Алгебра випадкових подій
Множина, на якій означені операції суми та добутку подій, в математиці називається алгеброю.У просторі W означимо поняття суми та добуткуподій. Алгебра подій дає математичний опис можливих наслідків випробування.
Означення 1.Подія, яка полягає в тому, що наступає принаймні одна з подій А або B, називається об¢єднанням або сумоюцих подій(рис.1.3,а, б,в). Таку подію будемо позначати АÈB або A+B .
а б в Рис. 1.3. г |
Означення 2.Подія, яка полягає в тому, що наступають обидві події А та B, називається перерізом або добутком цих подій (рис.1.3, а,б,г). Таку подію будемо позначати А Ç B або A·B.
Із означення операцій È та Ç випливають такі співвідношення:
А + А=А, А А=А, А + W=W, А W=А, А (B + С)=(А B) +(А С).
Операції + та пов‘язані одна з одною двома важливими формулами:
а) , б) . (1)
Означення 3. Події АтаB називаються несумісними, якщо їх переріз є неможливою подією:
A B=Æ . (2)
Зрозуміло, якщо події АтаB є несумісними, то будуть несумісними також події А·C іB·C.
Означення 4.Попарно несумісні події Аi (i=1,2,...,n) утворюють повну систему подій (розбиття W), якщо їх сума є вірогідною подією:
А1+А2+...+Аn= W, Аi·Аk = Æ (i¹k).
Події А та` утворюють повну систему подій :
А + = W , А =Æ .
Приклад 3.Проводяться два постріли по мішені. Позначимо через Аi (i=1,2) подію, що полягає у попаданні по мішені при i-тому пострілі. Потрібно виразити через Аi події А таB, які відповідно означають, що в мішені буде: а) точно одна А пробоїна; б) хоча б одна пробоїна.
Розв’язання. а) А = (доданки суми є несумісними подіями); б) В =А1+А2(доданки суми є сумісними подіями) або В = (доданки суми є несумісними подіями, але не утворюють повної системи подій).
Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 1269;