Лабораторна робота 3. Аналіз катіонів 1-2-ї груп

У практикумі для студентів біолоґічного факультету іони Hg22+ не включаємо до задачі через їх токсичність.

Катіони 1-2-ї груп осаджуємо сумісною дією на об’єкт аналізу розчинів з с(HCl) = 3 моль/л та с(H2SO4) = 3 моль/л. Приблизно ½ об’єкту (розчину з осадом, якщо він є) вмістіть у пробірку. Додаючи HCl чи NaOH, довести рН до 5-9. Потім додайте подвійний об’єм розчину з с(H2SO4) = 3 моль/л, перемішайте й відокремте на центрифузі. Додайте 3-4 краплі розчину з с(HCl) = 3 моль/л, відокремте на центрифузі й упевніться у повноті осадження хлоридів, додаючи ще краплю HCl до прозорого розчину над осадом. Уникаймо надлишку HCl, щоб запобігти втраті Ag+ у комплексі AgCl32‑. Осад може містити хлорид арґентума та сульфати барію, стронцію, кальцію, а також оси­хлориди стибію та бісмуту, а розчин − Са2+ та катіони 3-6-ї груп. Суспензію відокремте на центрифузі, осад промийте двічі чи тричі холодною дистильованою водою.

Якщо, за умовами практикуму для студентів біологічного факультету, у задачі можлива наявність іону Hg22+, то до осаду додайте, по краплях та перемішуючи, бромну воду (розчин Br2 у воді) аж до стійкого слабкого забарвлення розчину надлишком брому. Хлорид меркурію (І) розчиняється, окиснюючись до комплексних сполук меркурію (ІІ) із Cl та Br (координаційне число меркурію (ІІ) дорівнює 4, константи стійкості можливих різноліґандних комплексів із Cl та Br невідомі). Решта сполук катіонів 1-ї та 2-ї групи не змінюють окисного стану та лишаються в осаді. Утворений меркурій (ІІ) виявити реакцією відновлення з SnCl2. Перед цією реакцією слід вилучити надлишок окисника Br2, екстраґуючи його рівним об’ємом СCl4 або СНCl3. Додавши розчинник, суміш інтенсивно перемішайте, дайте рідинам розділитись та відокремте неводний шар піпеткою. До водяного розчину додайте (по краплях) розчин SnCl2. Поява білого осаду Hg2Cl2(s) свідчить про наявність у задачі меркурію (І). Якщо, за умовою, іон Hg22+, відсутній, то зразу починають із наступної операції.

До осаду додайте розчин із с(NH3) = 15 моль/л й перемішайте. Відокремлений на центрифузі розчин підкисліть, додаючи с(НNО3) = 3 моль/л. Помутніння, спричинене руйнуванням амінокомплексів й утворенням AgCl(s), є ознакою наявності Ag+ у вихідній задачі. Якщо Ag+ виявлено, осад обробіть порціями розчину NH3, поки реакція відокремленої порції із НNО3 не перестане спричиняти змутніння.

Відокремлюючи PbSO4(s) від осадів сульфатів катіонів 2-ї групи, осад обробіть при нагріванні 1-2 мл розчину із с(NаОН) = 6 моль/л. Якщо осад повністю розчинився, то у вихідній задачі відсутні Ba2+ та Sr2+. Виявляючи плюмбум, його









Дата добавления: 2016-08-07; просмотров: 578;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.