у руці
Три барвистих бігунці.
Взявсь до праці голубий —
І з'явились голуби.
Далі виріс гай зелений:
Сосни, липи, в'язи, клени,
Й стежка в травах навпростець...
Це попрацював у мене
Вже зелений бігунець.
Ну, а тут — на баштані,
Дині виросли смачні.
Це уже насамкінець
Вкоїв жовтий бігунець.
Що ж воно за бігунці?
Відгадали? ... (Олівці).
5. Продовження бесіди.
– А зараз наш провідник познайомить вас із тим, як працювати звичайнісіньким простим олівцем і фарбами.
– Чи відомо вам, що звичайний графітний олівець або пензлик — чарівники? Вони можуть бути ніжними і суворими, лагідними і жорстокими, сумними і веселими, навіть смішними. Все залежить від того, до яких рук вони потраплять: умілих, вправних, що легко творитимуть малюнки, чи незграбних, безпорадних в роботі з олівцем і фарбами.
– Лінію, проведену олівцем, чи мазок, виконаний пензлем, можна порівняти з азбукою. Спочатку треба навчитися вільно володіти інструментами, упевнено проводити лінії й прокладати мазки. Навичок користування різними художніми матеріалами ви можете набути, постійно виконуючи вправи подібні до тих, які зараз навчитеся виконувати спочатку в повітрі, а потім на аркуші паперу.
– Малюючи, пам'ятайте: неправильно проведену лінію можна витерти гумкою, але зловживати цим не слід, бо тільки охайно виконаний, не затертий малюнок справляє гарне враження.
6. Виконання графічних вправ.
– Проведіть у повітрі пряму лінію спочатку зверху вниз, а потім знизу вверх, потім зліва направо і навпаки.
– Повторіть ці вправи декілька разів. А тепер спробуйте так само провести лінії без лінійки на аркуші паперу.
– Намалюйте в повітрі коло і овал. Ці вправи також повторіть декілька разів.
– Спробуйте намалювати коло і овал без допоміжних ліній на аркуші паперу. Руку при цьому не напружуйте, рухайте її вільно, легко.
7. Дидактична гра.
Матеріал: невелика художньо оформлена торбинка; м'ячик, кубик, пірамідка, повітряна кулька.
Вчитель кладе всі вищеназвані предмети у чарівну торбинку і пропонує комусь із дітей, не дивлячись у торбинку, помацати якийсь предмет, назвати його, а витягнути з торбинки лише предмети округлої форми.
8. Практична діяльність учнів.
– Напевне, ви бачили на фотографіях чи малюнках зображення художника за роботою, в правій руці якого пензлик, яким він малює картини, а на пальці лівої руки надіта дощечка-палітра. На ній різноманітні фарби.
– Палітра служить художнику для змішування фарб, щоб одержати потрібний колір. Зараз і ви попрацюєте з палітрою. Спробуйте змішати червону фарбу з жовтою — і ви отримаєте оранжевий колір. Якщо змішати синю з жовтою — отримаєте зелений. А якщо змішати червону із синьою фарбою, то який колір отримаємо?
– Отже, існують три основні кольори — червоний, жовтий і синій. Ці кольори не можна скласти з інших кольорів. Решта — похідні, їх отримують, змішуючи будь-які два основні кольори.
– Намалюйте три повітряні кульки так, щоб вони частково закривали одна одну. А тепер зафарбуйте кульки основними кольорами. У тих місцях, де повітряні кульки перетнулися, дві фарби змішались і утворився новий колір. Який?
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
– Як називається невеличка дерев'яна дощечка, на якій художник змішує фарби під час роботи?
– Які основні кольори ви знаєте?
– Який колір отримаєте, якщо змішаєте жовтий і червоний; червоний і синій; синій і жовтий кольори?
– Які художні інструменти потрібні на уроках образотворчого мистецтва?
V. Підсумок уроку.
1. Перегляд і оцінювання малюнків.
2. Демонстрування дитячих робіт.
3. Бесіда:
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Чому навчилися?
– Кому подаруєте свій малюнок
Урок № 2
Тема.Різноманітність форм навколишнього світу. Прості геометричні форми: площинні – прямокутник, квадрат, трикутник, коло, овал; об’ємні – куб, циліндр, конус, куля. Святкові прапорці.
Мета:формувати первинне уявлення про прості геометричні форми (пласкі — прямокутник, квадрат, трикутник, коло, овал; об’ємні — куб, циліндр, конус, куля); розвивати комбінаторні здібності, образне, логічне, просторове мислення; учити розрізняти геометричні фігури (площинні та об’ємні); формувати в дітей уміння аналізувати, узагальнювати; розвивати кмітливість; виховувати акуратність, увагу; навчати міркувати, стимулювати розвиток допитливості.
Обладнання:набір геометричних фігур (пласких – квадрат, коло, овал, трикутник, прямокутник та об’ємних – куб, циліндр, конус, куля), простий олівець, кольорові олівці, гумка.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
1. Бесіда:
– На попередньому уроці ми дізналися, які найрізноманітніші матеріали можна використовувати для малювання.
– Що допомагає нам малювати?
– Чим ви найбільше полюбляєте малювати?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
1. Розповідь учителя:
– Уявіть, що ми потрапили до казкової країни Фантазії, де щодня свято. Біля всіх будинків та на вулицях майорять прапорці різної форми та кольору, а над центральною площею злітають у небо яскраві повітряні кульки.
– На тлі блакитного неба ми з вами бачимо їх чіткі силуети.
IV. Пояснення нового матеріалу:
1. Демонстрація геометричних фігур:
– Подивіться на геометричні фігури, які з них вам знайомі?
(Учитель демонструє учням геометричні фігури і нагадує їх назви.)
2. Гра «Святкова геометрія»:
(Учитель роздає учням заздалегідь вирізані з картону геометричні фігури.)
– Кожен із мешканців казкової країни отримав яскраву кульку та прапорець. Проте вони не можуть запам’ятати, якої форми їх фігури. Допоможімо мешканцям казкової країни. (Учитель називає геометричні фігури, а учні, які мають названі фігури, піднімають їх уверх.)
3. Розповідь учителя:
– Зображення навколишніх предметів теж схожі на геометричні фігури.
(Учитель демонструє зображення різних предметів, пропонує учням назвати геометричні фігури, на які вони схожі.)
– На відміну від геометричних фігур, предмети навколо нас непласкі, а об’ємні.
(Учитель демонструє та називає об’ємні геометричні форми, учні знаходять на зображеннях схожі на них елементиі називають геометричні форми, з яких вони складаються.)
V.Актуалізація вивченого матеріалу:
1. Творче завдання:
(Учитель пропонує учням відгадати загадку.)
За хмари, в сонячну блакить
Я легко, вільно, швидко
Отак би й полетіла вмить,
Якби не клята нитка!
(Повітряна кулька)
Учитель пропонує учням намалювати кольоровими олівцями різнокольорові повітряні кульки та прапорці, пояснює послідовність виконання завдання.
– Спочатку намалюємо повітряні кульки простим олівцем. Вони мають бути розташовані у верхній частині аркуша. Потім намалюємо прапорці на мотузці. Повітряні кульки та прапорці можуть мати різну форму.
(Учитель демонструє справжні повітряні кульки.)
– Спочатку намалюємо два великих кола, потім домалюємо мотузочки. Тепер намалюємо мотузочку, на якій розташуємо прапорці різної форми.
На дошці намальований вертикальний прямокутник. Учитель показує, як скомпонувати загальну форму малюнка, щоб на аркуші не залишалося порожнього простору, потім виконує роботу на дошці, завершуючи форму крок за кроком. Учитель показує, як виконати роботу спочатку простим олівцем, а потім – кольоровими олівцями.
– Кульки та прапорці мають бути різного кольору за бажанням.
VI. Підбиття підсумків:
Обговорення учнівських робіт
Відбувається обговорення учнівських робіт.
Із малюнків створюють виставку «Святкова геометрія».
Урок № 3
Тема:Лінія, пляма, крапка, штрих як засоби створення форми. Графічні матеріали та інструменти. Прийоми роботи графічними інструментами. Пригоди Лінії та Крапки.
Мета:розкривати поняття «лінія як засіб виразності»; ознайомлювати учнів із поняттями «штрихування» і «силует»; надавати початкові навички роботи з лінією;формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси лінійних форм; розвивати дрібну моторику руки; виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу; забезпечувати доброзичливу атмосферу; стимулювати розвиток допитливості.
Обладнання:репродукції картин відомих художників; зразки робіт; моток дроту; товстий шпагат; дерев’яна рейка; олівці: графітні, прості (тверді та м’які), воскові (пастельні), вугільні; аркуш паперу формату А1; три товстих чорних маркери.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Бесіда:
– Які, на вашу думку, матеріали та інструменти допоможуть намалювати малюнок, що складається з ліній?
III. Вивчення нового матеріалу:
1. Пояснення вчителя:
– Є дверцята у пеналі,
Дивовижні, небувалі:
Як відчиняться вони,
Вибігають молодці —
Кольорові олівці.
Т. Коломієць
(Учитель розповідає про те, якими є олівці: на кожному олівці є маркування, що позначає тип грифеля.)
– Літера «Т» на олівці означає, що грифель твердий, а літера «М» – що м’який. Чим більшою є цифра біля літери, тим твердішим або, навпаки, м’якшим є грифель.
– Щоб виконати малюнок у зошиті з математики (креслення або технічний малюнок), краще взяти твердий олівець. Для виконання малюнка в альбомі для малювання знадобиться м’який грифель.
– Грифель – це паличка з пресованого графіту, одягнена в дерев’яний футляр.
– Графітний олівець – це найпоширеніший вид олівців. Його гладкий грифель виготовлений із графіту та мінеральних домішок. Він дає сірий тон і легко видаляється гумкою. Проте отримати чорний колір із його допомогою не можна.
– Кольорові олівці. Грифель у кольоровому олівці виготовлений із кольорових пігментів (фарб), змішаних зі спеціальним воском. Гарний кольоровий олівець дає м’яку лінію та яскравий колір. Проте його складно витирати гумкою.
– Вугільний олівець.Вугільні олівці виготовляють з обпалених березових гілочок. Вугілля краще лягає на папір, ніж графітний олівець. Малюнок є чорним, матовим, його легко розтушовувати (розтирати).
– Автоматичний (цанговий) олівець має графітний грифель без дерев’яного футляра. Його не потрібно застругувати. Грифель можна поступово висувати зі спеціального тримача. Лінія, проведена автоматичним олівцем, є певної товщини.
– Акварельний олівець. Фарба, якою наповнений його грифель, розчиняється у воді. Його можна змочити водою перед початком малювання, або спочатку зробити сухий малюнок, а потім обробити вологим пензликом весь малюнок або його частину. Змочена частина малюнка стає схожою на акварель.
(Учитель демонструє учням малюнки, намальовані різними олівцями. Пропонує відгадати, які малюнки якими олівцями виконані.)
– Давайте подивимося, якими бувають лінії.
(Учитель демонструє різні типи ліній, утворені за допомогою дроту (хвилясті тверді та зиґзаґоподібні), товстого шпагату (хвилясті м’які та петлеподібні), рейки (прямі та ламані), і пропонує розглянути ілюстрації.)
– Зображення, створене за допомогою ліній, може бути штриховим, контурним і силуетним.
– Штриховий малюнок повністю або частково заповнено лініями.
– Контурний малюнок складається лише з ліній, що розташовано по межі зображення.
– Силуетний малюнок заливається повністю всередині контуру.
2. Організація сприйняття творів мистецтва:
Учитель пропонує учням визначити, як утворені зображення на малюнках художників.)
– Уважно розгляньте малюнки. Які лінії використали художнии?
– Який настрій викликає кожен із малюнків?
– Поясніть, як характер ліній пов’язаний із зображенням.
– Складіть невеличку розповідь за малюнком, що сподобався вам найбільше.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота над формуванням навичок і вмінь:
На дошці заздалегідь закріплений аркуш паперу формату А1. Учитель пропонує учням загадки про олівці. Перші троє учнів, які дають правильні відповіді, допомагають учителеві пояснювати творче завдання. Один із них має малювати лише лініями, решта – крапками та плямами. Учні виконують вправи в альбомах з малювання.
– Душа олив’яна,
Шкіра дерев’яна.
Доки будеш водити,
Буде говорити.
– Тоненьке, кругленьке,
Серце чорненьке.
Хто на його слід погляне,
Думку його взнає.
– Чорний Іван, дерев’яний каптан:
Де носом проведе, там помилку кладе.
2. Слово вчителя:
– Одного разу засперечалися крапка, лінія та пляма: хтоз них найважливіший.
— Я — сонячне проміння,— промовила лінія.
— А я — крапельки дощу,— зауважила крапка.
— А я — калюжа на землі,— вихвалялася пляма.
— Дурні, що ви сперечаєтесь,— розсміялася сорока на гілці.
— Ви всі потрібні. А разом ви можете зобразити все, що завгодно.
— Ай справді! — вигукнули подружки. Намалюймо щось разом. Що ж нам намалювати?
Учитель пропонує учням допомогти крапці, лінії та плями намалювати щось цікаве. Для того щоб визначити, що ж саме; намалювати, пропонує виконати декілька вправ.)
3. Пояснення до творчого завдання
(Учитель розповідає, учні ілюструють роз-повідь за допомогою ліній, крапок та плям.
На кожному етапі розповіді вчитель пропонує учням використати певний прийом зображення.
– Якщо стати на пагорбі, то видно далеко-далеко навкруги. Земля розкинулася широко-широко, а над нею небо — високе- високе. Відділіть небо від землі за допомогою хвилястої лінії. (На дошці малює той учень, який має зображувати лінії.)
– Яскраве сонечко освітлювало все навкруги. Намалюйте сонечко за допомогою круглої плями. Воно спрямувало свої промінці на землю. Намалюйте промінці за допомогою ліній різної довжини.
– Дмухнув вітерець, і сонечко затулили пухнасті хмаринки. Намалюйте хмаринки за допомогою хвилястих ліній, а крапками зробіть їх пухнастими.
– Хмари насупилися, потемнішали. Заповніть хмари хвилястими лініями.
– На землю впали перші краплі дощу. І почалася злива. Намалюйте дощ – спочатку окремими краплями, а потім паралельними лініями.
– З хмари зірвалася блискавка та освітила все навкруги. Намалюйте блискавку. Вона схожа на розгалужене коріння дерева.
4. Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні виконують творчу роботу. Учитель надає індивідуальну допомогу.
V. Підбиття підсумків:
З малюнків створюють виставку «Портрет блискавки».Наприкінці уроку учні мають розрізняти прийоми виконання малюнка, свідомо їх використовувати.
Урок № 4
Тема.Види і типи ліній. Виражальні можливості лінії. Створення (на елементарному рівні) виразного образу лінійними засобами на основі творчої уяви. Святковий салют.
Мета:продовжувати розкривати поняття «лінія як засіб виразності»; закріплювати початкові навички роботи з лінією; навчати створювати (на елементарному рівні) виразний образ лінійними засобами; продовжувати формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси лінійних форм; розвивати творчу уяву, дрібну моторику руки, стимулювати розвиток допитливості; виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу; забезпечувати доброзичливу атмосферу.
Обладнання: репродукції картин відомих художників, кольорові олівці або фломастери; простий олівець; гумка.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь:
1. Бесіда
– Якими олівцями вам більше подобається малювати м’якими
чи твердими?
– Чому?
– 3 якою метою люди придумали фломастер?
– Чи може фломастер замінити олівець?
– Чи любите ви малювати фломастерами?
– У якому малюнку фломастер обов’язково стане в пригоді?
– Для чого художникові потрібні лінії, крапки, плями?
– Що можуть зображувати крапки? плями? лінії?
– Якими бувають лінії?
– Що можна зобразити за допомогою ліній?
III. Закріплення вивченого матеріалу
1. Випереджальне завдання
Учитель пропонує учням намалювати різні типи ліній: концентричні кола; пунктирні лінії з відрізками рівної довжини; пунктирні лінії з відрізками, що зменшуються та збільшуються завдовжки; промінці, що виходять з однієї точки; похилі лінії з нахилом ліворуч та праворуч.
Учитель пропонує розглянути малюнки уважно та визначити, яке саме зображення вони могли б утворити.
2. Навчальна гра «Як олівець»
Учні мають згадати, хто і що за формою нагадує олівець (дерево, телеграфний стовп, черв’як, жираф і т. ін.) і чому.
Ті, хто знайшов найточніші порівняння, отримують кольоровий олівець або фломастер так, щоб решта учнів не бачила його кольору. Дітям необхідно уявити, що чарівник перетворив їх на олівці і фломастери відповідного кольору.
Лише за допомогою міміки та жестів учням-«олівцям» потрібно показати, що вони зможуть намалювати для людей. Решта учнів має відгадати, що намалювали олівці та фломастери.
3. Робота над формуванням навичок і вмінь:
Учні виконують у робочому зошиті навчальні вправи, спрямовані на розвиток дрібної моторики руки.
– Кожна людина любить свята, а найкращою прикрасою свята є святковим салют. Спробуймо і ми намалювати святковий салют.
– Як ви вважаєте, який папір краще згодиться для нашого малюнка: білій чи темний? Чому?
(Учитель малює на дошці два прямокутники — вертикальний та горизонтальний. По низу аркуша ламаною лінією намальовані силуети будинків).
– На якому з прямокутників наш малюнок буде виразнішим? Чому?
– Для зображення салюту необхідно багато простору неба, тому ми обираємо вертикальний аркуш.
(Учитель демонструє, як скомпонувати малюнок, щоб не залишалося порожнього місця, потім виконує роботу на дошці, {завершуючи її крок за кроком.
– Слід звернути увагу учнів ;на зміну характеру ліній: плавні, уривчасті, колоподібні. За бажанням учні можуть додати пра- \Ц°рці та повітряні кульки.)
4. Індивідуальна робота за творчим завданням:
Учні виконують творчу роботу. Учитель надає індивідуальну допомогу.
IV. Підбиття підсумків
– Скільки в нас вийшло різних феєрверків! У кожного – свій характер, свій настрій.
– Придумайте розповідь про свято намальоване вами.
Урок № 5
Тема: Елементарні засоби компонування простих форм на площині. Створення композиції з крапок, ліній, плям. Правила користування гуашевими фарбами та пензлем. Танок повітряних зміїв.
Мета:перевіряти засвоєння учнями поняття «графіка», «лінія, крапка. Пляма як засіб виразності» та закріплювати їх; ознайомити з правилами роботи з гуашевими фарбами, пензлями, вчити правильно розташовувати зображення на площині аркуша, надавати початкове поняття про компонування простих форм на площині; розвивати фантазію, уяву, допитливість; виховувати екологічну культуру.
Обладнання: репродукції картин, аудіо запис П. Чайковський «Вальс квітів», комп’ютер, олівець, гумка, гуаш, пензлі, серветки.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
II. Повідомлення теми і завдань уроку.
– На цьому уроці ми навчимося працювати із гуашшю, для зображення повітряних зміїв використовуватимемо різні геометричні форми.
III. Засвоєння нових знань:
1. Вступна бесіда
– Дітки, до нас сьогодні на урок не прийшов, а прилетів Олівець. Прилетів він на повітряному змієві.
2. Демонстрування повітряних зміїв.
3. Продовження бесіди.
– Хто з вас коли-небудь запускав повітряного змія? Опишіть його.(Діти діляться враженнями.)
– Люди завжди мріяли літати, як птахи. І найдревніший літальний апарат, який вони винайшли, повітряний змій. Китайці запускали їх у небо ще 2500 років тому, щоб налякати ворогів чи визначити напрям вітру. Деякі змії були такі великі, що могли підняти в повітря і людину. Робили повітряних зміїв у вигляді яскравих риб, метеликів, птахів, крилатих драконів.
– Повітряні змії часто слугували листоношами. Коли треба було терміново попередити про якусь важливу подію — наступ ворога, приміром, чи одруження короля, або ж просто про великий ярмарок — запускали повітряних зміїв.
– Варто згадати і такий випадок. У 906 році князь Київської Русі Олег завдяки повітряним зміям одержав блискучу перемогу над ворогами. Як розповідає давній літопис, коли в повітрі з'явилися "коні й люди паперові позолочені", вороги перелякалися й кинулись урозтіч.
– У деяких країнах повітряних зміїв використовували, щоб допомогти кораблям, які зазнали аварії неподалік від суходолу. Змій переносив один з кінців канату з берега на корабель, і судно підтягували до рятівної землі.
– В Англії завдяки повітряним зміям зберегли не одну тонну зерна та фруктів. Городники й садівники помітили, що птахи звикли до опудал і не бояться їх. А от повітряного змія сприймають як великого крилатого хижака і зразу ж відлітають геть.
– І в наш час повітряні змії піднімають у небо термометри, щоб зміряти там температуру повітря, а також інші прилади, за допомогою яких передбачають зміни погоди. Завдяки повітряним зміям люди дізналися, що угорі повітря холодніше, і що блискавка — електричне явище. Перша фотографія Землі з висоти "пташиного польоту" була зроблена за допомогою змія.
– Повітряними зміями намагалися навіть піднімати людей у повітря — але марно. Та цей дослід було використано для створення спочатку планерів, а потім — літаків.
– Сьогодні повітряні змії для нас — просто цікава іграшка. Вони бувають найрізноманітнішими: від традиційного ромба до етажерок чи дельтапланів.
4. Перегляд демонстраційного матеріалу.
5. Прослуховування оповідання В.Берестова «Про повітряного змія»
– Про повітряного змія. Вітя зробив повітряного Змія. День був похмурий, і хлопчик намалював на Змієві сонце. Вітя відпустив нитку. Змій почав підніматися все вище й вище, метляючи довгим хвостом і наспівуючи пісеньку:
– Я лечу і мрію,
Я свічу і грію!
– Ти хто такий? — спитали пташки.
– Хіба не бачите? — сказав Змій. — Я — сонце!
– Неправда! Неправда! — закричали пташки. — Сонце за хмарами.
– За якими такими хмарами? — розізлився Змій. — Сонце — це я! Ніякого іншого сонця не було, нема, не буде й не треба. Ясно?
– Неправда! Неправда! — сполошилися пташки.
– Що-о-о? Цить, куцохвості! — гаркнув Змій.
Перелякані пташки розлетілись. Аж тут визирнуло сонце.
– Заклювати хвалька! Вискубати хвіст ошуканцеві! — закричали пташкий накинулися на Змія.
Вітя почав хутко змотувати нитку, і Змій упав на траву.
– Що ти там накоїв? — запитав хлопчик.
– А що? — образився Змій. — Вже й пожартувати не можна?
– Жартувати жартуй, — сказав Вітя, — але ж навіщо брехати й вихвалятися? Ти мусиш виправитись.
– Ото ще морока! — пробурчав Змій. — І не подумаю! Нехай пташки виправляються!
– Он як! — обурився Вітя. — Гаразд! Тоді я сам тебе виправлю. Тепер вже ти нікого не надуриш і не налякаєш, хоч лусни зі злості!
Хлопчик взяв фарби і перетворив намальоване сонце на кумедну мармизу. Змій знову полетів у небо, виспівуючи пісеньку: — Я лечу, я мрію, Що захочу, дію. Він дражнився, і брехав, і вихвалявся. Та тепер усі бачили його смішну мармизу й думали, що він жартує. А він і не думав жартувати.
– Я — сонце! Чуєте? Я — сонце! — кричав Змій.
– Ха-ха-ха! — сміялися пташки. — Ох і розсмішив. З тобою, друже, не занудьгуєш!
– Цить, куцохвості! — бурчав Змій, сердито метляючи довгим хвостом.
Але пташки сміялися ще дужче, кружляли навколо Змія і смикалийого за хвіст.
Повітряний Змій пообіцяв виправитись. Він дуже хоче потрапити в країну повітряних Зміїв, яка називається Змійландія.
6. Поетапне зображення малюнка вчителем.
7. Практична діяльність учнів.
III. Підсумок уроку.
1. Перегляд і виправлення помилок у малюнках учнів.
2. Демонстрування дитячих робіт.
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Чому навчилися?
– Кому подаруєте свій малюнок.
Урок № 6
Тема.Виражальні можливості силуетної форми. Виготовлення силуетних форм за допомогою шаблонів. Правила роботи з ножицями та кольоровим папером. Значення раціонального використання паперу для екології Землі. Овочі та фрукти.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 1258;