Проголошення незалежності УНР 7 страница
100. Двосторонні відносини незалежної України з державами континентів і регіонів
Важливий напрямок ЗПУ – Латинська Америка. Вона охоплює 33 самостійні держави та 13 залежних територій, де проживає 360 млн. осіб. Після референдуму 1 грудня 1991р. почалося визнання незалежності України країнами Західної півкулі. Першою, 5 грудня 1991р., це зробила Аргентина. Ця країна, до речі, була єдиною державою регіону, яка у 1918р. визнала УНР.
Відносини з багатьма країнами цього територіально віддаленого від України регіону ще не налагоджені належним чином. Резерви розвитку економічних і культурних зв'язків залишаються величезними. Проте з деякими країнами відносини вже набули постійного й навіть інтенсивного характеру. Одна з них — Куба.
Україна встановила постійні зв'язки майже з десятком азіатських країн, зазвичай — найбільших. Ісламська Республіка Іран визнала незалежність України 25 грудня 1991р., дипломатичні відносини між країнами встановлено 22 січня 1992 р.За час, що минув, відбулася низка двосторонніх офіційних візитів на найвищому та високому державних рівнях, зокрема візит Президента України (25-26 квітня 1992).
У перебігу останнього візиту в Київ міністра закордонних справ Ірану в червні 1997 р. підписано Протокол про основні принципи двостороннього взаємовигідного співробітництва між Україною й Ісламською Республікою Іран, в якому визначається, що сторони досягли рівня взаємовигідного рівноправного партнерства.
Активна співпраця між Україною й Іраном відбувається в рамках міжнародних організацій, зокрема в ООН. Іран надає сприяння Україні у встановленні плідних контактів та налагодженні співробітництва з низкою впливових регіональних організацій (Організація Економічного Співробітництва, Організація Ісламська Конференція).
Досягнуто також домовленості про започаткувавші тристороннього співробітництва між Україною, Іраном і Туркменистаном у галузі газопостачання за формулою — поставки туркменського газу в Україну в обмін на експорт української продукції та послуг до Ірану, який компенсуватиме заборгованість за поставлений в Україну туркменський газ. Для координації спільних заходів у напрямку реалізації на практиці досягнутих домовленостей створено спільний Міжурядовий українсько-ірансько-туркменський комітет з питань торговельно-економічного співробітництва. Динаміка сучасного українсько-іранського науково-технічного співробітництва характеризується розширенням сфер та обсягів двосторонньої співпраці. Вживаються відповідні заходи щодо просування вітчизняних технологій і продукції на місткий і вигідний для нашої держави іранський ринок товарів та послуг.
Договірно-правова база українсько-іранських відносин — одна з найрозвиненіших, як порівняти з іншими країнами Близького та Середнього Сходу. Вона складається з 64 документів, що охоплюють політичну, торговельно-економічну, науково-технічну та гуманітарну сфери співробітництва. Основоположним документом двосторонніх відносин є Декларація про принципи дружнього співробітництва між Україною й Ісламською Республікою Іран, підписана президентами двох держав у Тегерані 26 квітня 1992 р.
101. Підготовка дипломатичних кадрів у сучасній Україні
У 1995 р. Указом Президента України було утворено при Мiнiстерствi закордонних справ України Дипломатичну академiю України.
Основним завданням Дипломатичної академiї України є пiдготовка на базi вищої освiти та пiдвищення квалiфiкацiї кадрiв дипломатичних, консульських, зовнiшньоекономiчних та iнших представництв України за кордоном для роботи в мiжнародних органiзацiях та в держаних органах, що займаються питаннями зовнiшнiх зносин України, а також проведення науковоаналiтичних дослiджень у галузi мiжнародних вiдносин.
Дипломатична академiя України при МЗС України є провiдним навчальним закладом IV рiвня акредитацiї ВНЗ у системi пiдготовки, перепiдготовки та пiдвищення квалiфiкацiї спецiалiстiв для роботи у сферi мiжнародних вiдносин. ДАУ готує дипломатичнi кадри i веде пiдготовку магiстрiв зовнiшньої полiтики.
В Академiї дiють постiйнi короткотермiновi курси для керiвних працiвникiв мiнiстерства та iнших осiб, призначених на посади послiв, радникiвпосланникiв i генеральних консулiв.
Головною метою дiяльностi Дипломатичної академiї України в сферi мiжнародних зв'язкiв є встановлення та розвиток взаємовигiдного спiвробiтництва з профiльними навчальними закладами та науковими центрами зарубiжних країн. В галузi пiдготовки кадрiв укладено двостороннi довгостороковi угоди про спiвробiтництво з дипломатичними академiями МЗС Грецiї, Казахстану, Росiї, Хорватiї та Дипломатичним iнститутом МЗС Єгипту, якi передбачають взаємний обмiн навчальнометодичними планами, науковою лiтературою, проведення спiльних науковопрактичних конференцiй, обмiн викладачами та слухачами. Академiя є активним учасником мережi дипломатичних освiтнiх закладiв країн Центральноєвропейської iнiцiативи та членом Мiжнародної асоцiацiї ректорiв дипломатичних академiй.
Дипломатична академiя України при МЗС України бере участь у багатьох мiжнародних програмах, має творчi зв'язки з провiдними вищими навчальними закладами, США, Великобританiї, Нiмеччини, Францiї, Iспанiї, Бельгiї, Словаччини, Польщi, Австрiї, країн СНД та багатьох iнших.
Свiдченням мiжнародного визнання Дипломатичної академiї України як центру пiдготовки фахiвцiв для зовнiшньополiтичної дiяльностi є постiйна участь науковцiв та викладачiв Академiї у мiжнародних наукових конференцiях та семiнарах в провiдних країнах свiту.
Перспективний навчальний план ДАУ орієнтований на поглиблення спеціалізації в таких галузях, як європейська інтеграція та євроатлантичні відносини (політика європейської та євроатлантичної інтеграції), дипломатична та консульська служба, регіонознавство та країнознавство.У рамках зазначених спеціалізацій планується запровадити спецкурси з питань зовнішньої політики та дипломатії провідних країн світу й окремих регіонів.
102. Здобутки української дипломатії останнього часу (2005-2010 рр.)
2007 рік був непростим для українських дипломатів. Внутрішньополітичні процеси, які підривали стабільність і прогнозованість розвитку країни, негативно позначилися на можливості здійснення активної зовнішньої політики. Це привносило значні зміни у сприйняття України міжнародною спільнотою і, як наслідок, створювало значні труднощі для роботи української дипломатії. Природно, що це вимагало значних зусилль, додаткового напруження сил для виконання поставлених завдань. Проте, незважаючи на існуючі труднощі, в нинішньому році вдалося дещо зробити на європейському напрямі, у поглибленні співробітництва між Україною та ЄС. Йдеться, зокрема, про успішне завершення переговорів з Євросоюзом щодо укладення угоди про спрощення візового режиму поїздок громадян України до держав- членів ЄС.
Важливим результатом співпраці з Євросоюзом було рішення щодо укладення угоди між Україною та ЄС про реадмісію. До активу вітчизняної дипломатії слід також віднести забезпечення ефективного дипломатичного супроводу процесу, пов’язаного з підготовкою вступу України до Світової організації торгівлі. Немає сумнівів у тому, що членство України в СОТ сприятиме вирішенню низки інших проблем і в тому числі інтенсифікації переговорного процесу щодо створення між Україною та ЄС зони вільної торгівлі. Протягом 2007 року започатковано діалог з Єврокомісією щодо підготовки нової посиленої угоди про партнерство і співробітництво, яка має замінити попередню угоду, строк дії якої завершується на початку 2008 року. Головною інтригою цієї угоди є питання щодо можливих концептуальних підходів, на яких має готуватися цей документ.
До досягнень української дипломатії слід віднести постійну увагу до регіональних проблем, подальшої розбудови двосторонніх відносин, взаємодії в рамках міжнародних організацій, поглиблення співробітництва з євроатлантичними структурами, забезпечення певної координуючої ролі у здійсненні миротворчих функцій. Не підлягає сумніву, що ефективність української дипломатії великою мірою залежить від успіху наших внутрішніх трансформацій, внутрішньої стабільності, прогнозованості та визначеності курсу подальшого розвитку держави.
Поглиблення співробітництва з НАТО є невід’ємним елементом європейської інтеграції України. Неможливо говорити про євроінтеграцію, не розвиваючи партнерство з Північноатлантичним альянсом, який залишається важливим фактором європейської та світової політики. Це співробітництво спрямоване також на гарантування безпеки та оборони нашої держави політичними засобами, маючи на меті, зокрема, нейтралізацію потенційних загроз національним інтересам України.
Важливим досягненням в напрямку європейської інтеграції є рішення про визнання України країною з ринковою економікою. Показово, що Євросоюз став найбільшим торговельним партнером України. В цьому контексті українські дипломати докладають значних зусиль, щоб використати нові стратегічні перспективи і додаткові можливості для поглиблення євроінтеграційної політики.
Дата добавления: 2014-12-21; просмотров: 541;