Раціональний розподіл функцій між людиною й обладнанням.
Раціональний розподіл функцій полягає в передачі машинам важкої, монотонної роботи, знижуючи вагу та напруженість праці людини. Людині необхідно залишати творчі види робіт, а також ті області, де його можливості вище, ніж у машини.
5 Вибір способів збереження і транспортування вихідних матеріалів, заготівель, напівфабрикатів, готової продукції і відходів виробництва.
Виконання цього заходу забезпечується застосуванням способів збереження, пристроїв для транспортування, що виключають утворення НіШВФ, а також максимальною механізацією й автоматизацією вантажно-розвантажувальних і транспортних робіт.
6 Професійний добір і навчання працівників.
До працівників висуваються наступні вимоги:
- відповідність їх фізіологічних, психофізіологічних, психологічних і в окремих випадках антропометричних особливостей (можливостей) характеру робіт;
- медичний огляд при допуску до роботи і періодично під час роботи;
- відповідність професійної підготовки характеру робіт;
- перевірка знань вимог безпеки при допуску до роботи і періодично під час роботи.
7 Включення вимог безпеки в нормативно-технічні документи.
Усі нормативно-технічні документи повинні містити вступну частину і наступні розділи:
- загальні положення;
- вимоги до виробничих процесів;
- вимоги до приміщень і площадок;
- вимоги до вихідних матеріалів, заготівель і напівфабрикатів;
- вимоги до розміщення устаткування й організації робочих місць;
- вимоги до збереження і транспортування вихідних матеріалів, заготівель, напівфабрикатів, готової продукції і відходів виробництва;
- вимоги до персоналу;
- вимоги до застосування засобів захисту;
- методи контролю виконання вимог безпеки.
Вимоги безпеки до конкретних видів процесів будуть розглянуті в наступних розділах. Попереду необхідно розглянути процеси, що присутні практично у всіх виробництвах – це процеси з використанням об'єктів підвищеної небезпеки. До них відносять:
- балони, судини і системи, що знаходяться під тиском;
- підйомно-транспортне устаткування;
- електроустановки;
- газове господарство;
- об'єкти, що використовують радіоактивні речовини.
Організація безпечної роботи таких об'єктів вимагає більш твердих вимог, тому що небезпека при їхній роботі значна і для людей і для навколишнього середовища. Основні вимоги до організації робіт об'єктів підвищеної небезпеки:
- призначення відповідальної особи (осіб) за проведення даного виду робіт (відповідальний по нагляду за технічним станом і відповідальний за безпечну експлуатацію водогрійних казанів з температурою води вище 115оС; відповідальний за технічне обслуговування, ремонт і відповідальний за безпечну експлуатацію вантажопідйомних ліфтів). Вид відповідальних і їхня кількість встановлюється у відповідних нормативних документах;
- виконання вимог до персоналу (більш тверді): відповідна кваліфікація, вік (не молодше 18 років), придатність за станом здоров'я, наявність посвідчення на право проведення таких робіт, навчання і контроль знань – 1 раз у квартал;
- реєстрація об'єкта в органах державного нагляду до його пуску (якщо потрібно відповідно до нормативних документів);
- технічний огляд – первинний до пуску об'єкта, черговий і позачерговий у відповідності з термінами, зазначеними в нормативних документах.
Виконання всіх перерахованих вище заходів забезпечує безпеку проведення технологічних процесів.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 946;