Антропометричні дослідження хворих
Антропометричні дослідження параметрів фізичного розвитку людини включають вимірювання зросту, маси тіла, окружності грудної клітки та живота. Звичайно антропометричні дослідження у приймальному відділенні проводить медична сестра.
Вимірювання зросту проводять за допомогою спеціального приладу — зростоміра (мал. 8, а, б). Вертикальна його стійка має сантиметрові поділки. Вздовж стойки пересувається горизонтально розташована планшетка. Хворий стоїть спиною до стойки, щільно торкаючись її п'ятками, сідницями, лопатками та потилицею. Голова хворого повинна знаходитись у такому положенні, щоб верхній край зовнішнього слухового проходу та кути очей були на одній горизонтальній лінії. Планшетку опускають на голову хворого та відраховують поділки на шкалі до нижнього краю планшетки.
Вимірювання росту можна проводити л у положенні хворого сидячи; до висоти хворого у положенні сидячи подають відстань від підлоги до лавки зростоміра.
Зріст важкохворого вимірюють сантиметровою стрічкою у положенні хворого лежачи.
Отриманий результат заносять до історії хвороби.
Вимірювання маси тіла хворого проводять на медичних вагах, які перед цією процедурою правильно встановлюють та відрегульовують .
Зважування проводять натще після випорожнення сечового міхура та кишок. Хворий повинен бути одягнений тільки в натільну білизну.
Хворий обережно стає посередині площадки вагів при опущеному затворі. Коли досягнуто рівновагу, затвор вагів піднімають, важки пересувають на планках коромисла вагів ліворуч до тих пір, поки воно не стане на одному рівні з контрольною рискою. Потім затвор вагів знову опускають, а показники нижньої (1 поділка дорівнює 1 кг) та верхньої (1 поділка дорівнює 100 г) планок підсумовують. Отриманий результат заносять до історії хвороби.
Зважування стаціонарних хворих проводять один раз на тиждень. Двічі або тричі на тиждень проводять зважування хворих з ожирінням, виснажених та хворих з набряками.
Для оцінки відповідності маси тіла зросту людини використовується показник індексу маси тіла (ІМТ) – відношення маси тіла хворого (кг) до квадрату зросту пацієнта (м2).
Нормальний вважається ІМТ в межах 18,5–24,5 кг/м2.
ІМТ в межах 25–29,9 кг/м2 розцінюється як надмірна маса тіла.
ІМТ більше 30 кг/м2 вказує на ожиріння.
Вимірювання обводу грудної клітки проводять м'якою сантиметровою стрічкою (мал. 10), спереду по IV ребру (під сосками у чоловіків), ззаду під лопатками. При цьому руки хиорого знаходяться в опущеному положенні. Окружність грудної клітки вимірюють під час максимального вдиху та видиху, а також при спокійному диханні.
Вимірювання обводу животамає значення у хворих на водянку живота, або асцит (вимірюють щодня), а також при ожирінні. Вимірювання проводять натще. Сантиметрову стрічку накладають спереду на рівні пупка, ззаду на рівні IIIпоперекового хребця.
У хворих з асцитом збільшення окружності живота навіть на 1 см може свідчити про накопичення рідини в черевній порожнині.
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 4038;