Вантажні вагони для міжнародних транспортних коридорів
У зв'язку з пріоритетним розвитком міжнародних транспортних коридорів першочергово необхідно вирішувати завдання створення вантажного рухомого складу нового покоління для МТК. Об'єктивними факторами, які стримують зростання обсягів міжнародних транспортних перевезень, є різна ширина колії в країнах Центральної та Західної Європи (1435 мм) і України (1520 мм), а також принципові відмінності в конструкції і технічних характеристиках вантажних вагонів. Справа в тому, що вагонобудівна промисловість України продовжує випускати рухомий склад, спроектований на застарілій конструкторській базі. Він має автозчепи, автогальма і візки, принципова будова яких була розроблена ще в 30-і роки минулого століття. З іншого боку, на західноєвропейських залізницях донині не запроваджена система автоматичного зчеплення. Поряд з іншими ці обставини не сприяють сумісній експлуатації вагонів на залізницях Західної Європи і України.
Комфортність поїздок буде створюватись як зовнішніми конструктивними властивостями вагонів (високою стійкістю руху в рейковій колії, достатньою плавністю ходу, високою ефективністю гальмових засобів і поглинальнихпристроїв за високої швидкості), так і внутрішнім облаштуванням та комплексом послуг (зручністю місць, санітарно-гігієнічними умовами, інтер'єром салонів та купе, вібро- та шумозахисними засобами тощо).
В даний час прямування вагонів колії 1520 мм на залізницях Західної Європи допускається тільки в установлених напрямках і маршрутах. При цьому швидкість їх обмежується 80 км/год, тоді як західноєвропейські вагони прямують там зі швидкостями 100-120 км/год.
Найважливішою проблемою залишається швидкий перехід вагонів з однієї колії на іншу. Можливі три способи переходу:
• зміна візків;
• зміна колісних пар у візках;
• застосування розсувних колісних пар.
Протягом багатьох років перехід вагонів колії 1520 мм на західноєвропейську 1435 мм і навпаки здійснювався шляхом зміни візків на переста-новочних пунктах. Технологія з використанням цього способу неефективна, громіздка, потребує багато часу.
Технологія зміни колісних пар уже декілька років вивчається і розроблюється російським ЦНДІ МШС і французькою фірмою «Arbel», за їх сумісним проектом підготовлений експериментальний візок У25МПС, який є модернізованим варіантом західноєвропейського стандартного візка Y25. Проте ходові випробування його виявили низку технічних недоліків, над усуненням яких продовжується робота.
Технологія застосування розсувних колісних пар (РКП) розроблялась у багатьох проектах (російському, болгарському, іспанському, польському та інших) і випробувалась як на візках вантажних вагонів, традиційних для країн СНД (типу 18-100), так і західноєвропейських (типу Y25). Незважаючи на ряд суттєвих недоліків (складність конструкції, потреби в спеціальних пунктах обслуговування і високу вартість), ця технологія все-таки виявляється ефективнішою за інші. Найбільш перспективними із розроблених систем вважаються іспанська система «Talgo» і система доктора Р.Сувальського (Польща) — Suw 2000. Остання успішно випробовується в Україні.
Для сумісної експлуатації вагонів колії 1520 мм і 1435 мм необхідно також вирішити проблему різниці в будові і параметрах гальмових систем. Розробки тут ведуться такими шляхами:
• взаємна адаптація режимів роботи гальмових систем;
• встановлення повітророзподільників двох типів з використанням
сумісної важільно-тягової передачі;
• використання уніфікованого повітророзподільника типу 483А/КЕ.
Перші два способи уже апробовані на залізницях України і показали,
що на польських цистернах практично можлива робота різних гальмових систем.
Проведені також випробовування німецьких цистерн з подвійним гальмом, в якому об'єднані повітророзподільники двох типів: типу №483 Μ, які застосовуються на українських вагонах, і типу Knorr KE, які працюють на німецьких вагонах.
Для сумісного формування поїздів з вагонами колій 1520 мм і 1435 мм здійснюються також розробки комбінованих зчепних пристроїв і погли-нальних апаратів підвищеної енергоємності.
Для запровадження комбінованих (контейнерних, контрейлерних і бімодальних) та інших найбільш перспективних міжнародних перевезень розробляються нові типи вагонів:
• вагони-платформи-контейнеровози, в тому числі за багатоярусними
схемами для спеціальних контейнерів;
• вагони для перевезення великовантажних автопоїздів, напівпричепів і
знімних кузовів;
• вагони з кузовами, в яких розсуваються бокові стіни;
• вагони-цистерни для небезпечних вантажів.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 1760;