Функції трудового права України.

Соціальне призначення права в суспільстві, його місце і роль у сфері соціального регулювання виявляються у його функціях. Проблема функцій трудового права вперше почала розглядатись як самостійна у 70-ті роки.

Традиційно у науці виділяють регулятивну і охоронну функції права, які випливають із самої його природи, способів його впливу на поведінку людей і визначають необхідність його існування як соціального інституту суспільства. Суть регулятивної функції полягає в тому, що встановлюючи певні права і обов’язки сторін трудових відносин, трудове право створює тим самим свого роду межі, рамки їхньої поведінки, спрямовує їхні дії в чітко визначене правове русло.

Що стосується класифікації функцій трудового права, то в науці не існувало єдиної думки. С.А. Іванов вважав, що трудове право має дві специфічні функції: виробничу і захисну. А.С. Пашков виділяв економічну, соціальну, політичну, виховну функції трудового права. В.С. Андрєєв писав про соціальну, захисну, виховну і народногосподарську функції.

На думку Г.І. Чанишевої особливого значення набуває соціальна функція трудового права, яка відображає інтереси працівників і не замикається лише на охороні здоров’я та безпеці виробництва, а пов’язується з необхідністю більш повного визначення, дотримання і захисту прав людини у сфері праці. Основним проявом соціальної функції трудового права повинна стати турбота про найповніше закріплення і послідовний розвиток прав людини у сфері праці. Соціальна функція повинна реалізовуватись за трьома основними напрямками: соціальний захист працівника; соціальний захист роботодавця; забезпечення соціального партнерства між найманими працівниками і роботодавцями.

Із соціальною функцією тісно пов’язана захисна. У період переходу до ринкової економіки захисні функції трудового права набувають особливого значення з позиції досягнення мети соціальної держави – забезпечення гідного життя та вільного розвитку людини. Дана функція спрямована на охорону трудових прав та інтересів працівників, а також інших учасників трудових та тісно пов’язаних з ними нетрудових відносин. Крім того захисна функція полягає у тому, що трудове право створює рівні можливості для реалізації громадянами своєї здатності до праці на підприємствах різних форм власності.

Виробнича функція трудового права спрямована на захист інтересів роботодавців, а також на охорону права власності роботодавців.

Виховна функція спрямована на забезпечення правової культури учасників суспільно-трудових відносин. За трудові правопорушення можуть застосовуватись заходи дисциплінарної відповідальності.

 








Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 949;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.