Порядок укладення і підписання колективного договору.
Укладенню колективного договору передують колективні переговори. Право на ведення переговорів мають від імені найманих працівників профспілки або інші представницькі організації трудящих. Якщо на підприємстві є декілька профспілок, вони повинні сформувати спільний представницький орган для ведення переговорів і укладення колективного договору. Представницький орган утворюється на засадах пропорційного представництва.
Будь-яка із сторін може розпочати переговори не раніше як за три місяці до закінчення строку дії колективного договору або у строки, визначені у колективному договорі (менші або більші), повідомивши іншу сторону про початок переговорів у письмовій формі. (ст. 10 ЗУ «Про колективні договори і угоди»).
На новоствореному підприємстві колективний договір укладається за ініціативою однієї сторони у тримісячний строк після державної реєстрації підприємства.
Друга сторона протягом 7 днів повинна розпочати переговори. Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про колективні договори і угоди» на осіб, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи і ухиляються від участі в переговорах щодо укладення, зміни чи доповнення колективного договору, або навмисно порушили строк, визначений ч. 3 ст. 10 ЗУ «Про колективні договори і угоди», або не забезпечили роботу відповідної комісії у визначені сторонами строки, накладається штраф до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і вони несуть також дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади.
Сторони самостійно визначають порядок ведення переговорів з питань розробки, укладення або внесення змін до колективного договору, про що вказується у протоколі.
Для ведення переговорів утворюється робоча комісія з представників сторін. Сторони самі визначають її склад. На час переговорів особи, які беруть участь у них, звільняються від основної роботи із збереженням заробітної плати та включенням цього часу до трудового стажу. Сторони можуть переривати переговори для проведення консультацій, експертиз, для вироблення відповідних рішень і пошуку компромісів.
Сторони колективних переговорів зобов’язані надавати учасникам всю необхідну інформацію щодо змісту колективного договору (умови праці, оплата праці, господарська діяльність підприємства та ін.).
Учасники переговорів не мають права розголошувати дані, що є державною або комерційною таємницею, і підписують відповідні зобов’язання.
Робоча комісія готує проект колективного договору з врахуванням пропозицій, що надійшли від працівників, і приймає рішення, яке оформляється відповідним протоколом.
Для врегулювання розбіжностей під час ведення колективних переговорів сторони використовують примирні процедури. У тому випадку, коли сторони в процесі переговорів не дійшли згоди з незалежних від них причин, складається протокол розбіжностей, до якого вносяться остаточно сформульовані пропозиції сторін про заходи, необхідні для усунення цих причин, а також про строки відновлення переговорів.
Протягом 3 днів після складання протоколу розбіжностей сторони проводять консультації, формують зі свого складу примирну комісію, а у разі недосягнення згоди звертаються до посередника, обраного сторонами.
Примирна комісія або посередник у термін до 7 днів розглядає протокол розбіжностей і вносить рекомендації щодо суті спору.
У випадку недосягнення згоди між сторонами допускається проведення страйків у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про колективні договори і угоди» проект колективного договору обговорюється у трудовому колективі і виноситься на розгляд загальних зборів (конференції) трудового колективу. Якщо збори трудового колективу відхиляють проект колективного договору або окремі його положення, то сторони відновлюють переговори для пошуку необхідного рішення. Термін переговорів не повинен перевищувати 10 днів. Після цього проект в цілому вноситься на розгляд зборів (конференції) трудового колективу.
Після схвалення проекту колективного договору загальними зборами трудового колективу він підписується уповноваженими представниками сторін не пізніш як через 5 днів з моменту його схвалення, якщо інше не встановлено зборами трудового колективу.
З метою забезпечення можливості для врахування умов колективного договору під час розгляду трудових спорів, що можуть виникнути за результатами застосування норм цих договорів уповноваженими на те органами проводиться повідомна реєстрація колективних договорів.
Реєстрація проводиться районними державними адміністраціями, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, виконавчими комітетами сільських, селищних та міських Рад.
Колективний договір подається на реєстрацію сторонами, які його підписали, в трьох примірниках (перший, другий і копія).
Колективний договір, що подається на реєстрацію, повинен:
- не суперечити вимогам чинного законодавства;
- містити інформацію про джерела фінансування заходів щодо надання додаткових (порівняно з чинним законодавством) соціальних пільг і гарантій: за рахунок власних коштів підприємств, установ, організацій тощо;
- відповідати вимогам законодавства про мови і викладатися за загальними нормами правопису.
Разом з колективним договором на реєстрацію подаються всі додатки до них, протоколи розбіжностей, а також інформацію про склад повноважних представників сторін, які брали участь у колективних переговорах.
У повідомній реєстрації може бути відмовлено, якщо лише у тому випадку, якщо подані на реєстрацію примірники і копія колективного договору не будуть автентичними.
Реєстрація проводиться у двотижневий термін з дня одержання колективного договору. Не пізніше наступного дня після реєстрації чи прийняття рішення про відмову у реєстрації перший і другий примірники колективного договору повертаються сторонам, які подали їх на реєстрацію. Копія цих документів зберігається реєструючим органом.
Зміни та доповнення, що вносяться до колективного договору, підлягають повідомній реєстрації відповідно до Положення про порядок повідомної реєстрації галузевих і регіональних угод, колективних договорів.
6. Контроль за виконанням колективного договору і відповідальність за його порушення і невиконання.
Сторони або їх представники безпосередньо здійснюють контроль за виконанням колективного договору.
При здійсненні контролю сторони зобов’язані надавати необхідну для цього наявну інформацію.
Сторони, що підписали колективний договір, щорічно у строки, передбачені колективним договором, звітують про його виконання (ст. 15 ЗУ «Про колективні договори і угоди»).
Для здійснення контролю за виконанням колективного договору можуть створюватись комісії. За результатами перевірки комісія складає акт, який є підставою для вжиття заходів щодо усунення виявлених недоліків. В акті вказується, які заходи були включені у колективний договір і які з них були виконані.
Акт обговорюється на засіданні сторін. За результатами обговорення приймається рішення, в якому вказуються заходи для усунення недоліків, а також вказуються строки виконання.
Відповідно до чинного законодавства на осіб, які представляють власника або уповноважений ним орган чи профспілки або інші, уповноважені трудовим колективом органи і з вини яких порушено чи не виконано зобов’язання щодо колективного договору, накладається штраф, і вони також несуть дисциплінарну відповідальність аж до звільнення з посади.
ТЕМА № 5
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 894;