ЕВАКУАЦІЯ ЛЮДЕЙ ПРИ ВИНИКНЕННІ ПОЖЕЖ
При проектуванні і зведенні будівель і споруд різного призначення важливим завданням є створення найсприятливіших умов для руху людини і гарантування її безпеки у разі виникнення аварійної ситуації (пожежа, загроза вибуху).
Розглянемо деякі поняття і визначення, зазначені в нормах з евакуації людей з будівель і приміщень у випадку пожежі.
Шлях евакуації - це ділянка руху людей до виходу з приміщення чи будівлі (проходи, коридори, драбини): Евакуаційними є виходи, що ведуть:
а) з приміщень першого поверху безпосередньо надвір чи через коридор, вестибюль, на східці;
б) з приміщень інших поверхів, крім першого, в коридор чи прохід, який веде до східців чи безпосередньо на них, що мають самостійний вихід надвір;
в) з приміщення в сусіднє приміщення на цьому самому поверсі, що забезпечені виходами, вказаними в пунктах «а» і «б» за винятком випадків, зазначених у будівельних нормах.
При проектуванні евакуаційних виходів через суміжні приміщення з виробництвами категорії В виходів планують не менше двох, кожний з яких повинен вести в окреме ізольоване приміщення з виходом безпосередньо надвір або через коридор, вестибюль чи на східці.
Для своєчасної і безпечної евакуації людей з будівель під час пожежі важливо правильно вибрати довжину шляхів евакуації. Основними факторами, що визначають цю довжину, є призначення будівлі (житлова, громадська чи виробнича) і ступінь вогнестійкості її, ; яка впливає на швидкість поширення пожежі (чим і нижчий ступінь вогнестійкості будівлі, тобто чим більше вона має спалимих будівельних конструкцій, тим швидше в ній буде поширюватись вогонь).
Гранично допустимі відстані до евакуаційних виходів для житлових, громадських і виробничих будівель беруть відповідно до будівельних норм. Ці відстані встановлені нормами проектування з розрахунку, щоб евакуація людей не перевищувала допустимого часу безпечної евакуації їх.
Для безпечного спускання людей з висотних будинків під час пожежі потрібно мати не менше двох неспалимих драбин. На кожному підприємстві на випадок виникнення пожежі повинен бути план евакуації, затверджений керівником підприємства.
Евакуація людей з кожного об'єкта повинна бути завершена до досягнення гранично допустимих рівнів небезпечних факторів пожежі, встановлених санітарними нормами. Для цього має бути забезпечена можливість для вільного руху людей евакуаційними шляхами. Під час евакуації всі люди, які є в будівлі, починають рухатися одночасно і, як правило, в одному напрямку — до виходу. При пожежі через психологічний фактор чи несприятливі умови більшість людей докладає фізичні зусилля для того, щоб швидше залишити небезпечну зону. Внаслідок цього щільність людських потоків на шляхах евакуації значно перевищує щільність при русі людей в нормальних умовах і в деяких випадках досягає граничних значень (10... 12 чол./м2).
Рух людей у потоці характеризується щільністю потоку Д, швидкістю руху V та інтенсивністю руху q. Щільність людського потоку є початковою характеристикою для визначення швидкості та інтенсивності руху, із збільшенням щільності потоку швидкість руху зменшується і при Д = 9 чол./м2 для горизонтальних ділянок шляху не перевищує 15 м/хв.
Інтенсивність руху q (часткова пропускна здатність) характеризується кількістю людей, що проходять 1 м шляху чи проходу за одиницю часу, і залежить від щільності потоку. Загальну пропускну здатність Q евакуаційного проходу чи виходу визначають за формулою Q=δ q, де δ — ширина ділянки шляху чи проходу. Оскільки інтенсивність руху це експериментальна величина, то для кожного виду шляху (горизонтального, по східцях угору чи вниз) і дверних прорізів її визначають за формулою q = Q/δ.
При збільшенні щільності потоку інтенсивність руху також збільшується до максимального значення для кожного виду шляху, а потім починає зменшуватись, її зменшення пов'язане з особливостями руху людей у потоці й насамперед із зменшенням кроку людини при збільшенні щільності потоку, що впливає як на швидкість руху V, так і на загальну пропускну здатність евакуаційного шляху чи виходу.
Отже, швидкість та інтенсивність руху людей у потоці залежить головним чином від його щільності. Щільність людського потоку залежить від кількості людей, що евакуюються N, а також об'ємно-планувальних і конструктивних рішень евакуаційних шляхів і виходів.
Люди повинні бути евакуйовані до початку небезпечних для них факторів пожежі і по можливості без затримання руху. Повною мірою цьому відповідає принцип нормування евакуаційних шляхів і виходів розрахунковим методом. При цьому нормують потрібний час евакуації і параметри руху людей, необхідні для оцінки розрахунковим методом фактичного часу евакуації людей з окремих приміщень і будівель. Наприклад, для евакуації зі сцени незалежно від її типу потрібно 1,5 хв. Для інших будівель і споруд час евакуації визначають спеціальним розрахунком.
Евакуаційних виходів із приміщень поверхів та будівель повинно бути не менше двох; розміщують їх один від одного на значній відстані. Мінімальну відстань між евакуаційними виходами визначають за формулою l = 1,5 П , де П — периметр приміщення.
Мінімальна ширина дверей на шляхах евакуації становить 0,8 м, а проходів — не менш як 1 м.
Східці є одним з найбільш надійних евакуаційних шляхів, що сполучають усі поверхи з безпосередніми виходами з будівель. Тому східці повинні мати зручний зв'язок евакуйованих з поверхами і надійно ізольованими від факторів пожежі. Для цього східці виконують з вогнестійких огороджувальних конструкцій. Для попередження можливості розповсюдження пожежі на східцях їх ізолюють від поверхів, підвалів і горищ. Не можна оздоблювати елементи східців горючими матеріалами, а також влаштовувати на східцях приміщень різного призначення. Східці повинні освітлюватись через вікна зовнішніх стін. У будівлях і спорудах передбачаються зовнішні пожежні сталеві драбини завширшки 0^7 м. Починатися вони повинні з висоти 2,5 м і мати площадку для виходу на покрівлю з огорожею заввишки не менш як 0,6 м.
Тема № 15. Шкідливі виробничі фактори в будівництві та заходи захисту від них.
Проектні організації, що беруть участь у проектуванні промислово-комунальних та сільськогосподарських об'єктів, відповідно до конкретних умов даного об'єкта вибирають наявні типові нормативні вирішення з санітарно-гігієнічних та технічних питань.
В процесі проектування передбачається створення найсприятливіших санітарно-гігієнічних умов для життя населення, регламентується ряд положень і вимог до вибору майданчика будівництва і проектування генерального плану. До таких вимог належать: встановлення для різних підприємств санітарно-захисних зон до межі житлової забудови; вибір майданчика з урахуванням аеро-кліматичних характеристик рельєфу місцевості, а також переважного напряму вітрів відносно житлової забудови; встановлення санітарних розривів між спорудами.
Розміри санітарно-захисних зон промислових підприємств беруть відповідно до їхньої санітарної класифікації для І класу — 1000 м, для II — 600, для III —300, для IV — 100, для V — 50 м.
Розміри санітарно-захисних зон для окремих груп чи комплексів великих підприємств І і II класів хімічної, металургійної, нафтопереробної та інших галузей промисловості, що можуть створювати великі концентрації різних шкідливих речовин в атмосферному повітрі, шум, вібрацію та особливо небезпечно впливати на здоров'я і санітарно-гігієнічні умови життя населення, встановлюються у кожному конкретному випадку за спільним рішенням Головного санітарно-епідеміологічного управління Міністерства охорони здоров'я України.
Для підприємств, що працюють із застосуванням радіоактивних засобів, розміри санітарно захисної зони встановлюються відповідно до санітарних правил роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань.
Проектуючи основні і допоміжні виробничі будівлі та споруди, потрібно враховувати обсяг приміщень, освітленість, характер та площу засклення світлових прорізів, оздоблення приміщень (матеріали для настилання підлог, фарбування стін тощо) та інші фактори.
У виробничих приміщеннях з об'ємом на одного працюючого менш як 20 м3 кількість навколишнього повітря має бути не менше ніж ЗО м3 на людину, а в приміщенні об'ємом понад 20 м3 — не менше ніж 20 м3.
Санітарно-захисну зону чи її частину не можна розглядати як резервну територію і використовувати для розширення промислового майданчика. На цій території допускається розміщувати лише підприємства з меншим класом небезпечності, пожежні депо, гаражі, склади та інші об'єкти, пов'язані з обслуговуванням підприємств. Територія зони має бути впорядкована смугами дерев та кущів не менш як 50 м завширшки, а якщо ширина зони становить до 100 м, то ширина смуги має бути не менш як 20 м.
У процесі проектування промислово-комунальних та інших об'єктів слід подбати про те, щоб вони були пожежо - та вибухобезпечними і не забруднювали навколишнє природне середовище (повітря, ґрунт та водойми) викидами шкідливих речовин.
Проектуючи нові об'єкти або реконструюючи допоміжні будівлі та споруди комунально-культурної сфери, потрібно передбачати санітарно-побутові приміщення (гардеробні, душові, вмивальні, туалети, приміщення для особистої гігієни жінок, ручні ванни, місця для куріння, пристрої для питного водопостачання, респіраторні), а також медпункти, інгаляторії, фотарії, підприємства громадського харчування та культурного обслуговування. Приміщення для обслуговування працюючих слід розміщувати в одній будівлі, виходячи з наближення їх до робочих місць. При цьому треба враховувати, щоб працюючі не про ходили крізь виробничі приміщення зі шкідливими виділеннями.
У приміщеннях із значним виділенням вологи під час виробничого процесу для теплої пори року на постійних робочих місцях допускається підвищення вологості повітря на 10. ..20% залежно від теплової вологості стану приміщень. При цьому температура повітря в приміщеннях має бути не більш як 28°С, якщо виконують легкі роботи і роботи середньої трудності, 26°С — при важкій роботі, 25°С — в приміщеннях із штучним підтриманням температури.
Залежно від санітарної характеристики виробничих процесів їх поділяють на чотири групи, кожна з яких поділяється ще на три (шість) підгруп.
До першої групи належать виробничі процеси, що відбуваються за нормальних метеорологічних умов, не пов'язаних з виділенням шкідливих газів і пилу. Для цієї групи передбачають гардеробну та вмивальню, а в тому разі, коли можуть забруднюватись одяг, руки і тіло, — ножні ванни та душові.
До другої групи належать виробничі процеси, які відбуваються за несприятливих метеорологічних умов, пов'язаних з виділенням великої кількості пилу і шкідливих хімічних речовин або з напруженою фізичною працею. Для цієї групи процесів залежно від характеру професійних захворювань передбачають крім гардеробних, умивальних та душових напівдушеві, кімнати для відпочинку з охолодженням, для сушіння робочого одягу, знепилення та знезараження його, устаткування для миття та очищення робочого взуття, обігрівання тощо.
До третьої групи належать виробничі процеси, пов'язані з різко вираженими професійними шкідливостями: контакт з отруйними речовинами, особливо сильним виділенням пилу та іонізуючими випромінюваннями. Побутові приміщення цієї групи включають пропускник з гардеробною, душовою та умивальнею, а також залежно від характеру професійних шкідливостей приміщення для сушіння, знепилення, знезараження робочого одягу, пристрої для миття і чищення взуття, інгаляторій, ножні ванни, респіраторні, дезінфекційні камери, дозиметричні камери, кімнати для зберігання забрудненого радіоактивними речовинами робочого одягу, засобів індивідуального захисту, фотарії (для робітників, які працюють під землею).
До четвертої групи належать виробничі процеси на підприємствах харчової промисловості, що потребують особливого санітарного стану для забезпечення якості продукції, а також процеси, пов'язані із застосуванням стерильних матеріалів тощо. Для цієї групи виробничих процесів крім гардеробної і вмивальні залежно від певного санітарного режиму передбачають кімнати медичного нагляду, манікюрну, кімнати де видається санітарний і робочий одяг.
Гардеробні, призначаються для зберігання домашнього та робочого одягу. їх обладнують вішалками або індивідуальними шафами. Це залежить від характеру виробничих процесів та одягу робітників, які користуються гардеробними.
Краще мати гардеробні для домашнього та робочого одягу з різними входами. Якщо виробничий процес пов'язаний з отруйними речовинами, то гардеробну розташовують у двох різних приміщеннях, в одному з яких зберігається спецодяг, а в другому — домашній одяг. Між цими приміщеннями влаштовують душову. Для чоловіків і жінок мають бути окремі гардеробні та душові.
Сушити одяг слід у зачинених шафах з підігрітим повітрям та його підсмоктуванням. Площу для сушарки визначають з розрахунку 0,2 м2 на кожного працівника в найчисленнішій зміні. Для знепилення одягу виділяють окрему кімнату, що межує з гардеробною, площа її має бути не менше ніж 12 м2.
Приміщення для знезараження робочого одягу має бути відокремленим. Склад і площу його визначає представник державного санітарного нагляду.
У кімнатах знепилення та знезараження одягу потрібно влаштовувати ефективну вентиляцію.
На промислових підприємствах слід обладнувати пральні для прання одягу і в разі потреби для інших способів очищення та знезараження одягу. Пральні мають бути механізовані, а при них рекомендується влаштовувати майстерні для ремонту одягу та взуття.
Душові. Залежно від групи виробничих процесів передбачають відповідну кількість душових з розрахунку 3...15 чоловік на одну душову сітку. Розрахунковий час дії душових після кожної зміни 45 хв. При душових слід передбачати перед-душові. Душові можна обладнувати відкритими чи закритими кабінами. У закритій душовій кабіні має бути місце для перевдягання. Розміри відкритої кабіни 0,9x0,9 м, закритої — 1,8x0,9 м; при цьому розміри місць для перевдягання мають бути не менше ніж 0,6x0,9 м. Душові кабіни обладнують, як правило, індивідуальними змішувачами холодної та гарячої води з арматурою управління при вході до кабіни.
Вода для душових за своїми якостями має відповідати вимогам, що ставляться стандартами до питної води.
Умивальні. Кількість умивальних кранів визначають з розрахунку 7...20 чоловік на один кран залежно від санітарної характеристики виробничого процесу. Кожний умивальник має бути обладнаний змішувачами з підведенням гарячої та холодної води. В умивальних на виробництвах, пов'язаних із забрудненням рук речовинами, що погано змиваються, потрібно встановлювати пристрої для миття рук спеціальними рідинами.
Туалети. Туалети мають бути розміщені на відстані не більш як 75 м від робочого місця. їх обладнують у вигляді окремої кабіни з дверима, що зачиняються, і відділяють від інших приміщень тамбурами, обладнаними умивальниками. На каналізованому підприємстві е промивні клозети та пісуари. Найраціональнішим для масового використання є клозет з унітазом типу «Генуя». Пісуари встановлюють індивідуальні та групові типу стічних жолобів з промивною системою. Кількість унітазів та пісуарів у туалетах встановлюють залежно від кількості людей, які ними користуються у найчисленнішій зміні, з розрахунку 15 жінок на один унітаз та ЗО чоловік на один унітаз та один пісуар.
Забезпечення питною водою має особливо важливе санітарно-гігієнічне значення. Джерела питної води мають бути на відстані, яка не перевищує 75 м від робочого місця. За нормами одна людина за зміну може споживати залежно від умов праці та кліматичних умов 2...5 л води. Най раціональніше в санітарно-гігієнічному відношенні використовувати для питного водопостачання водопровідні фонтанчики. Робітників, які працюють під землею, слід забезпечувати питною водою у флягах.
У гарячих цехах робітники мають безкоштовно вживати підсолену газовану воду. Воду газують вуглекислим газом у спеціальних сатураторах, які розміщують найчастіше безпосередньо в цеху.
Якщо немає водопроводу то питну воду слід кип'ятити, а потім охолоджувати. Зберігати кип'ячену воду треба в герметичних бачках з фонтанчиками. Бачки слід щоденно мити та пропарювати, а питну воду — міняти. Потрібно вжити всіх заходів, щоб не допустити забруднення води під час її розливання в бачки. Температура питної води має бути не нижче ніж 8°С та не вище ніж 20°С.
Приміщення для приймання їжі розташовують на такій відстані, щоб робітники встигли поїсти за час перерви. їдальні та буфети мають відповідати правилам санітарії.
Окремі приміщення для куріння обов'язково виділяють тоді, коли куріння у виробничих приміщеннях заборонене. Площу кімнат для куріння визначають з розрахунку на одного працюючого в найчисленнішій зміні: 0,03 м2 для чоловіків та 0,01 м2 для жінок, але не менш як 9 м2. Кімнати для куріння розміщують на відстані, яка не перевищує 75 м від робочого місця та 150 м, якщо вони знаходяться на території підприємства.
Приміщення для обігрівання влаштовують для робітників, які працюють; просто неба чи в холодних цехах у тих районах, де при проектуванні опалення для розрахунків навколишньої температури беруть - 20°С і нижче. Площу такого приміщення визначають з розрахунку 0,1 м2 на одну людину в найчисленнішій зміні, але не менш як 12 м2. м
Кімнати особистої гігієни жінки обов'язково влаштовують, якщо в одній зміні працює не менш як 15 жінок. Доцільно розміщувати таку кімнату в одному приміщенні з медпунктом. У кімнаті особистої гігієни жінки мають бути місця для роздягання, а також індивідуальні кабіни для процедур, обладнані вертикальними душами з індивідуальними змішувачами холодної та гарячої води.
Кількість індивідуальних кабін визначають з розрахунку одна кабіна на кожні 100 жінок, які працюють у найчисленнішій зміні. Кімнати особистої гігієни жінки відокремлюють від туалетів. Обладнуючи їх, передбачають окреме місце на один унітаз, куди підводиться гаряча та холодна вода. Площу для роздягання визначають з розрахунку 0,2 м2 на одну жінку, яка працює в найчисленнішій зміні, але не менше ніж 4 м2. Розміри кабіни мають бути 1,8x1,2м. Кількість місць для роздягання визначають з розрахунку три місця на одну кабіну. Якщо є чотири кабіни і більше, передбачають місце для кушеток. Медичний огляд жінок здійснюють лікарі медпункту та гінеколог.
Територія підприємства має бути рівною, обладнаною водопроводом, каналізацією, а також освітлюватись у нічні години відповідно до норм. Проходи та проїзди тре,ба заасфальтувати, щоб люди могли безпечно переміщуватись.
Готові вироби, металолом та інші матеріали зберігають на спеціальному майданчику.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 1477;