Техніко-економічні порівняння різних видів тяги
Існують три види тяги: електрична, тепловозна і парова.
В даний час на Україні застосовуються тільки два види тяги: електрична і тепловозна. З 1980 року залізниці країн колишнього СРСР повністю перейшли на електричну і тепловозну тягу. В 2000 році електричною тягою виконано 86,4% загального обсягу вантажних і пасажирських перевезень.
Ефективність виду тяги оцінюють передусім за витратами умовного палива, кількість якого для порівняння вимірюється в умовних кілограмах (7000 ккал), витрачених на роботу 10* τ χ км брутто. Наприклад, якщо в одних і тих же експлуатаційних умовах на виконання роботи обсягом Wt χ км брутто паровоз витрачує 255 кг, тепловоз — 53,5 кг, а електровоз — 40 кг умовного палива, то, звичайно, найбільш ефективною в цих умовах є електрична тяга.
Коефіцієнт корисної дії електровозів складає 84-91%, тепловозів — 29-31%, паровозів - 5-7%.
Тягові двигуни електровозів на підйомах працюють ефективніше, ніж в інших локомотивів, дозволяють навіть перевищувати номінальні навантаження, звичайно, в допустимих межах перегрівання обмоток — і це визначає значну перевагу електротяги. Крім того, експлуатаційні витрати на технічне обслуговування і ремонти електровозів менші, ніж в автономних локомотивів. Електровози мають, звичайно, більший термін служби, ремонт їх простіший, ніж тепловозів.
Висока ефективність електровозів найкраще реалізується на швидкісних та вантажо-напружених лініях, на лініях з важким профілем колії, де є можливість рекуперативного гальмування. При рекуперативному гальмуванні на спусках тягові електродвигуни починають працювати як генератори і віддавати електроенергію в контактну мережу, цю енергію можуть використати інші електровози, які рухаються на підйомі. Таким чином, електрична тяга в експлуатації також є більш економною, ніж тепловозна.
Разом з тим електрифікація потребує великих капіталовкладень на тягові підстанції, контактну мережу та значні експлуатаційні витрати на їх утримання. Проте на залізницях з великою інтенсивністю руху поїздів ці витрати швидко окуплюються, на малодіяльних лініях — навпаки, електрифікація може бути малоефективною.
Тепловозна тяга потребує менших капітальних витрат і застосовується на лініях з невеликими розмірами руху і швидкостями та там, де неможливо або недоцільно використовувати електровози (на під'їзних коліях, на маневровій роботі тощо).
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 2969;