Концепція морської могутності А.Мехена

Альфред Мехен (1840 – 1914)
Витоки англо-американської геополітики започатковані в концепціях «батька атлантизму» – адмірала флоту США, військово-морського теоретика Альфреда Тайєра Мехена. Основні його ідеї викладені в таких працях: «Вплив морської сили на історію (1660-1783)» (1890), «Вплив морської сили на Французьку революцію та Імперію: 1793-1812» (1892), «Зацікавленість Америки в морській силі в теперішньому та майбутньому» (1897), «Проблема Азії та її вплив на міжнародну політику» (1900), «Морська сила та її відношення до війни 1812 року» (1905).

Постулат Мехена «Хто володіє морем – володіє суходолом і усіма його багатствами» став вихідним в системі базових принципів цивілізації Заходу. За Мехеном морські країни мають природні переваги перед державами суходолу, а морська могутність визначає історичні долі країн і народів. Адмірал виділяв 6 основних параметрів морської сили, які у свою чергу визначають планетарний статус держави: 1) географічне положення (максимально вигідно, коли країна не має континентальних кордонів, природним чином захищена від зовнішніх загроз, і сама може своїм флотом загрожувати іншим); 2) фізична будова (природна продуктивність, клімат, конфігурація берегової лінії, сприятлива для розміщення портів); 3) розміри території (вимірюються не площею, а загальною протяжністю берегової лінії та характером гаваней); 4) чисельність населення держави (важлива для оцінки здатності держави побудувати флот, обслуговувати кораблі); 5) національний характер (нація, яка прагне до володіння морською силою, повинна мати схильність до торгівлі); 6) характер правління (уряд має зосередитися на формуванні морської сили держави, не відволікаючись на другорядні питання).

«Належне використання морів та контроль над ними складає лише одну ланку в ланцюжку обміну, за допомогою якого (країни) акумулюють багатства, ... однак це центральна ланка». (А.Мехен)
Основоположним геополітичним фактором сили за Мехеном є використання морів та контроль над ними. Адмірал вивів формулу морської сили держави: морська сила держави = військовий флот + торговельний флот + військово-морські бази. Вихідним елементом морської сили є вільна морська торгівля, для захисту якої необхідні військово-морський флот та військово-морські бази. Вчений вважає, що військово-політичні і економічні чинники посилюють один одного, виділяючи три основні чинники морської сили: виробництво товарів із необхідністю їх подальшого обміну; навігація, яка реалізує цей обмін товарами; колонії, які полегшують і розширюють навігацію.

Важливе значення у геополітичній теорії Мехенамає розроблений ще генералом Дж. Мак-Клелланом під час громадянської війни в США (1861-1865) «принцип анаконди», який Мехен обґрунтував щодо американської геостратегії і загалом для сфери міждержавних відносин. Суть його полягає у блокуванні континентальної маси з моря та уздовж берегових ліній, які поступово звужуються, як кільця анаконди. Така стратегія виснажує і економічно придушує супротивника, виводить узбережжя з-під контролю континенту, унеможливлює вихід до моря та утворення коаліцій держав, об’єднаних аналогічною метою.

Найважливішою частиною планети з точки зору боротьби за світове панування Мехен вважав північну континентальну півсферу як регіон найбільшої торгової інтенсивності і політичної активності. Тут основними супротивниками США Мехен вважав Росію (домінантну континентальну державу) та Китай, а потенційно може бути і Німеччина. Боротьба з ними, і передусім з Росією, – центральне довгострокове завдання США. Мехен заперечував доктрину Монро («Америка для американців»), пропагуючи відмову від самоізоляції США в Західній півкулі та необхідність їх перетворення у світову морську державу. Союзником США в Європі є Великобританія, від якої вони мають успадкувати панування в світі. Американо-британський альянс дозволив би нейтралізувати Німеччину і протидіяти Японії на Тихому океані. Таким чином, за Мехеном, утворився би стабільний баланс світової таласократії.








Дата добавления: 2017-01-29; просмотров: 2282;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.