Тема №6 Злочини проти громадського порядку та моральності

Хуліганство (ст. 296 КК). Відмінність від групового порушення громадського порядку та масових заворушень

 

Об’єкт злочину - громадський порядок – це стан суспільних відносин, який гарантує спокійні умови суспільно корисної діяльності, відпочинку та побуту людей, зокрема й зовнішні умови нормального функціонування приватних, громадських і державних об’єднань, дотримання прийнятих у суспільстві правил та норм поведінки, а також принципів користування матеріальними благами.

Об’єктивна сторона хуліганства – характеризується діями, що грубо порушують громадський порядок і супроводжуються особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом.

Місце вчинення злочину: громадські місця – це місця спільного проживання, праці, відпочинку, а також спілкування людей з метою задоволення різноманітних життєвих потреб; за необхідних умов – квартири та інше помешкання особи як:

· у присутності інших людей, в місцях відпочинку, навчання, в обстановці прове­дення публічного заходу (концерт, футбольний матч тощо);

· за відсутності сторонніх осіб чи у присутності лише потерпілого (вночі, у безлюдному місці, в помешканні).

Грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства (очевидна, демонстративна зневага винного до встановлених у суспільстві правил поведінки) – це порушення, супроводжується особливою зухвалістю або винятковим цинізмом.

Хуліганство, вчиненез особливою зухвалістю (ознаки):

· порушення громадського порядку протягом тривалого часу та небажання його припиняти;

· погрози вбивством, заподіянням побоїв, легких тілесних ушкоджень;

· застосування насильства із заподіянням тілесних ушкоджень; знущання над особою з нанесенням їй побоїв або мордуванням, катуванням особи;

· знищення чи пошкодження чужого майна;

· зрив масового заходу (концерту, зборів, виборів, випускного вечора тощо), порушення нічного відпочинку людей, тимчасове припиненням нормальної діяльності підприємства, установи, організації чи громадського транспорту, тощо.

∆ Наприклад: знаходячись в стані алкогольного сп’яніння, на зупинці громадського, гр. Р почав чіплятись до перехожих з проханням надати йому мобільний телефон, щоб зателефонувати. Після чергової відмови, гр. Р. накинувся на гр. П та вдарив кулаком в обличчя, потім наніс ще кілька ударів ногою в живіт, спричинивши останньому фізичний біль.

Хуліганство, вчиненез винятковим цинізмом (ознаки):

· демонстративна неповага до загальноприйнятих норм моралі (наприклад, прояви безсоромності: непристойні рухи тіла, публічне оголення і демонстрування статевих органів, публічне вчинення добровільного статевого акту, тощо);

· знущання над хворими, старими, особами, які знаходяться в безпорадному стані.

Злочин є закінченим з моменту початку вчинення хуліганських дій.

Суб’єктзлочину – фізична осудна особа, якій на момент вчинення злочину виповнилося 14 років.

Ознаки суб’єктивної сторонизлочину: вина у формі прямого умислу, мотив – явна неповага до суспільства. Саме мотив є відмінною рисою хуліганства. Крім того, хуліганство відрізняється від інших злочинів тим, що: 1) вчиняється за явно несуттєвим приводом; 2) безпосередня причина злочинного конфлікту при хуліганстві у більшості випадків є внутрішньою, тобто в самому діючому суб’єкті і не викликана необхідністю ззовні (конкретною ситуацією); 3) дії хулігана не завжди логічно обґрунтовані і обумовлені певними обставинами; 4) спрямованість і предмет посягання хуліганських дій часто не визначені.

Обтяжуючою вину обставиною є вчиненнязлочину:

· (ч. 2 ст. 296 КК) групою осіб.

∆ Наприклад: гр-ни Г. та Ч., перебуваючи в приміщенні кафе, будучи обидва в стані алкогольного сп’яніння та не реагуючи на прохання відвідувачів припинити нецензурно лаятися, вчинили сварку з потерпілим Ч., внаслідок чого йому було заподіяно легкі тілесні ушкодження з короткочасним розладом здоров’я.

· (ч. 3 ст. 296 КК) особою, раніше судимою за хуліганство;

· (ч. 3 ст. 296 КК) пов’язаного з опором представникові влади або представникові громадськості, які виконували обов’язки з охорони громадського порядку, чи іншим громадянам, які припиняли хуліганські дії. В даному випадку під пором слід розуміти активну протидія винного, з метою позбавити потерпілих можливості виконати службовий чи громадський обов’язок з охорони громадського порядку (наприклад: шляхом відштовхування; погроза застосування зброї (як вогнепальної та холодної), або інших предметів (палиці, каміння, розбиті пляшки, металеві прути тощо), що можуть завдати шкоди життю та здоров’ю особи; шляхом завдання побоїв чи заподіяння тілесних ушкоджень).

· (ч. 4 ст. 296 КК) із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для нанесення тілесних ушкоджень. Під застосуванням слід розуміти не лише безпосереднє її використання, а й погроза її використання.

Спеціально пристосовані предмети– це змінені, доповнені, доукомплектовані предмети.

∆ Наприклад: заточення металевого прутка; загострення дерев’яної палиці; відбивання денця пляшки).

Заздалегідь заготовлені предмети– це принесені на місце вчинення хуліганських дій будь-які предмети, пристосування.

∆ Наприклад: футбольний фанат приходить на стадіон з биткою, яку під час бійки застосовує для завдання ударів.








Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 627;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.