Прийоми дослідження окремого документа

Дослідження окремого документа здійснюється за допомогою таких прийомів, як:

- перевірка документів за формою;

- нормативна перевірка;

- арифметична перевірка.

При перевірці документів за формою:

- визначається повнота і правильність заповнення реквізитів, які надають документу юридичну силу і доказовість, згідно з Положенням про документальне забез­печення записів у бухгалтерському обліку (наказ МФУ від 24.05.1995 р. № 88);

- перевіряється наявність незастережених виправлень, підчисток та дописувань тексту,

- достовірність підписів посадових і матеріально відповідальних осіб.

Ознаками підчистки документів можуть бути порушення структури паперу, псування ліній захисної сітки або штрихів тексту, розходження чорнил у записах. Ознаками дописок тексту документів є відмінності шрифту, почерку, чорнил тощо. Про підробку підписів свідчать наявність зайвих штрихів, зміна конфігурації підпису тощо.

Загальними ознаками підробки документа є:

- звивистість окремих елементів або штрихів, який виникає, здебільшого, внаслідок сповільнення темпу виконання записів;

- різна інтенсивність барвника, яким підроблено запис. Ви­никає внаслідок невмотивованої зупинки ручки. У місцях продов­ження запису штрихи можуть бути тоншими, ніж попередні;

- різне виконання окремих однойменних букв у справжньому і підробленому документах. Виникає найчастіше при підробці «по пам'яті» або «на просвіт».

Нормативна перевірка облікової документації полягає в зіставленні фактичних даних з установленими норматива­ми, кошторисами, стандартами, тарифами, розцінками, які містяться в даному документі.

При арифметичній перевірці даних документа установлюється правильність підсумкових показників як по горизонталі (в наряді на оплату праці перевіряється правильність множення обсягу викона­ної роботи на розцінку), так і по вертикалі (правильність підрахунку по рядках у платіжно-розрахунковій відомості). Арифметична пе­ревірка дає можливість виявити ряд зловживань, прихованих не­правильними арифметичними діями.

Застосування методу дослідження окремого документа дає можливість виявити підроблені документи, які є ознакою таких зло­чинів, як розкрадання майна підприємства і службова підробка.

Усі документи, з якими працює експерт, можна класифікувати як доброякісні та недоброякісні.

Експерт-бухгалтер не вправі втручатися у вирішення питання про дійсність документів - це виходить за межі його компетенції.

 








Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 797;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.