РАДІОАКТИВНЕ ТА ІОНІЗУЮЧЕ ВИПРОМІНЮВАННЯ ТА ЙОГО ВПЛИВ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ
Іонізуюче випромінювання, стало відомим наприкінці XIX ст., коли в 1895 році було відкрито рентгенівські промені, а в 1896 році Беккерел винайшов явище радіоактивності солей урану. Проте на іонізуюче випромінювання як гігієнічний фактор серйозну увагу звернули пізніше, коли стали користуватися ядерною енергією та штучними радіоактивними ізотопами. Іонізуюче випромінювання — це випромінювання, від взаємодії якого з речовиною утворюються в цій речовині іони різного знака. Іонізуюче випромінювання складається із заряджених та незаряджених частинок, до яких належать і фотони.
Енергію частин іонізуючого випромінювання вимірюють в електрон-вольтах (1 еВ = 1,6·10-19 Дж).
Радіоактивність — це самочинне перетворення ядер атомів хімічних елементів, що супроводжується змінами їхніх фізичних та хімічних властивостей і виділенням радіоактивного випромінювання. Радіоактивне або іонізуюче випромінювання — це електромагнітне або корпускулярне самочинне виділення альфа-, бета- і гамма-частинок, нейтронів та рентгенівських променів. Людина може зазнавати впливу радіоактивних речовин навколишнім опромінюванням і внаслідок попадання їх в організм. У першому випадку ці речовини впливають на людину тільки тоді, коли вона перебуває поблизу джерел випромінювання. У разі попадання радіоактивних речовин в організм людина зазнає безперервного опромінювання тривалий час. Згідно з «Нормами радіаційної безпеки НРБ-76/87» встановлюють такі категорії опромінених осіб: категорія А — персонал; категорія Б — певна частина населення; категорія В — населення області, краю, країни.
Встановлюють також три групи критичних органів: І група —- все тіло і червоний кістковий мозок; II група — м'язи, щитовидна залоза, жирова тканина, печінка, нирки, шлунково-кишковий тракт, легені, очі та інші органи; Ιll група — шкіра, кісткова тканина, кінцівки, передпліччя, гомілки та стопи.
Для кожної категорії опромінених осіб встановлюють два класи нормативів — основні дозові межі; допустимі рівні, що відповідають основним дозовим межам.
Як основні дозові межі залежно від групи критичних органів для категорії А встановлюють гранично допустиму дозу (ГДД) за календарний рік, а для категорії Б — граничну дозу (ГД) за цей час.
Основні дозові межі встановлюють для індивідуальної максимальної еквівалентної дози у критичному органі (табл. 1).
Таблиця 1
Основні дозові межі сумарного навколишнього та внутрішнього опромінювання, бер за календарний рік
Дозові мережі | Група критичних органів | ||
І | ІІ | ІІІ | |
ГДД для категорії А | |||
ГД для категорії Б | 0,5 | 1,5 |
Одноразову дозу навколишнього опромінювання в будь-який час встановлено 3 бер.
Щоб обмежити опромінювання населення (категорія В), регламентують чи контролюють радіоактивність об'єктів навколишнього природного середовища (вода, повітря, їжа тощо), технологічних процесів, що можуть призвести до забруднення їх радіонуклідами, доз від медичного опромінювання і техногенно-підвищеного фону, спричиненого будівельними матеріалами, хімічними добривами, спалюванням органічного палива тощо. У всіх випадках потрібно вживати заходів щодо зменшення опромінення населення зниженням дози випромінювання в окремих осіб, зменшенням кількості осіб, що зазнають опромінення, тобто зменшувати опромінення під час медичних рентгенорадіологічних досліджень населення, особливо вагітних жінок, дітей та підлітків.
Іонізуючі властивості радіоактивних ізотопів дають змогу застосовувати їх для блокувальних засобів, що створюють безпеку при експлуатації різних будівельних машин; для визначення щільності, вологості і однорідності бетонів і ґрунтів; для запобігання нагромадженню зарядів статичного струму.
Радіоактивні ізотопи дають змогу вести нагляд за ходом різних реакцій, технологічних процесів. їх можна застосовувати для вивчення фільтрації води в грунтах, що має виняткове значення для гідротехнічного будівництва. В умовах будівельного майданчика на підприємствах будівельної індустрії і промисловості будівельних матеріалів застосовують в основному закриті джерела випромінювання, коли радіоактивні речовини перебувають в оболонці.
Правила організації і виробництва робіт з радіоактивними речовинами викладені в «Основных санитарных правилах работы с радиоактивными веществами и другими источниками ионизирующих излучений ОСП -72/87»,розроблених з урахуванням «Норм радиационной безопасности НРБ - 76/87». Вони регламентують основні вимоги щодо створення радіаційної безпеки.
У цих правилах зазначено, що установи, приміщення та установки, призначені для робіт з джерелом іонізуючого випромінювання, у тому числі й склади радіоактивних речовин, до початку експлуатації їх мають бути прийняті комісією у складі представників зацікавленої організації, органів державного санітарного нагляду, технічної інспекції профспілки, органів внутрішніх справ. Комісія встановлює відповідність об'єкта, що приймається, проекту і вимогам чинних норм і правил, наявність умов радіаційної безпеки для персоналу і населення, додержання умов зберігання радіоактивних речовин і розв'язує питання про можливість експлуатації об'єкта і одержання установою джерел іонізуючого випромінювання.
Відповідно до радіаційної безпеки встановлено систему дозових меж і принципи застосування.
В основу «Норм радиационной безопасности НРБ - 76/87» покладено вітчизняний досвід створення умов радіаційної безпеки, результати робіт вітчизняних та зарубіжних учених.
НРБ —76/87 ґрунтуються на таких основних принципах радіаційної безпеки:
- не перевищення встановленої основної дозової межі;
- виключення необґрунтованого опромінювання;
- зниження дози випромінювання до можливо низького рівня.
Проникнення в організм людини радіоактивних речовин у вигляді газів, пари, аерозолів через дихальні шляхи, а також радіоактивних частинок, розчинів і радіоактивних речовин через забруднені руки, пошкоджену та відкриту шкіру призводить до внутрішнього опромінювання організму.
Інтенсивність ураження при цьому залежить від кількості радіоактивної речовини, хімічних та фізичних властивостей, періоду напіврозпаду і напіввиведення, ступеня нагромадження в окремих органах та інших умов. У разі попадання в організм найнебезпечнішими є випромінювачі, що містять велику іонізуючу силу.
Розподіл в організмі радіоактивних речовин та виведення їх з нього залежать від фізико-хімічних особливостей цих речовин і функціонального стану организму.
Деякі речовини накопичуються в окремих органах людини. Наприклад, йод-131 — у щитовидній залозі 1 радій-226 і стронцій-89 і 90 — у кістках, натрій-24 і цезій-137 розподіляються в організмі більш-менш рівномірно. Під впливом різних причин з часом може відбуватися перерозподіл радіоактивних речовин у тканинах. Тривале нагромадження радіоактивних речовин в окремих органах і тканинах спричинює у них патологічні зміни, наприклад, злоякісні новоутворення. ї Залежно від ступеня ураження патологічний процес, спричинений іонізуючим випромінюванням, може проявитися в гострій чи хронічній формі променевої хвороби. Гостра форма променевої хвороби може виникнути у разі короткочасного одноразового опромінення, наприклад, при аварії, а хронічна—у разі тривалого одноразового опромінення в дозах, що перевищують гранично допустимі.
Профілактичними заходами з радіаційної небезпеки є такі:
- герметичність захисних пристроїв (контейнерів) при перебуванні джерела в неробочому приміщенні (з зазначенням знака радіаційної безпеки);
використання працюючими захисних екранів і маніпуляторів, дистанційного управління;
- пучок випромінювання джерела в неробочому положенні спрямований у бік землі, а в разі неможливості — на навколишню стіну приміщення, що не має вікон і створює належний захист від випромінювань; її
- застосування перевірених і діючих апаратів, які випускають серіями (якщо в апараті виявлені поломки, то роботу треба виконувати тільки в спеціалізованих лабораторіях і на заводах-виготовлювачах);
- додержання правил роботи з апаратами (не допускається проводити будь-які маніпуляції з апаратом, об'єктом просвічування та касетою під час експонування);
- віддалення на максимальну відстань обслуговуючого персоналу та відсутність сторонніх осіб під час роботи джерела.
Радіоактивного й іонізуючого випромінювання, як правило, людина не відчуває. Тому, щоб установити його концентрацію в робочій зоні й на одязі, користуються різними методами дозиметричного й радіометричного контролю. Основними є іонізаційний, сцинтиляційний, фотографічний та хімічний методи.
Іонізаційний метод реєстрації випромінювання полягає в тому, що гази під дією радіоактивного випромінювання стають провідником електричного струму. Для реєстрації випромінювання і вимірювань його інтенсивності цим методом користуються іонізаційними камерами чи газовими лічильниками.
Сцинтиляційний метод ґрунтується на тому, що деякі тверді речовини люмінесціюють під дією радіоактивного випромінювання. При проходженні α - , β - частин чи γ - кванта через такі речовини безпосередньо? іонізації атомів виникає спалах світла, так звана сцинтиляція. Люмінесценцію можна вимірювати візуально спінтарископом і об'єктивно за допомогою фотоелектронного розмножувача.
Фотографічний метод полягає в тому, що фото-емульсійний шар під дією радіоактивного випромінювання темніє після проявлення. Ступінь потемніння залежить від дози опромінення.
Хімічний метод ґрунтується на тому, що деякі розчини змінюють свій колір під дією іонізуючого випромінювання. Пустоту зафарбування визначають денситометром.
Методами радіометричного контролю визначають забрудненість повітря, одягу, поверхні предметів і приміщень радіоактивними речовинами, а дозиметричним контролем — індивідуальні дози опромінювання осіб, які працюють з радіоактивними речовинами, та інтенсивність потоків вилучення цих речовин на робочих місцях.
Дозиметричний і радіометричний контроль здійснюють апаратурою, яка за своїм призначенням поділяється на дві групи: індикаторні прилади для швидкого виявлення джерел радіоактивного випромінювання і вимірювальні прилади для кількісних вимірювань дози та потужності дози випромінювання. До таких приладів належать мікрорентгенометри «Кактус» і МРМ-2, комплект індивідуального дозиметричного контролю ИФК-2, З, КИД-1, радіометр СРП-2 і переносний кишеньковий «Сигнал»; універсальні радіометри РКП-1 і «Тисе», якими вимірюють ступінь радіоактивної забрудненості α - і ß - активними речовинами рук, одягу та інших поверхонь. Призначення приладів викладено в каталогах і довідниках.
До засобів індивідуального захисту від радіоактивного випромінювання належать пневмокостюм, пластикові бахіли, гумові рукавички, комбінезони, респіратори, хлоровій і лов і плівкові фартушки, щитки для очей тощо.
Усі, хто влаштовується на роботу, пов'язану з використанням радіоактивних речовин, підлягають медичному огляду. Повторні медичні огляди проводять через шість місяців або через рік залежно від характеру роботи. На всіх підприємствах і в організаціях, де використовують радіоактивні речовини, має бути організована служба радіаційної безпеки, яка має контролювати охорону праці і безпечну роботу в полях іонізуючого випромінювання.
Електромагнітне випромінювання високої і надвисоких частот виникає під час ремонту будівельних машин;в установках промислової електротермії для індукційного і діелектричного нагрівання. До цих установок належать машинні генератори, що працюють п(д напругою до 1500 V і при частоті до 15 000 Гц, і лампові генератори, що працюють під напругою до 13 500 V і при частоті 10 000 Гц і вище. її Під час роботи установок поблизу робочої дільниці виникають індукції, а на віддаленому просторі — поля випромінювання. Організм людини, яка перебуває в електромагнітному полі, вбирає енергію цього поля, і в П тканинах виникають високочастотні струми з виділенням теплового ефекту. Інтенсивність вбирання енергії залежить від потужності електромагнітного поля, довжини хвилі і тривалості опромінювання.
При подальшому опроміненні організму виникають зміни в серцево-судинній системі, підвищується температура тіла, розладнується центральна нервова система.
У реакціях організму на хронічний вплив радіохвиль не термогенної інтенсивності переважне значення мають зміни центральної нервової системи, що
можуть відбуватися внаслідок безпосередньої дії радіохвиль на структуру мозку чи внаслідок рефлекторного передавання імпульсів з рецепторних приладів. Залежно від діапазону хвиль переважає той чи інший механізм дії, що залежить від біофізичних процесів, які визначаються глибиною проникнення і поглинання енергії радіохвиль різних діапазонів у живому організмі.
Електромагнітне поле (ЕМП) в діапазоні частот 60 ГГц... 300МГц повинне оцінюватись напругою його складових, а в діапазоні 300МГц... 300 ГГц — щільністю потоку енергії.
Гранично допустима напруга ЕМП на робочих місцях і в місцях можливого перебування персоналу, пов'язаного професійно з дією ЕМП, в діапазоні частот бОкГц... 300МГц не повинна перевищувати протягом робочого дня за електричною складовою (В/м) 50... 5 хв., а за магнітною (А/м) — 5... 0,3.
Гранично допустима щільність потоку енергії ЕМП в діапазоні частот 300МГц...ЗООГГц і час перебування на робочих місцях і в місцях можливого перебування персоналу становлять: 0,1 Вт/м2 і до 10 мкВт/см2 — робочий день; 0,1... 1,0 мкВт/см2 і Ю...100мкВт/см2 — не більш як 2 год.; 1...10Вт/м2 і 100...1000мкВт/см2 — не більш як 20 хв.
Одержання гранично допустимих значень ЕМП треба контролювати вимірюванням напруги і щільності потоку енергії на робочих місцях і в місцях можливого перебування персоналу. Вимірювання слід проводити періодично, не рідше ніж один раз на рік, а також у разі приймання в експлуатацію, зміни конструкції засобів захисту та організації нових робочих місць.
До засобів захисту від електромагнітних полів належать такі: зменшення напруги щільності потоку енергії; екранування робочого місця; віддалення робочого місця від джерела ЕМП; раціональне розміщення в робочому приміщенні обладнання, що випромінює електромагнітну енергію; встановлення раціональних режимів праці обладнання і обслуговуючого персоналу, використання засобів запобіжної сигналізації (світлова, звукова тощо).
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1148;