Методи оцінки ефективності інвестиційних проектів
Загальновідомі методи оцінки інвестування оцінюють очікуваний чистий прибуток (прибуток за вилученням платежів до бюджету) відносно до інвестованого капіталу. Для оцінки інвестицій пропонується всі потрібні вкладення та всю віддачу від проекту оцінити на конкретний період, і тому виникає необхідність використання концепції дисконтування (приведення вартості потоку реальних грошей до певного моменту часу). Виходячи з різниці в оцінках ефективності інвестицій, усі методи доцільно підрозділяти на дві групи (рис. 6.1):
Методи оцінки ефективності інвестицій | ||||||
Методи, засновані на дисконтованих оцінках | Методи, засновані на облікових оцінках | |||||
чистий приведений (дисконтований) дохід | проста норма прибутку | |||||
індекс рентабельності інвестицій | коефіцієнт ефективності інвестицій | |||||
внутрішня норма рентабельності інвестицій | строк (період) окупності інвестицій | |||||
Рис. 6.1. Методи оцінки ефективності інвестицій
1. Методи, засновані на облікових оцінках.
2. Методи, засновані на дисконтованих оцінках.
Перша група складається з певних методів, основні з яких ми охарактеризуємо нижче.
Метод визначення строку (періоду) окупності інвестицій. Це один із самих простих та поширених у світовій практиці методів, який передбачає розрахунок строку окупності шляхом ділення прогнозованих доходів від інвестицій на суму капіталовкладень. Тобто період окупності – це період, потрібний для повернення первісних інвестиційних витрат шляхом нагромадження чистих потоків реальних грошей, одержаних за допомогою проекту.
Окупність можна трактувати як точку беззбитковості, після якої нагромаджені чисті потоки реальних грошових коштів стають позитивними. Крім того, з позиції суб’єкта господарювання розрахунок строку окупності слід проводити на основі саме чистого прибутку, тобто реальних фінансових коштів, що залишаються безпосередньо в підприємствах після розрахунків з бюджетними організаціями. Але при нестабільній податковій політиці для оцінки ефективності кількох проектів вкладень можна розраховувати строк окупності на базі балансового прибутку (тобто прибутку до оподаткування та сплати обов’язкових платежів).
Основна позитивна якість цього методу – простота розрахунків. Але є деякі недоліки:
1) не враховується вплив доходів останніх періодів;
2) заснований на облікових оцінках, не показує різницю між проектами з однаковою сумою кумулятивних доходів та різним розподіленням їх за роками проекту;
3) метод не має властивостей адитивності (комбінаторності).
Метод розрахунку коефіцієнта ефективності інвестицій має дві характерні риси: по-перше, не передбачає дисконтування доходу; по-друге, дохід характеризується показником чистого прибутку.
Алгоритм розрахунку дуже простий і це сприяє широкому застосуванню методу на практиці. Коефіцієнт ефективності інвестицій розраховується як співвідношення середньорічного прибутку та середньої величини інвестицій, яка визначається діленням суми капіталовкладень на два за їх повного списання, як закінчиться строк реалізації проекту. У випадку, коли припускається наявність залишкової або ліквідаційної вартості, оцінку треба вилучити. Даний показник порівнюють із коефіцієнтом рентабельності авансованого капіталу, який являє собою відношення чистого прибутку суб’єкта господарювання до суми коштів, авансованих у його діяльність.
Недоліки цього методу зумовлені тим, що він не враховує часову складову грошових потоків, а саме:
1) не виявляє різниці між проектами з однаковими сумами середньорічного прибутку та сумами прибутку, що змінюються по роках;
2) не показує різниці між проектами, що мають однаковий середньорічний прибуток, але який генерується протягом різної кількості років.
Метод розрахунку простої норми прибутку. В основі цього методу покладено норми аналізу господарської діяльності, які часто відрізняються в різних країнах залежно від чинного законодавства, що не дозволяє цьому методу відбивати реальну прибутковість проекту. Норму прибутку визначають як співвідношення річного чистого прибутку та капіталу. Даний показник розраховують для одного року, як правило, це рік випуску продукції на повну потужність. Однак його можна визначати для різних ступенів використання виробничих потужностей (аналіз чутливості) або для різних років на етапі початку виробництва.
До другої групи належить декілька методів визначення ефективності інвестицій, характеристику основних з яких ми зробили нижче.
Метод розрахунку чистого приведеного (дисконтованого) доходу, який базується на співставленні величини первісної інвестиції з загальною сумою дисконтованих чистих грошових надходжень, що генеруються нею протягом прогнозованого періоду. Оскільки притік грошових коштів розподілено в часі, його дисконтують за допомогою коефіцієнта, що встановлює інвестор, самостійно виходячи зі щорічного відсотку повернення, який він бажає або в змозі мати на інвестований ним капітал.
Чистий приведений (дисконтований) дохід визначається з урахуванням дисконтування за формулою:
(6.1)
де ЧПД – чистий приведений дохід;
ГПі– грошовий потік за і-й рік експлуатації інвестиційного проекту;
R – ставка відсотку для дисконтування сум грошового потоку даного проекту;
і – строк дії проекту.
Якщо ЧПД>0 - проект є прибутковим,
ЧПД<0 - проект є збитковим,
ЧПД=0 - проект а ні прибутковий, ані збитковий.
Для визначення доцільності реалізації проекту за методом чистого приведеного доходу доцільно дотримуватися такої послідовності розрахунків:
1. Визначення загальної суми інвестицій у проект.
2. Визначення доходів від проекту за періодами експлуатації проекту.
3. Визначення витрат від проекту за періодами експлуатації проекту.
4. Визначення річних сум амортизації за періодами експлуатації проекту як добутку вартості основних засобів та норми амортизації за обраним методом нарахування амортизації.
5. Визначення прибутку до оподаткування за проектом, як різницю між доходами та витратами за кожним періодом експлуатації проекту.
6. Визначення суми податку на прибуток, як добутку прибутку до оподаткування та ставки податку на прибуток.
7. Визначення чистого прибутку від проекту за періодами як різниці між прибутком до оподаткування та сумою податку на прибуток за відповідними періодами експлуатації проекту.
8. Визначення грошових потоків за періодами як суми амортизації та чистого прибутку за відповідними періодами
9. Розрахунок чистого приведеного доходу за формулою 6.1.
10. Висновок за розрахунками щодо доцільності реалізації проекту.
Метод розрахунку індексу рентабельності інвестицій. У відмінність від чистого приведеного доходу індекс рентабельності є відносним показником. Завдяки цьому він дуже зручний при виборі одного проекту з альтернативних, що мають подібні значення чистого дисконтованого доходу.
Для розрахунку індексу рентабельності інвестицій, який є відносним показником, треба використовувати таку формулу:
(6.2)
де ІР - індекс рентабельності інвестиційного проекту.
Якщо ІР > 1 – проект є прибутковим,
ІР < 1 – проект є збитковим,
ІР = 1 – проект ані прибутковий, ані збитковий.
Метод розрахунку внутрішньої норми рентабельності інвестицій. Під нормою рентабельності інвестицій слід розуміти такі значення коефіцієнта дисконтування, за яких приведений дохід дорівнює нулеві. Зміст цього показника полягає в тому, що норма рентабельності інвестицій показує максимально можливий відносний рівень витрат, які можуть бути асоційовані з цим проектом:
(6.3)
де IRR – внутрішня норма рентабельності інвестицій.
Таким чином, економічний зміст цього показника полягає в наступному: суб’єкт господарювання може приймати будь-які рішення інвестиційного характеру, рівень рентабельності яких не нижчий за поточну «ціну» авансованого капіталу (показник, що характеризує відносний рівень витрат за використання авансованих у господарську діяльність фінансових ресурсів – проценти, дивіденди тощо) або «ціну» джерел коштів для даного проекту за наявності цільового джерела. Саме з ним порівнюється показник норми рентабельності інвестицій конкретного проекту. При цьому зв’язок між ними такий: якщо норма рентабельності інвестицій перевищує «ціну» авансованого капіталу, то проект слід прийняти; якщо вона нижча – то проект слід відхилити.
Контрольні питання
1. У чому полягає ефективність проекту?
2. Які види ефективності проекту ви знаєте?
3. За допомогою яких критеріїв та показників вимірюють ефективність проекту?
4. Які методи застосовують при оцінці ефективності інвестування?
5. Розкрийте сутність показника оцінки інвестування – чистий приведений дохід.
6. Розкрийте сутність показника оцінки інвестування – індекс рентабельності.
7. Розкрийте сутність показника оцінки інвестування – внутрішня норма рентабельності.
8. Розкрийте сутність показника оцінки інвестування – строк окупності проекту.
9. Розкрийте сутність показника оцінки інвестування – коефіцієнт ефективності інвестицій.
10. У яких випадках проект можна вважати ефективним?
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1444;