ВИРОБНИЧЕ ОСВІТЛЕННЯ І ЙОГО ВПЛИВ НА БЕЗПЕЧНІ УМОВИ ПРАЦІ
Для успішної праці, активної і безпечної діяльності людського організму важливе значення має штучне і природне освітлення. Створення найсприятливіших умов для зору дає змогу не тільки успішно виконувати трудовий процес, а й запобігати виробничому травматизму. Це стосується будь-якого виробництва, механізованого чи автоматизованого, оскільки взагалі всі трудові процеси в основному пов'язані з участю зорового аналізатора. Для гігієнічної і світлотехнічної характеристики умов освітлення окремої поверхні існує поняття освітленості.
Освітленість — це відношення світлового потоку, що попадає на поверхню, до розмірів цієї поверхні. За одиницю освітленості беруть люкс (лк), який дорівнює освітленості при світловому потоці в 1 лм, що падає на майданчик площею 1 м2.
У виробничих умовах існує три види освітлення: природне, штучне, змішане.
Природне освітлення сприятливо впливає на організм людини, проте в ряді випадків воно не забезпечує необхідну освітленість. Для характеристики інтенсивності денного освітлення взято коефіцієнт природного освітлення (КПО), який визначають як відношення освітленості в середині робочого приміщення до спостережуваної в цей час навколишньої освітленості просто неба, %:
КПО = Ев/Ен·100.
КПО дає змогу оцінювати й нормувати природне освітлення в приміщенні відповідно до будівельних та санітарних норм, за якими КПО залежно від виробничих умов становить 1-10%.
При штучному освітленні використовують пустотні або газопольні лампи нагрівання і люмінесцентні лампи. Люмінесцентні лампи є найкращими джерелами штучного світла, бо дають світло, що наближається за спектром до природного. Світлова віддача їх значно вища порівняно з лампами нагрівання (світловий потік з 9...19 лм досягає ЗО., .40 лм), а яскравість перебуває в межах гігієнічного максимуму і не вимагає захисної арматури.
Використання відкритих ламп нагрівання є небезпечним, бо пов'язане з допоміжною арматурою (розсіювачі, затінювачі, абажури), що захищає очі працюючих від надмірної яскравості джерела світла. Крім того, арматура захищає світильник від пилу та механічних пошкоджень і спрямовує світловий потік у потрібному напрямі. Електричні лампи разом з арматурою називають світильниками.
Світильники за призначенням поділяють на навколишні та внутрішні, загального і місцевого освітлення. За розподілом і спрямованістю світла освітлювальні пристрої поділяють на три групи: світильники прямого світла, що дають світловий потік (не менш як 90%) на підлогу та стіни; світильники відбиття світла, в яких світловий потік, що відбивається від стелі, розподіляється по всьому приміщенню, не даючи блиску; світильники розсіяного світла, у яких частина світлового потоку спрямована безпосередньо на робоче місце, а частина — вгору на стелю і стіни. Найбільш поширені на виробництві світильники першої і третьої груп. Додаткова арматура також буває водонепроникна (для освітлення сирих приміщень, насичених парою) та вибухобезпечна (для освітлення приміщень, у яких містяться хімічні і вибухові речовини, вогненебезпечні та горючі рідини).
Для освітлення монтажних зон, дільниць мулярської кладки та інших робочих місць використовують переносні освітлювальні опори і світильники-торшери, розраховані на встановлення 1 -4 світильників з лампами потужністю до 300 Вт. Застосовують прожектори загального призначення ПЗС-45, ПСМ-50-1, які встановлюють на висоті, що дає змогу обійтись меншою кількістю світлових джерел завдяки спрямованості і великій потужності світлового потоку. У прожекторах встановлюють дугові ртутні лампи високого тиску типу ДРЛ і ксенонові трубчасті лампи типу ДКСТ потужністю 2000...20 000 Вт з повітряним охолодженням. Світловий потік лампи типу ДРЛ-1000-2 досягає 50000 лм, а строк експлуатації—до 3000 год.
Штучне освітлення основних видів робіт має бути в таких межах: земляні роботи, мурування з великих бетонних блоків, природного каменю, цегельне мурування, бетонні роботи, монтаж збірних конструкцій, покрівельні роботи — ЗО лк, штукатурні та малярні ЗО.. .50 лк, такелажні — 10 лк. Освітленість території будівельного майданчика повинна бути до 2 лк, а охоронне освітлення — не менш як 0,5 лк.
Приблизну кількість прожекторів визначають за формулою:
n = SП/F,
де S— освітлювана площа, м2; П — поверхнева щільність потоку випромінювання, Вт/м2; F— світловий потік лампи, лм.
Поверхнева щільність потоку випромінювання:
П = 0,25Е /К,
де Е—освітленість (згідно з нормами); К— коефіцієнт запасу (на забруднення); для ламп розжарювання К = 1,3..1,7; для люмінесцентних ламп К= 1,5...2,0.
Щоб перевірити освітленість робочої поверхні використовують об'єктивний люксметр типу ЛМ-3, в якому вимірювальним пристроєм освітленості е фотоелемент. Люксметрами типу Ю-16, Ю-17 з селеновими фотоелементами вимірюють природне та штучне освітлення.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1222;