Вимоги до органів керування

Органи керування призначені для передачі керуючих впливів від людини до машини і забезпечення виконання працюючим необхідної дії щодо реалізації прийнятого рішення.

Орган керування складається з приводного елемента і виконавчої частини.

За характером виконання людиною дійрозрізняють:

- органи керування одномоментного впливу на систему, що вимагають рухів включення, вимикання чи переключення;

- органи керування, що вимагають повторюваних рухів: обертальних, натискних, ударних;

- органи керування, що вимагають точних дозованих рухів.

За напрямом переміщення приводних елементів органи керування поділяються на лінійні (кнопки, педалі), що обертаються (маховики, поворотні кнопки) і змішані (важелі, тумблери).

У залежності від участі верхніх чи нижніх кінцівок у переміщенні приводного елемента органи керування поділяються на ручні й ножні.

За ступенем важливості й частоти використання органів керування в трудовому процесі їх можна поділяти на органи постійного (основного, оперативного), періодичної й епізодичної дії чи використовувані дуже часто, часто, рідко.

За конструктивним виконанням органи керування підрозділяються на кнопки і клавіші, тумблери, перемикачі, ручки керування, маховики, кривошипні рукоятки, важелі, педалі, ножні кнопки.

Вибір органів керування залежить від:

- характеру керуючих дій, вимог до зусиль, точності, діапазону та швидкості керуючих рухів;

- робочого положення тіла людини;

- характеру інформації, що пропонується оператору та вводиться ним у машину;

- місця розташування органа керування;

- типу робочого місця (стаціонарне, рухливе).

Рекомендується використовувати переважно ручніоргани керування. Руками можна керувати безліччю органів, для кожної ноги можна призначати не більше двох педалей. Ножніоргани використовують, якщо потрібно безупинне керування при невеликій точності, коли потрібно прикладати зусилля більш 90 Н чи коли руки перевантажені іншими операціями керування.

Для операцій, що вимагають невеликих зусиль і рідко здійснюються, рекомендуються поворотні вмикачі, вимикачі, натискні кнопки, тумблери, Для виконання часто повторюваних операцій ударного типу, які не потребують додаткових значних зусиль, але здійснюються з найбільшою швидкістю, рекомендуються натискні кнопки (клавіші). Органи керування поворотного типу (маховики, поворотні кнопки) з великим числом оборотів застосовують, якщо потрібна висока точність у широкому діапазоні безупинного регулювання. Для виконання східчастих переключень і плавного регулювання рекомендуються важелі.

При розміщенні органів керування варто враховувати: структуру трудової діяльності; вимоги до обсягу, частоти, точності й координації рухів; вимоги до величини прикладених зусиль; положення тіла людини; умови формування робочої пози; розміри моторного простору; умови пошуку і розрізнення органів керування. Органи керування не повинні бути розосереджені на робочому місці, їх варто групувати. При великій кількості органів їх варто розташовувати на панелях пультів керування, щитах.

Органи керування постійної дії, які дуже часто і часто використовуються, а також аварійні варто завжди розміщати в межах максимальної і мінімальної границь досяжності моторного простору. Органи ручного керування варто розташовувати так, щоб оператор міг маніпулювати ними при зігнутому лікті під кутом 90-135о. Органи ручного керування постійної дії мають бути розташовані зависотою на рівні ліктя (над підлогою, над сидінням) ± 100 мм при виконанні робіт як у положенні стоячи, так і в положенні сидячи. Ручні органи керування, які використовуються рідко (2-3 рази за зміну), можуть розташовуватися вище чи нижче рівня ліктя. Орган керування має бути розташований не ближче 200 мм від оператора.

Праворуч варто розташовувати орган керування постійної дії і найбільш частого використання, з огляду на, що більшість людей переважно працюють правою рукою. Цією рукою виконуються дії, що вимагають найбільшої точності та сили.

Розміщення органів керування повинне дозволяти легко контролювати (якщо діяльність вимагає екстреного огляду) положення групи органів керування.

Розташування органів керування відносно ЗВІ і керованих елементів повинне відповідати ряду вимог:

- ручні органи керування розташовують так, щоб ні рука, ні орган керування в будь-якім положенні не закривали поруч розташованих засобів інформації;

- органи керування, що приводяться в дію лівою рукою, розташовують нижче чи ліворуч від відповідних їм індикаторів, органи керування, що починають діяти за допомогою правої руки, –нижче чи праворуч;

- при розташуванні горизонтальними колонками індикаторів і органів їхнього керування повинна виконуватися відповідність – крайній лівий індикатор угорі – крайньому лівому органу керування і т.д.;

- переміщення органа керування має бути погоджене з переміщенням покажчика зв'язаного з ним індикатора, елемента чи устаткування з рухом самого керованого об'єкта.

Усі основні й аварійні органи керування повинні бути легко впізнаванні(візуально чи тактильно).

Для попередження випадкового впливу на органи керування рекомендується:

- кодувати кольором, формою, розміром чи розташуванням особливо важливі й аварійні блоки керування;

- використовувати екранування чи інші способи захисту органів керування (утоплення в панелі пульта, закриття спеціальними кришками, застопорення, автоматичне гальмування);

- передбачати в органах керування механічний опір, що вимагає підвищених м'язових зусиль при неправильних діях.








Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 1512;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.