V. Практична робота 4 страница
– Головне зображення на малюнку не повинне бути завеликим або замалим.
– Малюємо чистими фарбами і ретельно вимиваємо пензлик, коли переходимо від одного кольору до іншого.
– Не використовуємо під час малювання кольори безпосеред-ньо з банки, а змішуємо їх на палітрі.
– Під час роботи не розмахуємо пензлями й олівцями.
– Обережно поводимося з водою і фарбами.
V. Закріплення вивченого матеріалу:
1. Індивідуальна робота за творчим завданням
Під час виконання роботи вчитель (за потреби) надає учням індивідуальну допомогу.
VI. Підбиття підсумків:
1. Обговорення учнівських робіт
Учні самі визначають, хто впорався із завданням, а хто припустився помилки і чому. Усі роботи кріплять на довгий аркуш паперу або шматок шпалери відповідного кольору. Аркуш із малюнками має стати складовою новорічного і різдвяного оформлення класної кімнати.
Урок № 15
Тема:Витинанка як вид художньої роботи з папером. Вирізування симетричних форм із застосуванням однієї або декількох вісей симетрії. «Чарівна ялинка».
Мета:ознайомлювати учнів із поняттями «симетричний малюнок», «витинанка», процесом узагальнення форми; формувати трудові прийоми роботи з ножицями; навчати дітей працювати за зразком; розвивати дрібну моторику руки; виховувати спостережливість, акуратність, увагу; збуджувати в учнів інтерес до творчої діяльності в умовах практичної роботи.
Обладнання:білий папір; простий олівець; ножиці; шматочок дитячого мила.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів:
(Учитель ділить дошку на чотири частини.)
– Уявіть, що на землі немає нічого, крім білого кольору. Згадаймо все те, що буває білим навесні, улітку, восени, узимку.(Усе назване учнями вчитель записує на дошці. Учні класу об’єднуються у чотири групи. Діти описують білий портрет різних пір року.)
– Які думки у вас виникають, коли бачите різні білі квіти: конвалії, ромашки, лілії, проліски?
– Що означає білий колір у житті людей?
– Чому стелі часто фарбують у білий колір?
– Люди яких професій носять одяг білого кольору? Чому?
III. Мотивація навчальної діяльності:
1. Розповідь учителя:
– Заплющимо очі та пофантазуємо.Осінь була довгою-довгою-довгою. Листя давно облетіло, земля вже стомилася від нескінченних холодних дощів, а вітер усе співав за вікном свою тужливу осінню пісню. Дуже сумно було всім у лісі. Темно, голо і мокро.
– Але одного разу вранці на землю впала перша сніжинка, потім ще одна, ще й ще. І пішов перший сніг.
– Це відправила на землю матінка Зима своїх дочок — сніжинок. Наймолодшій вона дала чарівний пензлик із білою зимовою фарбою.
– Подивись, донечко, що із землею дощі та вітри зробили. Немає кому, крім тебе, землю втішити. Умочи чарівний пензлик у зимову фарбу і подаруй усім, кого зустрінеш, чудове зимове вбрання.
– Біла, тендітна, промениста Сніжинка спурхнула з краєчка хмари і полетіла на землю. Яким усе довкола було нудним, сіро- коричнево-чорно-мокрим!
– Скільки ж тут роботи! Мені самій не впоратися,— злякалася Сніжинка.
– Чого ти сумуєш, дурненька?! — розсміявся легкий Морозець. Він сидів на гілці старого дуба і потріскував його гілочками.— Подивись, скільки в тебе сестер-помічниць!
– Озирнулася навколо Сніжинка і побачила, щоодна за одною злітають на землю сніжинки, і в кожної у руці чарівний пензлик. Вони посріблили віти дерев тонким інеєм, одягли на кущі пухнасті теплі шапки, вбрали зайців у франтівські білі шубки, укрили всю землю товстою сніговою ковдрою. Яким білим, чистим, легким стало все навколо! Просто диво!
– Зраділа маленька Сніжинка і закружляла в хороводі з легким вітерцем. Повз них пролітали інші сніжинки.
– До міста! (До села!)
– До людей!
– На свято!
– Співали сніжинки на всі голоси і кликали маленьку Сніжинку із собою. У місті на них чекало дуже багато роботи. Адже потрібно було завалити снігом усі дахи, покрити інеєм усі дереваірозписати памороззю кожне вікно...
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Творче завдання:
– Звісно, самі сніжинки з такою роботою не впораються. Давайте їм допоможемо — виріжемо з білого паперу безліч легких сніжинок і прикрасимо ними вікна нашого класу. Для цього нам знадобиться білий папір, простий олівець, ножиці.
– Візьмемо аркуш білого паперу і виріжемо з нього круг. Зігнемо його по діагоналі, а потім ще декілька разів, як зазначено на схемі.
(Учитель демонструє порядок виконання роботи. Декілька шарів паперу учням буде складно прорізати акуратно.)
– На отриманому трикутнику малюємо рисунок для вирізування. Він не повинен бути занадто складним і не має перетинати лінії згинів.
2. Правила роботи і техніка безпеки
– Робоче місце має бути упорядкованим (олівці, ножиці, папір точно на своєму місці).
– Візерунок спочатку виконуємо олівцем, а потім вирізаємо ножицями.
– Під час роботи не розмахуємо олівцями й ножицями.
– Передаємо ножиці одне одному лише кільцями вперед.
– Після завершення роботи все сміття акуратно прибираємо.
V. Закріплення вивченого матеріалу:
1. Індивідуальна робота за творчим завданням:
Під час виконання роботи вчитель (за потреби) надає індивідуальну допомогу.
Усі дитячі витинанки-сніжинки приклеюють на вікна класу за допомогою мокрого мила.
VI. Підбиття підсумків
– Ми добре попрацювали — зробили чимало білих сніжинок.
– А які ще кольори дарує нам зима?
– Хто змінює своє вбрання взимку, а хто — зберігає?
– Якби у вас був чарівні пензлик і зимова фарба, що б ви розфар-бували у першу чергу?
– Що відчули люди, коли в місті (селі) настала зима?
Урок № 16
Тема:Урок узагальнення. Співвідношення силуетної форми та декору. Графічний малюнок. Аплікація. «Родина строкатих рибок».
Мета:навчати учнів працювати у змішаній техніці (акварель, туш, кольоровий папір, декоративно-прикладне мистецтво); закріплювати вміння розміщувати елементи на малюнку; дотримувати закони композиції, навички роботи в графічній техніці; продовжувати знайомити з силуетними формами й декором; навчати учнів працювати в колективі, об’єднувати творчий потенціал групи, навчати міркувати; пояснювати дітям співвідношення фактури матеріалу й техніки виконання малюнка; розвивати дрібну моторику руки; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості; забезпечувати доброзичливу атмосферу.
Обладнання:репродукції картин відомих художників, великий аркуш для колективної роботи (або шматок шпалер відповідного кольору); матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи; аудіозапис (К. Дебюссі «Море»);кольоровий папір; туш; пензлі №1,2; ємність для води; простий олівець; гумка; серветки для витирання рук і пензлів; ножиці; клей ПВА.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
– Що таке графічний малюнок?
– Які матеріали використовують для його створення?
– Які матеріали та інструменти знадобляться для створення аплікації?
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
– Ми вже мандрували морським дном і знаємо, що в морі є дуже багато найрізноманітніших мешканців. Сьогодні ми вирушимо в гості до риб.
– Глибоко-глибоко в синьому морі жила дивовижна блискуча рибка із золотими лусочками. Вона так пишалася своїм незвичайним убранням, що вважала себе кращою за інших і ні на кого не звертала уваги. Маленькі рибки із захватом милувалися її неприступною красою.
Одного разу найменша рибка зважилася заговорити з блискучою красунею і попросила:
– Вибачте, сестричко, чи не подаруєте ви мені одну свою лусочку? Вона така яскрава, що світитиме замість ліхтарика, і я не боятимуся темряви.
– Нічого не відповіла блискуча рибка, тільки пихато сплеснула хвостом і пропливла повз неї. Маленька рибка зітхнула і повернулася до своїх веселих подружок. Вони гралися в піжмурки в заростях водоростей і зовсім забули про блискучу рибку.
– Горда рибка-одиначка зі смутком подивилася на своїх сусідок і прошепотіла:
– Чому їм так добре? Вони такі непоказні, але весь час граються і веселяться. А я така гарна і завжди одна. Ніхто не грається зі мною, ніхто не бажає розмовляти! Що ж мені робити?
– Поділися своїм багатством з іншими. Роздай рибкам по одній лусочці. Ти, звісно, станеш не такою гарною, але зможеш зрозуміти, що таке дружба,— прошепотіла у відповідь стара морська зірка.
– Позбавитися своєї краси?! Нізащо! — вигукнула блискуча рибка і попливла в зарості актиній.
– Але плавати самій було так сумно, а маленькі рибки гралися так весело, що блискуча красуня замислилася: «Мабуть, і правда нічого страшного не станеться, якщо я поділюся своїми блискучими лусочками». І вона подарувала маленьким рибкам блискучі ліхтарики — кожна отримала чудовий подарунок.
– Рибки-малята так щиро раділи і дякували їй, що наша рибка розчулено змахнула плавцем сльозинку і зніяковіло відвернулася. «Боже мій, як соромно! Я була такою пихатою і жадібною, а бути щедрою, виявляється, також щастя!»
– Відтоді всі рибки засяяли сліпучою красою, і наша блискуча рибка ніколи більше не залишалася на самоті. І в морі запанували дружба і веселощі.
– Чому було сумно блискучій рибці?
– Чого нас учить казка про рибок?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Творче завдання
– Разом створімо царство рибок, використовуючи наявні в нас матеріали. Кожний намалює одну рибку, і разом ми зберемо їх в одну дружну родину.
(Учнів класу необхідно об’єднати у робочі групи по 6—8 чо ловік. Якщо є можливість, слід зсунути столи так, щоб кожна група мала спільну робочу поверхню.)
2. Правила роботи і техніка безпеки
– Стіл застелити папером або клейонкою.
– Туш необхідно налити в кришечку і прикріпити до столу липучкою або поставити кришечку в невеличку коробочку, щоб туш, випадково розлившись, не забруднила всю робочу поверхню.
– Ретельно миємо пензлики після роботи з тушшю або клеєм.
– Під час роботи не розмахуємо пензлями і ножицями.
– Акуратно поводимося з тушшю і клеєм.
(Учитель демонструє зображення рибок на дошці, проговорю ючи особливості їх будови.
Учні малюють своїх рибок пальцями у повітрі (вправа без матеріалів) і починають малювати на папері.
Для підвищення творчого настрою бажано ввімкнути аудіо- запис твору К. Дебюссі «Море».)
– Спочатку оберіть колір для вашої рибки. Намалюйте її простим олівцем на кольоровому папері та акуратно виріжте ножицями.
(Перш ніж декорувати рибку за допомогою туші, можна ви конати ігрові вправи.)
3. Навчальні вправи:
Вправа № 1. «Пензлик танцює»
– Пензлик прикладають до аркуша паперу плиском, залишаючи слід. Повторення таких елементів є орнаментом.
Вправа № 2. «Пензлик потягується»
– Від плями витягають лінію, працюючи всією площиною пензлика, поступово переходячи на самий кінчик.
Вправа № 3. «На що схожа пляма?»
– Якщо під час роботи з тушшю на аркуші з’являться плями, їх також слід перетворити на елемент візерунка.
4. Слово вчителя
– У кожного з вас намальована чудова рибка. Подивіться, які вони різні! Тепер нехай кожен виріже кущик водоростей, щоб нашим рибкам було де гратися у піжмурки.
(Вирізування без попереднього малюнка олівцем за принципом «малюємо ножицями».)
5. Колективна робота за творчим завданням
За допомогою вчителя учні з’ясовують можливі варіанти композиції з урахуванням колірної гами та розмірів окремих елементів, обговорюючи можливі помилки. Добре, якщо кожний учасник групи має можливість запропонувати свій варіант композиції.
Коли знайдено місце для кожної дитячої роботи, учні приклеюють елементи до фону.
V. Підбиття підсумків
1. Обговорення учнівських робіт
Під час обговорення необхідно звернути увагу учнів на чергування геометричніх візерунків у заповненні силуетної форми. Декорування не повинне руйнувати загальної форми.
Тема 3. Зображення основних форм та їхніх частин у графіці та живописі (9 годин)
Усвідомлення вибору положення аркуша паперу залежно від форми об’єкта зображення. «Веселий сніговик».
Розмаїття форм. Взаємозв’язок основної форми та її частин. Малювання з натури. «Новорічна ялинка».
Особливості зображення складної форми на основі простих форм. Порівняння розмірів форм та їх складових частин. Контраст та нюанс. «Синичка».
Виражальні можливості ліній (актуалізація знань). Створення виразного образу графічними засобами на основі творчої уяви. «Родина хитрого їжачка».
Закріплення знань про лінію горизонту. Поняття плановості. Ознайомлення з технікою набризку. «Снігопад».
Поглиблення знань про колір, його виражальні можливості. Асоціативне сприйняття кольорів (“веселий”, “легкий”, “ніжний” тощо). «Весняне чудо-дерево».
Створення засобами кольору певного за характером виразного образу.
Елементарні поняття про гармонію споріднених кольорів (наприклад, блакитний – синій – фіолетовий, світло-зелений – зелений – темно-зелений тощо). «Природа прокидається».
Елементарні поняття про гармонію споріднених кольорів. «Весняна галявина».
Симетрія як засіб гармонізації форми. Ознайомлення з технікою монотипії. «Дивовижні метелики»
Урок № 17
Тема:Усвідомлення вибору положення аркуша паперу залежно від форми об’єкта зображення. «Веселий сніговик»
Мета:навчати свідомо визначати положення аркуша паперу залежно від форми та положення об’єкту зображення; продовжувати закріплювати поняття «симетричний малюнок»; навчати учнів визначати центр композиції; засвоювати основи симетричної композиції; формувати навички роботи в техніці гуаші; навчати дітей виявляти емоційне ставлення до краси зимової природи, працювати за зразком; розвивати дрібну моторику руки; виховувати спостережливість, акуратність, увагу; збуджувати в учнів інтерес до творчої діяльності в умовах практичної роботи.
Обладнання:репродукції картин відомих художників, альбом для малювання; кольоровий картон; простий олівець; гумка; фарби — гуаш або акварель; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку:
– Сьогодні на уроці ми вчитимемося малювати веселих сніговичків, вчитимемося правильно розміщувати їх на малюнку.
ІII. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
– Ми вже знаємо, що найбільше білого кольору ми бачимо взимку. Усе навкруги вкриває Зима пухнастою білою ковдрою. На білому снігу, мов на білому аркуші, вона створює свої казкові малюнки.
2. Організація сприйняття творів мистецтва
(Учитель демонструє репродукцію картини, на якій зображено сніговика на тлі пейзажу.)
Бесіда
– Що можна сказати про цю картину?
– Який настрій вона створює? (Розповіді учнів.)
– Яке місце на картині займає сніговик?
– Що допомогає художникові відтворити зимовий настрій?
– Пропорції картини більші у ширину. Чому, на вашу думку, художник обрав саме такі пропорції?
– Якби вам необхідно було зобразити лише сніговика на пагорбі,то які пропорції зображення ви обрали б?
(Учитель демонструє фрагменти картини квадратних та вертикальних пропорцій, пропонує учням відповісти, як змінюється настрій зображення залежно від зміни пропорцій картини.)
– Складіть невеличку розповідь за картиною. (Розповіді учнів.)
– А ось який вірш чудовий склав С. Маршак.
Ми не їли, ми не пили
Бабу снігову ліпили.
Тихне в місті дзвінтрамваїв,
Місяць вже встава,
Наша баба сніговая
буде не сама.
За С. Маршаком
– Давайте й ми намалюємо Веселого сніговита але вже за допомогою фарб. Яким кольором ми малюватимемо сьогодні? Слід звернутися за порадою до королеви Райдуги!
– Добре,— сказала королева Райдуга,— усе, що розташовано позаду головного зображення на нашому малюнку, художники називають фоном. Пейзаж або стіна будинку, біля якого стоїть наш Веселий сніговик,— це її фон.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Творче завдання
Учитель малює на дошці композиційні схеми і пропонує учням обрати правильну, обґрунтувавши свій вибір. Потім учитель малює крок за кроком спочатку схему побудови загальної форми, потім — деталі. (Можна об’єднати учнів у групи, запропонувавши одним намалювати Веселого сніговика, а решті — його родину.)
2. Правила роботи і техніка безпеки
– Головне зображення на малюнку не приховується по кутках аркуша, а розташовується посередині.
– Головне зображення на малюнку не повинне бути завеликим або замалим.
– Малюємо чистими фарбами і ретельно вимиваємо пензлик, коли переходимо від одного кольору до іншого;
– Не використовуємо під час малювання кольори безпосередньо з банки, а змішуємо їх на палітрі.
– Під час роботи не розмахуємо пензлями й олівцями.
– Обережно поводимося з водою і фарбами.
Під час виконання роботи вчитель (за потреби) надає індивідуальну допомогу.
V. Підсумок уроку:
1. Обговорення учнівських робіт.
2. Бесіда:
– Що найбільше сподобалось на уроці?
– Як же слід розміщувати зображення на малюнку?
3. Прибирання робочих місць.
Урок № 18-19
Тема:Розмаїття форм. Взаємозв’язок основної форми та її частин. Малювання з натури. «Новорічна ялинка».
Мета:навчати учнів основ малювання з натури;ознайомлювати з процесом узагальнення форми; навчати визначати основну форму предмета, його пропорції, побудову і відображати модель з усіма деталями саме такою, якою учні її бачать; навчати розміщувати зображення на аркуші паперу, рівномірно наносити штрихування олівцем для точнішого відображення предмета; навчати учнів міркувати; сприяти розвитку графічних навичок у зображенні елементів геометричного орнаменту; розвивати фантазію, окомір дітей, зорове сприйняття натури і дрібну моторику руки; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості; сприяти вихованню у дітей інтересу до спільної діяльності та результатів колективної творчості; виховувати спостережливість, акуратність, увагу; створювати святковий новорічний настрій.
Обладнання:схеми («Розміщення ялинкових гілок з іграшками», «Орнаменти»); шаблони кулі, дзвіночка або ліхтарика; невеликі гілочки сосни й ялини; матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи; шаблони у вигляді кульки, дзвіночка, ліхтарика; обладнання: ТЗН;альбом для малювання; простий і кольорові олівці; фломастери; гумка.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку:
– І діти, і дорослі люблять веселе свято Новий рік, але не всі знають, звідки походить звичай прикрашати ялинку кульками. Спочатку ялинки прикрашалися яблуками, що були символом родючості.
– Але трапився неврожай яблук. Тоді склодуви виготовили скляні кулі, якими відтоді почали прикрашати ялинки. Які ж гарні іграшки і кульки можна намалювати, розмістивши їх на ялинкової гілці, прикрасити їх орнаментом, а потім з цих гілочок виконати колективну роботу — новорічну ялинку, що стане прикрасою нашого класу до Новорічного свята!
ІII. Вивчення нового матеріалу
1. Слово вчителя
Що за дивна то новинка
Стала в лісі —
Засвітилася ялинка
На узліссі!
Свічечок на гілках — сила- Пресиленна —
І червона, й синя, й біла,
І зелена!..
А горішків і цукорків — Без рахунків!..
А під нею — цілі горки Подарунків!..
(Можна влаштувати невеликий новорічний конкурс поміж класів. Пропозицію виконати колективну роботу діти сприймуть охоче).
2. Бесіда
– Ми вже вміємо малювати загальну форму ялини. А сьогодні ми спробуємо намалювати одну гілку і прикрасити її ялинковими іграшками.
(Учитель показує класу дві невеличкі гілочки — ялинову і соснову. Урок починається з аналізу їхньої форми.)
– Як ви гадаєте, ці гілочки схожі між собою?
– Що в них спільного?
– Чим вони відрізняються? (На відміну від сосни, у якої довгі гол ки, на гілках ялини голки короткі, а темно-коричневий колір гілок ялини відрізняється від жовто-оранжевого кольору кори сосни.)
– Почнемо малювати з нижнього лівого кутка аркуша, навскіс угору. Проведімо по аркушу паперу пальцем, щоб визначити, як саме розташується основна гілка на малюнку.
(Учитель демонструє послідовність виконання роботи, про водить лінію на дошці крейдою. Учні проводять лінію в альбомі олівцем. Напрямок бічних гілок має відповідати розгалуженню обраної моделі. Необхідно неодноразово нагадати учням, що вони малюють не будь-яку гілку ялини навмання, а саме ту, що перед ними. Перше малювання з натури може мати певну складність. Необхідно постійно підбадьорювати та заохочувати клас, демонструючи правильно виконані малюнки. Хвою можна не малювати простим олівцем, а лише намітити напрямок руху голочок і тонко позначити контур, у межах якого потім будуть намальовані хвоїнки зеленим олівцем або фломастером.
Коли учні завершать роботу з олівцевими контурами, учитель звертає їх увагу на те, який ошатний клас сьогодні, демонструє різноманітні ялинкові прикраси та різнокольорові кульки.
Разом з дітьми розглядає виставку орнаментів в колі і на гадує послідовність виконання такого орнаменту:
– Весь підготовчий малюнок для графічної роботи слід виконати олівцем; лінія повинна бути легкою, замкненою; з декількох неправильних ліній залишається одна правильна, решту ви-даляють гумкою:
– Щоб ялинка була пишною та ошатною, голочки слід намалю-вати приблизно однакової довжини так, щоб увесь аркуш був заповнений зображенням.
Учні розфарбовують кору, обравши олівець або фломастер відповідного кольору.)
– Як ви гадаєте, що нам необхідно намалювати спочатку — гілки чи голочки?
– Не можна пришити ґудзик, не пошивши пальта. Так і нам спочатку потрібно намалювати гілки, а потім прикріпити до них голочки.
Особливо складним може стати малювання хвої. Учитель демонструє на дошці крейдою техніку штрихування (від гілки назовні з відривом олівця). Гілки розташовано у різних напрямках, а альбом для малювання має залишатися в одному положенні. Можна зафіксувати положення альбому кнопками або скотчем. Необхідно стежити за тим, щоб учні повертали лише кисть руки, а не розверталися навколо малюнка всім корпусом. Різноманітна робота кисті руки в цій вправі є дуже корисною для розвитку дрібної моторики.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Індивідуальна робота за творчим завданням. Робота над хвоєю займає багато часу. Учителеві необхідно звернути увагу учнів на різні відтінки зеленого кольору на гілці- моделі і запропонувати їм використовувати олівці (фломастери) світло- і темно-зеленого кольору.
V. Підбиття підсумків
1. Демонстрація робіт.
2 Бесіда:
– Які іграшки зображені на малюнку?
– А які новорічні іграшки є у вас вдома?
– Які з них ваші найулюбленіші?
3. Прибирання робочих місць.
Урок № 20
Тема:Особливості зображення складної форми на основі простих форм. Порівняння розмірів форм та їх складових частин. Контраст та нюанс. «Синичка».
Мета:навчати учнів аналізувати форму, її взаємозв’язок з частинами, передавати в зображенні елементарні співвідношення частин форми; продовжувати навчати розміщувати зображення на аркуші паперу; передавати стан природи засобами живопису; продовжувати ознайомлювати з групою «холодних» кольорів; навчати учнів міркувати; розвивати вміння виражати емоційне ставлення до краси природи у творах мистецтва та навколишньому світі, окомір дітей, зорове сприйняття форми та її частин; дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості; виховувати дбайливе ставлення до птахів; співчуття, спостережливість, акуратність, увагу.
Обладнання:спектральне коло; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; фотозображення птахів (зокрема синиць); матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи; обладнання: ТЗН;альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів, палітра.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
– Які кольори художники називають основними? Чому?
– Що таке відтінок кольору? Як його можна отримати?
– Які матеріали та інструменти знадобляться для створення малюнка фарбами?
III. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя
– Узимку, коли дерева обледеніли, коли з-під снігу неможливо добути корм, гине багато птахів. Вони потребують допомоги людини. Найчастіший гість на наших годівницях — Синичка.
(Учитель демонструє зображення синиці великої.)
– Тож вирушимо до неї в гості. Маленька Синичка — пташка дуже гарна: голова, горло, смуга по грудях і підхвістя чорні, крила і хвіст блакитнуваті, спинка жовто-зелена, черевце жовте, а щоки і пляма на потилиці білі. Має вона гарну вдачу — весела, дзвінкоголоса, жвава, але не задириста. Кожне дерево, кожний кущ у лісі — це її домівка: годує, захищає. Причаїться Синичка поміж гілочок, мерехтять сонячні плями у зеленому листі — не видно Синичку. Вона за своєю природою є пташкою лісовою. Але завжди тягнеться до людини, полюбляє бувати в садах. Улаштується десь попід дахом, в дуплі або у старій шпаківні і чекає настання весни.
– Ось і початок березня. Сніг ще не почав танути, а синички вже збираються в зграйки. Кочують лісом. Ділянки собі добирають. Якщо ділянка зайнята, то сповіщають про це дзвінкою піснею, тому всі чують, хто тут господар, і шанують його власність. Гніздо будує самочка напрочуд затишним. А самець — поруч: охороняє, розважає її піснями. Синиці потрібно насидіти 10—12 яєчок. Самець посвистить, викличе, погодує самку, і вона одразу ж повертається назад. Переверне яєчка і знову сидить. Наприкінці травня з’являються пташенята. Голенькі, у ріденькому пушку, синюваті. Гріти та гріти таких треба.
– Синиці приносять велику користь лісу, адже харчуються комахами-шкідниками. Узимку потрібно обов’язково підгодовувати синиць, пригощати їх зерном, крупою, хлібом, балувати несолоним салом. Тоді вони на подяку переглянуть усі тріщини на стовбурах і гілках дерев і витягнуть усіх шкідників, що там причаїлися.
2. Бесіда
– Де живуть синиці?
– Яку вдачу вони мають?
– Яку користь вони приносять?
– Розкажіть, як ви допомагаєте птахам узимку.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Слово вчителя
– Уявімо, що ми з вами потрапили до зимового лісу. Намалюймо синичку на гілці.
2. Пояснення до творчого завдання
(Учитель пропонує розглянути схеми малювання синиці крок за кроком.)
– Спочатку визначте композицію, олівцем намітьте місце для синички і загальний її розмір.
– Потім продовжуйте малювати за схемою, уточнюючи деталі.
(Під час виконання малюнка вчитель пропонує навідні запитання, що роблять роботу більш свідомою. Учні мають засвоїти основні співвідношення частин тіла птаха).
– Спочатку необхідно намалювати найбільшу частину тіла пташки — це тулуб.
– На яку геометричну форму він схожий? (Овал.)
– Якою за формою є голова синиці? (Коло.)
– Вона менше чи більше від тулуба? (Менше.)
(Учні виконують малюнок в альбомі для малювання, кори-стуючись малюнками-схемами.)
– На зразок того, як пташка вилупляється з яйця, так і ми малюватимемо синичку з овалу. Намалюйте два овали різного розміру — тулуб га голівку. Потім — дзьобик, око, хвіст, ноги.
IV. Узагальнення вивченого матеріалу
1. Бесіда:
– Пригадайте, яким є забарвлення синички? (Голова, горло, смуга по грудях і підхвістя чорні, крила і хвіст блакитнуваті,спинка жовто-зелена, черевце жовте, а щоки і пляма на потилиці білі.)
(Коли малюнок синиці завершено, учитель пропонує учням перейти до фону.)
– Я розповім вам, як правильно обрати колір для фону. Але спочатку повернімося до колірного кола, у той день, коли Червона, Синя і Жовта фарби затоваришували.(Учитель пропонує розглянути спектральне коло.)
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 1194;