ІІ. Поняття банкрутства, його правове забезпечення
Трансформування економіки та розвиток ринкових відносин зумовили появу та використання в сферах політики та економіки нових понять. А якщо врахувати, що перехід від однієї форми суспільного розвитку до іншої, більш Прогресивної, завжди відрізняється нестабільністю, передусім в економіці, де виникає хаос становлення нових організаційних форм, істотно з'являється загроза банкрутства підприємств та імовірність їх ліквідації. Що ж означає термін "банкрутство" та які його ознаки?
Банкрутство - визнана арбітражним судом нездатність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше, як шляхом застосування ліквідаційної процедури.
Умови та показник відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та застосуванні ліквідаційної процедури визначається Законом України "Пре відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 30 червня 2000 р. (далі - Закон), іншими нормативними актами.
Законодавство про банкрутство має виконувати три основні функції:
1) запобігати непродуктивному використанню активів підприємства;
2) реабілітувати підприємства, які опинилися на межі банкрутства, маючи значні резерви для успішної фінансово-господарської діяльності в майбутньому;
3)сприяти найповнішому задоволенню претензій кредиторів.
Процедура ліквідації підприємства у зв'язку з банкрутством представляє особливий інтерес для підприємців, бухгалтерів,
аудиторів. Адже цей процес забезпечується недосконалим законодавством, що породжує па практиці безліч проблем.
Банкрутство завжди зачіпає інтереси дуже багатьох суб'єктів фінансово-господарських відносин:
* підприємств-кредиторів, які повинні встигнути за я віт свої вимоги і претензії для того, щоб вони були враховані при погашенні боргів за рахунок майна банкрута;
* найманих працівників, з якими у першу чергу мають бути здійснені розрахунки, а також яким забезпечені певні гарантії при звільненні;
* підприємств, що можуть виступити в ролі санаторів і тому зацікавлені у створенні досконалого механізму банкрутства.
Банкрутство – складний процес, який може бути охарактеризований з різних боків: юридичного, управлінського, організаційного, фінансового, обліково-аналітичного тощо. Власне, процедура банкрутства є кінцевою стадією невдалого функціонування підприємства, якій, зазвичай, передують стадії нормальної ритмічної роботи і фінансових ускладнень. Банкрутство рідко буває несподіваним, особливо для досвідчених фінансистів та менеджерів, які намагаються регулярно відслідковувати тенденції у розвитку власних підприємств і найбільш важливих контрагентів та конкурентів.
Кризові ситуації, що виникають в результаті відсутності "Відповідних профілактичних заходів, можуть призвести до надмірної розбалансованості економіки підприємства і нездатності продовження фінансового забезпечення виробничого процесу, що кваліфікується як банкрутство підприємства.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 905;