V. Фактори, які впливають на доходи і прибуток підприємства, шляхи
Для більшості підприємств основне джерело прибутку пов'язане з його виробничою й підприємницькою діяльністю. Ефективність його використання залежить від знання кон'юнктури ринку й уміння адаптувати розвиток виробництва до постійно мінливої кон'юнктури. Величина прибутку залежить від правильності вибору виробничого профілю підприємства з випуску продукції (вибір продуктів, що користуються стабільним або високим попитом); від створення конкурентоспроможних умов продажу своїх товарів і надання послуг (ціна, строки поставки, обслуговування покупців, обслуговування після продажу йт. д.); від обсягів виробництва (чин більше обсяг виробництва, тим більше маса прибутку); від зниження витрат виробництва.
Крім виробничої й підприємницької діяльності джерелам утворення прибутку підприємства може бути його монопольне положення з випуску тієї або іншої продукції або унікальності продукту. Це джерело підтримується за рахунок постійного вдосконалювання технології, оновлення продукції, що виробляється забезпечення її конкурентоспроможності.
На зміну прибутку впливають двігрупи факторів: зовнішні й внутрішні. Дозовнішніх факторів відносяться природні умови; транспортні умови; соціально-економічні умови; рівень розвитку зовнішньоекономічних зв'язків; ціни на виробничі ресурси й ін.
Внутрішніми факторами зміни прибутку можуть бути основні фактори (обсяг продажів, собівартість продукції, структура продукції й витрат, ціна, продукції); неосновні фактори, пов'язані з порушенням господарської дисципліни (неправильне встановлення цін, порушення умов праці та якості продукції, що ведуть до штрафів і економічних санкцій і ін.).
При виборі шляхів збільшення прибутку орієнтуються в основному на внутрішні фактори, що впливають на величину прибутку. Збільшення прибутку підприємства може бути досягнуте за рахунок збільшення випуску продукції; поліпшення якості продукції; продажу зайвого встаткування й іншого майна або здачі його в оренду; зниження собівартості продукції за рахунок більш раціонального використання матеріальних ресурсів, виробничих потужностей і площ, робочої сили й робочого часу; диверсифікованості виробництва; розширення
ринку продажів і т. д.
Рівень економічної ефективності в промисловості залежить від різноманіття взаємозалежних факторів. Для кожної галузі промисловості внаслідок її техніко-економічних особливостей характерні специфічні фактори ефективності.
Все різноманіття факторів росту ефективності можна класифікувати за трьома ознаками: .
1) джерелами підвищення ефективності, основними з яких є: зниження трудо-, матеріало-, фондо- і капіталомісткості виробництва продукції, раціональне використання природних ресурсів, економія часу й підвищення якості продукції;
2) основними напрямками розвитку й удосконалювання виробництва, до яких відносяться: прискорення науково-технічного прогресу, підвищення техніко-економічного рівня виробництва; удосконалювання структури виробництва, впровадження організаційних систем керування; удосконалювання форм і методів організації виробництва, планування, мотивації, трудовій діяльності й ін.;
3) рівнем реалізації в системі керування виробництвом, залежно від якого фактори підрозділяються на:
а) внутрішні (внутрівиробничі), основними з яких є: освоснн^ нових видів продукції; механізація й автоматизація; впровадження прогресивної технології й новітнього встаткування; поліпшення використання сировини, матеріалів, палива, енергії; удосконалювання стилю керування й ін.;
б) зовнішні — це вдосконалювання галузевої структури промисловості й виробництва, державна економічна й соціальна політика, формування ринкових відносин і ринкової інфраструктури й інші фактори.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 2106;