Поняття про тяговий рухомий склад і його класифікація
Тяговий рухомий склад поділяється на:
• локомотиви;
• мотор-вагонний рухомий склад;
• автомотриси;
• авто- і мотодрезини;
• мотовози;
• інші самохідні одиниці.
До локомотивів належать електровози, тепловози, паровози і газотурбовози.
Електровоз — це локомотив з електричними тяговими двигунами, які живляться від зовнішньої електричної системи за допомогою контактної мережі і перетворюють електричну енергію у механічну тягову.
Тепловоз— це локомотив з двигуном внутрішнього згоряння — дизелем, який перетворює хімічну енергію палива в механічну. Ця енергія за допомогою тепловозної передачі передається на тягові двигуни або гідротрансформатори чи гідромуфти, які обертають колісні пари.
Електровози і тепловози — основні діючі в нинішній час локомотиви. Будова і робота їх буде більш докладно викладена в наступних матеріалах даного розділу.
Паровоз— це локомотив з котлом і паровою машиною, які перетворюють хімічну енергію палива в теплову, а потім теплову вмеханічну — тягову. Цей локомотив відігравав велику роль у розвитку залізничного транспорту від початку його зародження до середини XX століття. Тепер його можна зустріти хіба що на постаменті, і такої пошани він заслуговує. Короткі відомості про принцип його будови і роботи будуть приведені в цьому розділі.
Газотурбовоз— це локомотив з джерелом енергії — газовою турбіною. На Україні не застосовується. Для загального уявлення коротка інформація про цей локомотив також буде приведена в даному розділі.
До мотор-вагонного рухомого складу належать електропоїзди, дизель-поїзди, турбопоїзди і контактно-акумуляторні поїзди, які призначаються для перевезень пасажирів у приміському і місцевому сполученнях.
Електропоїзд— це рухомий склад для перевезення пасажирів, який має в складі моторні вагони, що одержують енергію, як і електровози, із контактної мережі. Один-два моторні вагони разом з причіпними або головним складають секцію, а ряд секцій складають електропоїзд.
Дизель-поїзд — це рухомий склад для перевезення пасажирів, який має два моторні вагони з двигунами внутрішнього згоряння та причіпні вагони між ними. Застосовується на неелектрифікованих залізничних лініях.
Турбопоїздвідрізняється від дизель-поїзда тим, що він має газову турбіну замість дизеля. На Україні не експлуатується.
Контактно-акумуляторний поїздмає тягові електричні двигуни на моторних вагонах, які живляться від контактної системи або від акумуляторних батарей, що розміщуються під вагонами; використовується для перевезень пасажирів на частково електрифікованих лініях та напрямках, на яких послідовно чергуються електрифіковані і неелектрифіковані ділянки. Дуже рідко зустрічається в експлуатації.
З мотор-вагонного рухомого складу в Україні переважно використовуються електропоїзди та дизель-поїзди.
Автомотриса— це невеликий самохідний пасажирський вагон з двигуном внутрішнього згоряння; іноді до мотриси на малодіяльних приміських лініях причіплюють один-два пасажирські вагони і використовують для пасажирських перевезень, але основне призначення їх — службові перевезення.
Авто- і мотодрезини— це невеликі самохідні одиниці рухомого складу з автомобільним чи мотоциклетним двигуном, використовуються для перевезення невеликого числа людей, легкого обладнання, інструментів на ремонтних роботах, а також для інспекційних перевірок колії.
Мотовоз— це тяговий рухомий склад з двигуном внутрішнього згоряння, використовується для маневрового переміщення декількох вагонів на під'їзних коліях або виконання спеціальних ремонтних робіт.
Залежно від місцезнаходження джерела живлення тягових двигунів, тяговий рухомий склад поділяється на два види:
• автономний— джерело розташовується на рухомому складі (напри
клад, тепловоз, газотурбовоз, паровоз, мотовоз та інші);
• неавтономнийабо контактний — джерело роташовується зовні рухо
мого складу (наприклад, електровоз, електропоїзд).
За призначенням локомотиви поділяються на:
• магістральні або поїзні(пасажирські, вантажні та вантажно-паса
жирські), призначені для водіння поїздів;
• маневрові,призначені для виконання маневрової роботи на станціях і
під'їзних коліях.
Пасажирські локомотиви за невеликої сили тяги мають досягати великої швидкості, вантажні — навпаки, за дещо меншої швидкості мають розвивати велику силу тяги.
Вантажно-пасажирські локомотиви мають два режими роботи: вантажний і пасажирський.
Маневрові локомотиви працюють на невеликих швидкостях, але мають розвивати таку ж силу тяги, як і вантажні поїзні локомотиви.
На відміну від локомотивів, моторні вагони електропоїздів і дизель-поїздів призначені не тільки для тяги поїзда, а також одночасно для перевезення пасажирів.
Маса кузова локомотива передається через опори, проміжну ресорну підвіску, раму візка, первинну ресорну підвіску і букси на тягові колісні пари. Електровози і тепловози можуть бути односекційними (локомотив має один кузов) і багатосекційними, тобто з двома, а іноді з трьома окремими кузовами (секціями), які з'єднуються між собою автозчепами, електричними проводами, повітряними магістралями і тамбурними переходами.
Застосування на електровозах та тепловозах тягових електродвигунів дає можливість використовувати як індивідуальний, так і груповий привод. За індивідуального приводу кожна тягова колісна пара з'єднана окремим тяговим двигуном за допомогою зубчатої передачі, за групового — тягові колісні пари в одному візку приводяться від одного тягового двигуна і з'єднуються між собою проміжними зубчатими передачами.
За єдиною системою цифрового позначення рухомого складу інвентарний номер кожної тягової одиниці має вісім знаків: перший знак 1; другий знак позначає: 0 — паровози, 1 — електровози односекційні, 2 — електровози багатосекційні, 3, 4 — електропоїзди і електросекції, 5 — тепловози односекційні, 6 — тепловози багатосекційні, 7 — дизель-поїзди і автомотриси, 8 — мотовози, 9 — колійні машини; третій знак характеризує рід служби (пасажирська, вантажна, маневрова, спеціальна), тип тягової передачі (електрична, гідравлічна, механічна), рід струму (постійний, змінний); четвертий знак позначає серію; п'ятий, шостий і сьомий знаки складають інвентарний номер, восьмий — контрольний знак.·
Розміщення колісних пар в екіпажі, вид приводу тягового двигуна характеризується осьовою формулою, в якій цифрами позначене число колісних пар, а індексом «0» — наявність індивідуального приводу. Знак «-» означає, що візки не зчленовані, тобто не зв'язані шарнірно, а знак «+» вказує, що візки зчленовані, з'єднані між собою шарнірно. Якщо локомотив складається із секцій, які можуть працювати самостійно, то осьова формула секцій береться в дужки, а перед дужкою вказується число секцій. Якщо секції не можуть працювати самостійно, то всі секції розписуються у послідовному порядку, ніби об'єднані одним кузовом.
Так, електровоз з осьовою формулою 30+30 — це односекційний локомотив з двома зчленованими тривісними візками з індивідуальним приво дом. Тепловоз з осьовою характеристикою 2(3о~3о) — двосекційний локомотив, кожна секція якого може працювати самостійно і має два тривісні незчленовані візки з індивідуальним приводом. Якщо в цьому ж локомотиві секції не можуть працювати самостійно, то осьова формула буде мати вигляд: 30-30-30-30.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 6287;