Суть та властивості управлінських рішень
Рішення — це раціональний вибір з декількох варіантів. Сутність задачі ухвалення рішення полягає у розробці плану дій із вирішення проблем. Проблеми найчастіше виникають, якщо функціонування систем об'єкта і управління ним на даний час не відповідає досягненню намічених цілей і функціонування системи не зможе забезпечити це в майбутньому. Проблема завжди залежить від визначених умов, які ще називають ситуацією. Сукупність проблеми і ситуації створюють проблемну ситуацію. Отже, проблемою, що вимагає ухвалення рішення, прийнято називати ситуацію, яка характеризується розбіжністю між необхідним і фактичним станом системи, що перешкоджає її розвитку, нормальному функціонуванню. Проблема може бути критичною, якщо дана ситуація загрожує самому існуванню об'єкта або системі управління ним.
Управлінське рішення - це вибір альтернативи, ліквідація проблемної ситуації, результат управлінської діяльності, елемент процесу управління. Сукупність взаємозалежних, цілеспрямованих і логічно послідовних управлінських рішень забезпечує реалізацію управлінських задач.
Прийняття рішень представляє процес управління, що починається з виникнення проблемної ситуації і закінчується обґрунтуванням і вибором рішення з її усунення.
Процес управління — циклічно повторюваний процес виконання визначених видів діяльності, який можна представити у виді послідовності зміни етапів дій:
- збір, обробка, аналіз наявної інформації щодо стану управління системи;
- обґрунтування мети функціонування й розробка управлінського рішення;
- доведення рішення до виконавця;
- реалізація рішення та змін у системі.
Послідовність здійснення суб'єктом вище визначених логічно взаємозалежних етапів являє собою управлінський цикл.
Управлінські рішення залежать від визначених вимог, що забезпечують виконання поставлених задач. До найважливіших вимог відносяться: наукова обґрунтованість, повноважність, директивність, точність, своєчасність, ефективність.
Наукова обґрунтованість. Рішення повинне формулювати об'єктивні закономірності розвитку об'єкта і системи його управління. Кожне рішення необхідно приймати на основі достовірної інформації щодо управлінського об'єкту і навколишнього його середовища.
Повноважність. Управлінське рішення повинне прийматися відповідним органом чи особою, що має право приймати дане рішення.
Директивністъ означає регламентовану націленість рішення.
Точність. Управлінське рішення повинне бути точним, щоб краще виконавцям засвоїти його характер.
Своєчасність. Несвоєчасно прийняте рішення не тільки недостатньо ефективне, але й шкідливе.
Ефективність полягає в тому, щоб забезпечити досягнення намічених у рішенні цілей при оптимальних витратах усіх видів ресурсів (природних, трудових, матеріальних, фінансових).
Дата добавления: 2016-06-24; просмотров: 500;