Участь профспілок у трудових правовідносинах.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» професійна спілка (профспілка) – добровільна неприбуткова громадська організація, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).
Профспілки створюються з метою представництва, здійснення та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.
Діяльність профспілок будується на принципах законності та гласності.
Членами профспілок можуть бути особи, які працюють на підприємстві, в установі або організації незалежно від форм власності і видів господарювання, у фізичної особи, яка використовує найману працю, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, особи, які навчаються у навчальному закладі. Ніхто не може бути примушений вступати чи не вступати до профспілки.
Роботодавці не можуть обиратися до складу керівних органів профспілки, членам якої є наймані ними працівники.
Профспілки, їх об’єднання здійснюють представництво та захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями, а також з іншими об’єднаннями громадян.
Профспілки ведуть колективні переговори, здійснюють укладення колективних договорів, а також контроль за їх виконанням. У разі порушення роботодавцями, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування умов колективного договору профспілки мають право направляти їм подання про усунення цих порушень, яке розглядається у тижневий термін. У разі відмови усунути ці порушення або недосягненні згоди у зазначений термін профспілки мають право оскаржити неправомірні дії або бездіяльність посадових осіб до суду.
Профспілки беруть участь у розробленні та реалізації державних планів економічного та соціального розвитку, залучають працівників до управління підприємством, установою, організацією.
Профспілки здійснюють громадський контроль за виплатою зарплати, додержанням законодавства про працю та про охорону праці, створенням безпечних та нешкідливих умов праці. У разі загрози життю або здоров’ю працівників профспілки мають право вимагати від роботодавця негайного припинення робіт на робочих місцях, виробничих дільницях на час, необхідний для усунення загрози життю або здоров’ю працівників.
Профспілки мають право на проведення незалежної експертизи умов праці, а також об’єктів виробничого призначення, що проектуються, будуються або експлуатуються, на відповідність їх нормативно-правовим актам з питань охорони праці, брати участь у розслідуванні причин нещасних випадків і профзахворювань на виробництві та давати свої висновки по них.
Профспілки, їх об’єднання відповідно до ст. 22 ЗУ беруть участь у розробленні державної політики зайнятості населення, державних і територіальних програм зайнятості, проводять спільні консультації з цих проблем з роботодавцями, їх об’єднаннями, а також з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Профспілки беруть участь у визначенні головних критеріїв життєвого рівня, прожиткового мінімуму, мінімальних розмірів заробітної плати, пенсій, соціальних виплат, політики ціноутворення та ін.
Профспілки мають право представляти інтереси працівників в органах, що розглядають індивідуальні трудові спори. Профспілки мають право представляти інтереси працівників при вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів) у порядку, встановленому законодавством.
Профспілки мають право на організацію та проведення страйків, зборів, мітингів, походів і демонстрацій на захист трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників відповідно до закону.
Роботодавець зобов’язаний сприяти створенню належних умов для діяльності профспілкових організацій, що діють на підприємстві, в установі або організації.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 2873;