Особливості англо-американської геополітики.

Концептуальна криза континентальної європейської геополітики в сер. ХХст. стала потужним стимулом розквіту американського атлантизму. США поступово ставали своєрідними «законодавцями моди» в післявоєнній геополітиці. Домінування США, що закріплювалося в економічній (план Маршалла 1947 р.), військовій («Проект Манхетен» зі створення атомної бомби 1942-1945 р.р. і перший її іспит 16.07.1945р.) та політичній (створення НАТО у 1949 р.) сферах, надавали їм усі підстави оцінювати себе як глобального гегемона. Такі амбіції знайшли своє змістовне втілення в теоретичній площині геополітики, щільно пов’язаній з її практичною реалізацією.

Провідним напрямком англо-американської геополітики у цей час стає неоатлантизм. Розвиваючи теорію Н.Спайкмена, Дональд Мейніг у праці «Хартленд і Римленд в євразійській історії» (1956) деталізував модель Римленду з 3 типів просторів за своєю геополітичною і функціонально-культурною орієнтацією: 1) простір, що орієнтується на Хартленд – Китай, Монголія, Північний В’єтнам, Бангладеш, Афганістан, Східна Європа, Прибалтика і Карелія; 2) геополітично нейтральні території – Південна Корея, Бірма, Індія, Ірак, Сирія, Югославія; 3) простір, що орієнтується на Атлантику, – Західна Європа, Греція, Туреччина, Іран, Пакистан, Таїланд. Очевидно, що модель Мейніга не була досконалою, однак врахування крім географічного ще й культурно-функціонального чинника у визначенні Римленда, є безумовним здобутком цієї теорії. Підтримуючи позицію Мейніга, Вільям Кірк у своїй праці «Географічна вісь історії» (1964) наголошував, що саме прибережні цивілізації відіграють провідну роль у розвитку людства. Серед них особлива роль належить вищим культурним секторам Римленда, що мають атлантичну орієнтацію: Західна Європа, Пакистан і Туреччина. Саме вони надсилають «культурні імпульси» всередину континенту, що підживлює динаміку геополітичної ситуації в Євразії. Основним же джерелом цих імпульсів є США.

На особливу роль США у світі вказував один з патріархів американської геополітики, Лауреат Нобелівської премії миру Генрі Кіссінджер. У своїй «Дипломатії» (1997) Г.Кіссінджер, аналізуючи геополітичну ситуацію після холодної війни, відзначає моральну перемогу ліберальної демократії над комунізмом, який кинув Заходу політичний, ідеологічний і геополітичний виклик. Однак це не засвідчує розуміння Кіссінджером сучасної геополітики в дусі ідеалізму. Як справжній реаліст, він вважає, що світ має бути не однополярним на чолі з США (хоча й визнає їх зверхність як першої країни серед рівних), а 5-6- «полярним», де світовий порядок базується на балансі конкуруючих національних інтересів. Він пропонує спрямувати американську геополітичну стратегію на об’єднання народів і держав «берегових зон» у «єдине ціле» (навіть й тих, хто раніше був нейтральним у боротьбі між блоками або тяжів до Євразії), що змусить їх усіляко підтримувати США, і у свою чергу надасть США можливість встановити загальний контроль над Євразією. Такий варіант геостратегії з пріоритетом гуманності демократичних і ринкових цінностей Кіссінджер назвав «гуманітарною геополітикою» або «гуманітарною інтервенцією».

Генрі Кіссінджер (народ. у 1923 р.)
«Американська зверхність – це факт, очевидний у найближчій і майже незаперечний у середньостроковій перспективі. Те, як США будуть його використовувати, визначить далекострокові перспективи». (Г.Кіссінджер)
У своїй монографії «Чи потрібна Америці зовнішня політика?» (2001) Кіссінджер констатує лідируючу роль Америки в сучасному світі, але, з іншого боку, відзначає, що «рецепти, які вона виписує усьому світу, містять сентенції часів холодної війни». До того ж більшість американців байдужа до лідерства своєї країни та її зовнішньополітичних проблем. Тому, за Кіссінджером, США мають відмовитися від імперського статусу, оскільки це призводить до цезаризму, військової диктатури, втрати демократичних цінностей. Тоді центральне завдання США – «перетворення американської потуги в моральний консенсус, впровадження, а не нав’язування своїх цінностей, створення таких умов, за яких ці цінності прийняв би увесь сучасний світ, який на перший погляд чинить опір цьому, але насправді відчайдушно вимагає освіченого керівництва».

В одній зі своїх останніх праць «Про Китай» (2011) вчений, досліджуючи еволюцію китайської політики, прогнозує, що Китай за своєю загальною потугою буде практично нарівні зі США. Однак відносини обох країн не є суперництвом і, навіть це не партнерство, а це «спільна еволюція», коли кожна з цих держав працює сама над своїми внутрішніми проблемами, а співробітництво здійснюється там, де є взаємодоповнюючі інтереси, тим самим мінімізується можливість конфліктів. Мета «спільної еволюції

● Великі держави не жертвують собою заради союзників. ● Жодна велика держава не відступає назавжди. ● Історія у підсумку аплодує не конфліктам суспільств, а їх примиренню. (Із висловлювань Г.Кіссінджера)  
Китаю і США – забезпечення об’єднання їх зусиль один з одним та з іншими державами задля формування узгодженого світоустрою». Тому поворот до Азії варто розглядати не як відкриття нових глобальних інтересів, а як адаптацію до нових умов глибоко вкоріненого принципу: США є як тихоокеанською, так і атлантичною державою водночас.

«Захід завоював світ не через перевагу своїх ідей, цінностей або релігії, а скоріше перевагою у застосуванні організованого насилля». (С.Гантінгтон)
Неоатлантичну концепцію, що набула широкого розголосу у світовій науковій спільноті наприкінці ХХ ст., представив один із фронтменів американської і світової політичної науки Семюель Гантінгтон. У таких працях, як «Політичний порядок в мінливих обставинах» (1968), «Зіткнення цивілізацій» (1993) та інш. С.Гантінгтон запевняє, що в основі майбутніх відносин між Заходом і Сходом – цивілізаційні відмінності. Він декларує, що вперше в історії глобальна політика і багатополюсна, і поліцивілізаційна, а модернізація відокремлена від вестернізації, оскільки розповсюдження західних цінностей і норм не призводить до становлення всесвітньої цивілізації. Протистояння 7-8 великих цивілізацій відновить підґрунтя нового конфлікту Заходу і Сходу. Щоб запобігти йому, варто визнати унікальність цивілізацій, а не універсальність, яку нав’язують США усьому світу. Треба зупинити антиатлантистські тенденції і не допустити об’єднання геополітичних центрів протистояння Заходу в єдиний союз, щоб у ситуації геополітичних конфліктів тільки Захід виступав як монолітна цивілізація – неподільна «морська сила» – проти повних внутрішніх конфліктів незахідних цивілізацій. Низка рекомендацій Гантінгтона задля реалізації визначених завдань є складовою сучасної геостратегічної доктрини Заходу.

Своє бачення геополітичної архітектури світу у др. пол. ХХст. представив інший фундатор неоатлантизму Саул Коен у таких працях, як«Географія і політика в поділеному світі» (1964, перевид. зі змінами в 1973), «Геополітика світової системи» (2003). У своїй теорії «регіоналізму» (кін. 60-х р.р.) Коен відмовився від використання спрощених схем будови світу, притаманних класичній геополітиці, натомість запропонував поліцентричну і ієрархічну модель світоустрою, виокремивши 5 рівнів геополітичної організації світу. Безумовним новаторством Коена є введення уявлення про багатополюсність світу і про динамічну та мінливу у часі ієрархію центрів сили. Він заперечив правомірність протиставлення морських і континентальних держав, запевняючи, що світовий процес недоцільно зводити до їх боротьби, тому нова геополітика має стати інструментом формування миру і кооперації. На той період в умовах домінуючого біполярного мислення ідея поліцентризму і регіоналізму не здобула широкого розповсюдження. Однак сьогодні її актуальність є беззаперечною.

Збіґнєв Бжезинський (народ. у 1928 р.)
У сучасній американській геополітиці найбільш впливовими є мондіалістичні концепції. Американський мондіалізм походить ще з доктрини Монро (1823), яка застосовувалася США по відношенню до Латинської Америки, а потім й до Західної Європи. У ХХст. у США були створені інституції, які опікувалися розробкою стратегій планетарної уніфікації та формуванням «світового уряду»: Рада з міжнародних відносин (1921), Більдербергський клуб (1954), Тристороння комісія (1973). Остання, відома ще як Трилатераль, була створена за ініціативою американського фінансиста Д.Рокфеллера з метою об’єднати три великих простори: Північну і Південну Америку, Європу та країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону (Японію і Південну Корею). Першим директором Трилатералі став Збіґнєв Бжезинський, нині її провідний аналітик, професор Колумбійського університету, радник школи сучасних міжнародних досліджень при університеті ім.Дж.Хопкінса та взагалі один з найвпливовіших геостратегів США, що визначають не тільки американський, а й глобальний порядок денний. Бжезинський є автором численних політологічних і геополітичних праць: «Ідеологія і влада в радянській політиці» (1962), «Між двох сторіч. Роль Америки в технотронну еру» (1970), «Влада та принцип» (1983), «Великий провал: народження і смерть комунізму у ХХ столітті» (1989), «Велика шахівниця. Американське панування та його геостратегічні імперативи» (1997), «Вибір. Світове панування або глобальне лідерство» (2004), «Стратегічний погляд: Америка і криза світової влади» (2012).

Ще під час холодної війни Бжезинський сформулював неомондіалістську за суттю теорію «конвергенції» (лат. convergere – наближатися, сходитися). Відповідно до неї «знімався» фундаментальний геополітичний дуалізм, і атлантична та континентальна цивілізації змішуються, синтезуючи новий тип цивілізації. На погляд Бжезинського, представлений у праці «План гри. Геостратегічна структура ведення боротьби між США і СРСР» (1986), СРСР задля цього має дійти до поміркованої соціал-демократичної версії соціалізму з елементами ринку і приватної власності, відмовитися від принципів класової боротьби і диктатури пролетаріату. А країнам Заходу слід обмежити свободу ринку, втілювати планування економічних потреб, державне регулювання, проводити активну соціальну політику. Конвергенція обох типів цивілізацій має відбуватися на засадах загальнолюдських цінностей гуманізму, демократії і свободи. У підсумку, встановлення впливу над Євразією вибудовується не через боротьбу з її народами, а налагодженням з ними нових, більш ефективних економічних, соціальних і культурно-ідеологічних зав’язків, і тоді людство досягне загального миру і благоденства.

Найбільшого розголосу набула доктрина «американської гегемонії нового типу», яку З.Бжезинський виклав у «Великій шахівниці». Велика шахівниця – це Євразія, де розігрується партія Атлантичної і Континентальної цивілізацій за глобальну першість. Переможець шахової партії вже відомий – це США. Бжезинський розроблює основні контури майбутнього світу і нову формулу американської гегемонії. «Гегемонія стара, як світ. Однак американське світове панування відрізняється стрімкістю свого становлення, своїми глобальними масштабами і способами існування», – пише він.

За Бжезинським нинішня гегемонія США унікальна, оскільки: 1) вперше в історії справді світовою державою є одна держава; 2) гегемоном є неєвразійська держава, що перевершує усі інші в світовому масштабі; 3) центральна арена світу – Євразія – знаходиться під переважаючим впливом неєвразійської держави. Відходячи від ідеї конвергенції, Бжезинський більш жорстко ставиться до відносин між США і спадкоємицею СРСР – Росією: «Америка ніколи не мала ділити владу на земній кулі з Росією, та й не могла цього робити, навіть якби й хотіла. Нова Росія просто занадто слабка, ... щоб бути реальним партнером Америки у світі». Тому євразійська геостратегія США має бути продумана як у шаховій партії на кілька кроків вперед, передбачаючи можливі ходи в інтервалах на кожні «п’ять» (короткострокова перспектива), «двадцять» (середньострокова) і «понад двадцяти» (довгострокова) років. Ці етапи мають бути скоординовані між собою і разом складати єдину стратегічну систему.

У короткостроковій перспективі Америка зацікавлена зміцнити існуючий геополітичний плюралізм на карті Євразії, де відсутня одна провідна держава, натоміть є багато «середніх», відносно стабільних і помірно сильних, але більш слабких у порівнянні з США як окремо, так і всі разом. На пострадянському просторі Бжезинський пропонує особливу увагу приділяти Україні, Азербайджану, Казахстану та Узбекистану, оскільки кожна з них є особливою фігурою у відносинах між США і Росією. Щодо України, то вона взагалі здатна позбавити Росію статусу найвеличнішої держави і стратегічного гравця Євразії. У середньостроковій перспективі американська геостратегія орієнтована на появу важливих в стратегічному плані партнерів щодо створення трансєвразійської системи безпеки під керівництвом Америки; в майбутньому така організація могла б стати партнером НАТО і об’єднати максимальну кількість проамериканських держав у цьому регіоні. У довгостроковій перспективі все вищесказане має поступово привести до утворення світового центру «по-справжньому спільної політичної відповідальності» на чолі з США задля розширення меж демократичних систем управління.

«...Головна геостратегічна мета Америки у Європі може бути сформульована досить просто: шляхом більш щирого трансатлантичного партнерства зміцнювати американський плацдарм на Євразійському континенті, щоб зростаюча Європа могла стати ще більш реальним трампліном для просування в Євразію міжнародного демократичного порядку і співробітництва». (З.Бжезинський)
Бжезинський також застерігає від 3-х небезпечних для Америки сценаріїв. Найбільш небезпечним є створення антиамериканської коаліції за участю Китаю, Росії та Ірану, задля запобігання якого він рекомендує метод сепаратних переговорів з кожною з цих держав, розпалювання між ними взаємних образ і обіцянку в разі співпраці з США дивідендів у вигляді «двостороннього стратегічного партнерства». Інший загрозливий сценарій – можливість китайсько-японського альянсу. У цьому разі Бжезинський вважає доречним зміцнювати японо-американські відносини шляхом створення американо-японського торгового простору, що забезпечить геополітичний плацдарм для тривалої присутності США на Далекому Сході. Третя небезпека для гегемонії США – можливість об’єднання антиамериканських сил в Європі на тлі франко-російського або німецько-російського союзу. Хоча Бжезинський і вважає європейський континентальний блок малоймовірним, тим не менш він рекомендує зміцнювати тактику створення «стін» між Росією і Європою, що захищають інтереси США.

У своїй монографії «Вибір. Світове панування та глобальне лідерство» Бжезинський конкретизує своє розуміння американської гегемонії з огляду на події 11 вересня 2001р. та появу нового суб’єкта геополітичних відносин – тероризму. «Оскільки Америці, незважаючи на її суперечливу роль у світі, визначено бути каталізатором руху або до глобального співтовариства, або до глобального хаосу, американці несуть унікальну історичну відповідальність за те, яким з цих 2-х шляхів піде людство», – пише він. Тобто, саме Америка, яка посилає революційні імпульси світу, має зробити вибір між пануванням над світом (заснованим на силі) та лідерством (заснованим на згоді) у ньому. Така безпрецедентна місія США залежить від глобальної ситуації. Тому для Америки нагальним є розширення зони глобальної безпеки, і боротьба з тероризмом тут одна з першочергових. Аналізуючи феномен тероризму, Бжезинський підкреслює, що США мусять оновити свою стратегію щодо мусульманського світу. З можливих партнерів – Туреччина, Індія, Ізраїль, Росія та Європа – лише на союз з останньою можуть повною мірою розраховувати США.

«...Щоб ефективно діяти як в західній, так і у східній частині Євразії, Америка повинна взяти на себе подвійну роль. Вона мусить стати провідником і гарантом розширеної і зміцненої єдності на Заході, і водночас миротворцем і посередником між найбільшими державами Сходу... Однак, щоб забезпечити собі кредит довіри і запас сил задля успішного виконання обох ролей, Америка має оновитися зсередини». (З.Бжезинський)
Викликає тривогу у З. Бжезинського зростання антиамериканських настроїв в усьому світі. На його думку, США мають керуватися принципами моральної справедливості і свої національні інтереси спрямовувати на поступову трансформацію пригнічуючої американської могутності в гегемонію, що добровільно сприймається. В її межах лідерство здійснюється через спільні переконання разом з довгостроковими союзниками, а не за рахунок домінування. І тут не слід плутати інтереси усього співтовариства зі світовим урядом. Як стверджує Бжезинський, на даному історичному етапі ідея світового уряду не має сенсу, оскільки у світі відсутня навіть мінімальна згода задля його створення. Наразі в дещо наближеному вигляді «світовим урядом може бути тільки американська глобальна диктатура, але це буде дуже нестабільна і врешті-решт хибна вигадка, яка сама себе занапастить».

Тому, «світовий уряд може або залишитися прекрасною мрією, або стати кошмаром, але ще протягом життя кількох поколінь він не стане серйозним проектом». У той же час, вже зараз спостерігається процес еволюції міждержавних відносин в напряму створення міжнародної неофіційної системи управління, який необхідно розвивати та інституціалізовувати, зміцнюючи уявлення про спільну долю людства. І Америка має унікальні можливості очолити цей процес, оскільки вона водночас могутня і демократична за системою управління.

Доволі цинічно-відвертим є висновок американського «геостратега №1»: «...В практичному плані збереження позицій Америки пов’язане з характером її глобального лідерства. Лідерство передбачає визначення лідером того напряму, який дозволяє мобілізувати інших... Перспективою людства у найближчі два десятиліття стане або сталий рух до співтовариства взаємних інтересів або прискорене падіння у вир глобального хаосу. Прийняття іншими американського лідерства є неодмінною умовою запобігання хаосу». В останній своїй монографії «Стратегічний погляд: Америка і криза світової влади» Бжезинський продовжує наполягати на місіонерській ролі США у рятуванні світу від глобального хаосу. Аналізуючи розстановку сил як на даний момент часу, так і у середньостроковій перспективі до 2025 р., він підсумовує усі свої оптимістичні і песимістичні сценарії одним безапеляційним висновком: наразі жодна країна, крім США, не здатна вибудувати збалансований геополітичний фундамент задля конструктивного діалогу Заходу і Сходу, врешті-решт задля соціального благополуччя і виживання людства.

Тож, мондіалістська теорія видатного архітектора глобального світоустрою З.Бжезинського послідовно втілюється у розбудову нової конфігурації геополітичних сил, про що промовисто свідчать політичні події останніх десятиліть з к.ХХ – поч.ХХІ ст. Залишається лише гадати, наскільки подальша реалізація американської геостратегії буде відповідати схемі, ретельно прописаній неперевершеним гросмейстером геополітичної гри на світовій шахівниці.

Література

Аттали Ж. Краткая история будущего. Мир в ближайшие 50 лет. Политический прогноз. – С.-Пб.: Питер, 2014. – 288с.

Бжезинський З. Велика шахівниця: Американська першість та її стратегічні імперативи / З.Бжезинський. – Львів-Івано-Франківськ, Лілея-НВ, 2000. – 236с.

Бжезинський З. Вибір: світове панування чи світове лідерство / З.Бжезинський. – К.: Видавн. Дім «Києво-Могилянська академія», 2006. – 204с.

Бжезинський З. Стратегічний погляд: Америка і криза світової влади. / Збігнєв Бжезинський. – Львів: Літопис, 2012. – 168с.

Геополітика : підруч. / А. І. Кудряченко, Ф. М. Рудич, В. О. Храмов.− К.: МАУП, 2004. − 296 с.

Геополітика: енциклопедія / [Суліма Є.М. та ін.]; за ред. Є.М.Суліми. – К.: Знання, 2013. – 919с.

Гольцов А. Геополітика та політична географія : Підручник для студ. вищ. навч. Закладів / А. Гольцов. − К. : Центр учбової літератури, 2012. − 416 с.

Дергачев В.А. Геополитика: Учеб. Пособие. – Киев: Наукова думка, 2000. – 428 c.

Дергачев В.А. Геополитический словарь-справочник. – К. КНТ, 2009. – 592с.

Дністрянський М.С. Геополітика: Навчальний посібник / М.С.Дністрянський. – Львів: ЛНУ ім. І.Франка, 2011. – 436с.

Дністрянський М.С. Геополітичні доктрини і підходи: критичний аналіз методології. Монографія / М.С. Дністрянський. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – 114с.

Дністрянський М. С. Закони геополітики: історичні міфологеми, ідеологічні установки чи реальні глобальні тренди? // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Серія: Географічні науки. – 2013. – № 16. – С. 163 – 168.

Киссинджер Г. Нужна ли Америке внешняя политика? / Г.Киссинджер; под ред. В.Л.Иноземцева. – М.: Ладомир, 2002. – 352с.

Киссинджер Г. О Китае. / Генри Киссинджер; пер. с англ. В.Н.Верченко. – М.: АСТ, 2014. – 635с.

Классика геополитики. XIX век / [Сост. Королев К.]. – М. : АСТ, 2003. – 719 с.

Колосов В. А., Мироненко Н. С. Геополитика и политическая география / Учебник для вузов / В. А. Колосов, Н. С. Мироненко. – М. : Аспект Пресс, 2001.– 478 с.

Маккиндер Х. Дж. Географическая ось истории / Х. Дж. Маккиндер // Полис. – 1995. – № 4. – С.162-169.

Маккиндер Х. Дж. Демократические идеалы и реальность / Х. Дж. Маккиндер // Полис. – 2011. – № 2. – С.134-144.

Моро-Дефарж Ф. Введение в геополитику / Ф. Моро-Дефарж. – М. : Конкорд, 1996. – 151 с.

Мэхэн А.Т. Роль морских сил в мировой истории / Пер. с англ. Л. A. Игоревского. – М. : ЗАО Центрполиграф, 2008. – 606 с.

Мэхэн А.Т. Влияние морской силы на историю, 1660 –1783. – М. : ООО «Издательство ACT»; СПб.: Terra Fantastica, 2002. – 634 c.

Ратцель Ф. Человечество как явление жизни на земле // История человечества: Доисторический период / И. Колер, И. Ранке, Ф. Ратцель. – СПб.: ООО «Издательство «Полигон», 2003. – С.106 -183.

Ратцель Ф. Политическая география (в изложении Л.Синицкого) // Геополитика: Хрестоматия / Сост. Б.А.Исаев. – М.; СПб. и др.: Питер, 2007. – С.15 – 36.

Хантингтон С. Столкновение цивилизаций / С. Хантингтон. // Полис. – 1994. – №1. – С. 33-48.

Хаусхофер К. О геополитике. Работы разных лет / К. Хаусхофер. – М. : Мысль, 2001. – 426 с.

Челлен Р. Государство как форма жизни / Рудольф Челлен; [пер. с швед, и примеч. М.А. Исаева; предисл. и примеч. М.В. Ильина]. – М.: Российская политическая энциклопедия (РОССПЭН), 2008. – 319 с.

Шмитт К. Теория партизана: Промежуточное замечание по поводу понятия политического / К. Шмитт. – М. : Праксис, 2007. – 304 с.

Шмитт К. Государство и политическая форма / К. Шмитт. – М.: Изд. дом Государственного университета – Высшей школы экономики, 2010. – 272 с.

 

 








Дата добавления: 2017-01-29; просмотров: 1625;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.018 сек.