Донецьк ДонУЕП 2008 6 страница
Система методів кримінологічних досліджень. Вивчення кримінальних справ і іншої офіційної документації по систематизованих запитальниках. Узагальнення й угруповання результатів вивчення.
Анкетний метод. Переваги і недоліки анкетного методу як найбільш розповсюдженого в кримінологічних дослідженнях. Види анкет. Вимоги, пропоновані до формулювання питань і їхньому розташуванню. Види питань, поставлених в анкеті, по змісту - закриті (альтернативні, шкальні, меню), відкриті, контрольні, додаткові, допоміжні, прямі, непрямі і т.д. Організація проведення анкетного опитування. Процедура узагальнення анкет. Оцінка результатів анкетного опитування.
Інтерв’ю і техніка інтерв’ювання. Основні методичні вимоги до проведення інтерв’ю. Показники результативності інтерв’ю.
Мети використання в кримінологічних дослідженнях експертних оцінок-думок, що викладаються по визначених питаннях, групою спеціально підібраних експертів з числа осіб, що добре знають досліджувану проблему.
Спостереження як безпосереднє сприйняття самим дослідником і пряме реєстрування їм фактів, що стосуються досліджуваних об’єктів. Види спостереження - пряма, включене й участь. Задачі і визначена обмеженість використання цього методу в кримінологічних дослідженнях.
Використання логіко-математичних методів і їхня роль у кримінологічних дослідженнях науково-теоретичного і науково-прикладного характеру. Логіко-математичні моделі злочинності, особистості злочинців і т.п.
Психологічні методи в кримінологічних дослідженнях. Психологічні тести як діагностичні методики вивчення особистості правопорушників.
Правова статистика і її роль в організації боротьби зі злочинністю. Основні задачі використання статистичних методів у кримінології. Етапи статистичних досліджень. Статистичне спостереження в кримінології. Види статистичних спостережень - суцільне, вибіркове, поточне, перериване. Програми статистичного спостереження. Форми збору статистичних зведень. Статистична звітність і спеціально організовані статистичні обстеження. Єдина система обліку і звітності органів внутрішніх справ, прокуратури, суду. Документи первинного обліку в правоохоронних органах і їхнє застосування для статистичного спостереження. Зведення й угруповання матеріалів статистичних спостережень у кримінології. Основні положення теорії угруповань. Види угруповань, застосовуваних у карній статистиці – типологічні, варіаційні, аналітичні. Статистичні таблиці.
Аналіз статистичних даних про злочинність. Методика обчислення основних показників злочинності. Абсолютні і відносні, кількісні і, якісні показники злочинності. Коефіцієнт злочинності. Статистичні ряди – варіаційні і динамічні. Функціональний і кореляційний зв’язок між процесами і явищами, досліджуваними кримінологією.
Значення і прийоми вибіркового дослідження, поняття і види вибірки в кримінології. Репрезентативність вибіркового дослідження. Організація і методика проведення вибіркового статистичного спостереження.
Організація кримінологічного дослідження. Програма кримінологічного дослідження. Організаційно-технічний план. Особливості програми і методик кримінологічного дослідження. Умови і межі використання методів. Збір емпіричного матеріалу і його обробка. Аналіз результатів кримінологічного дослідження і підготовка вихідних документів. Оцінка надійності результатів.
Задачі і методика кримінологічної експертизи законів і інших нормативних актів.
Тема 4. Злочинність
Поняття злочинності і її ознак.
Основні якісно-кількісні показники злочинності: стан (рівень), структура злочинності, динаміка злочинності. Поняття стану (рівня) злочинності. Показники виміру стану злочинності. Індекс або коефіцієнт злочинності. Значення цього показника при вивченні злочинності. Компоненти рівня злочинності: дані про злочини, виробництво по справах яких закінчилося винесенням обвинувального вироку; дані про нерозкриті або ще розслідувані злочини, у відношенні яких у встановленому порядку були отримані повідомлення; дані про злочини осіб, звільнених від кримінальної відповідальності і (або) покарання по амністії або в зв’язку з заміною кримінального покарання іншими заходами впливу.
Поняття латентної злочинності, її причини і методи виявлення. Латентність і реєстрація злочинів. Методика визначення рівня латентності при оцінці показників злочинності.
Поняття структури злочинності. Значення дослідження структури злочинності. Основні показники структури злочинності: співвідношення категорій злочинів по їхній вазі; співвідношення навмисних і необережних злочинів; співвідношення і питома вага видів злочинів по їхній класифікації, даної в Особливій частині КК; питома вага і співвідношення найбільш розповсюджених злочинів; питома вага рецидивної, організованої, професійної, групової злочинності; питома вага злочинності неповнолітніх. Значення зіставлення зазначених показників зі структурою відповідальності за злочини, що включає дані про застосування кримінального покарання, його видах і термінах.
Територіальні розходження злочинності. Особливості цих якісних і кількісних розходжень, закономірності і причини, них зухвалі. Злочинність міського і сільського регіонів. Географія злочинності по територіально-адміністративних регіонах Росії.
Поняття динаміки злочинності. Науково-практичні цілі аналізу динаміки злочинності.
Соціальні і правові явища, що впливають на рівень, структуру і динаміку злочинності - історичні, політичні, суспільно-економічні умови життя суспільства, зміни в карному законодавстві, стан правозастосування практики і т.д.
Злочинність у РСФСР і СРСР із 1917 по 1958/60-і роки. Характерні риси рівня, структури і динаміки злочинності в даний відрізок часу.
Злочинність у СРСР із 1960 р. по дійсний час. Рівень, структура, тенденції розвитку.
Злочинність у СРСР (1985–1991 р.).
Злочини в Україні та її регіональні особливості.
Тема 5. Злочинність закордоном і сучасна зарубіжна кримінологія у боротьбі з нею
Злочинність в індустріально розвитих капіталістичних країнах. Основні риси структура і динаміка.
Причини й умови злочинності в буржуазному суспільстві. Система протиріч сучасного світу в міждержавних відносинах, забруднення навколишнього середовища, внутрішні протиріччя капіталізму, психологія насильства, індустрія порнобізнесу як основні криміногенні фактори злочинності.
Попередження злочинів. Розробка національних (державних) і локальних програм по попередженню злочинності, участь у міжнародному антікриміногенному співробітництві. Форми залучення населення в профілактичну роботу.
Виникнення, основні етапи і напрямки розвитку закордонної кримінології. Кримінологія як навчальна дисципліна в університетах США, Італії, Німеччини, Франції.
Соціологічні теорії: теорія „множинності факторів”, „диференціальної, асоціації”, „соціальної дезорганізації”, „конфлікту і згоди”, „контролю” і ін. Достоїнства, і недоліки соціологічного напрямку кримінології.
Біосоціальний напрямок у кримінології: расові теорії, антропологічні, фрейдистський, генетичні й інші. Консервативний характер даного напрямку, його вплив на кримінальне законодавство і програми попередження злочинів.
Концепції попередження злочинності. Наукове забезпечення профілактичних програм і нормативних актів. Комплексне кримінолого - профілактичне законодавство в боротьбі з організованою злочинністю і корупцією в США й Італії.
Дата добавления: 2014-12-08; просмотров: 619;