Класифікація бібліографії за іншими ознаками
Різноманітність потреб суспільства в бібліографічній інформації зумовлює поділ бібліографії також за окремими формами та особливостями її функціонування. Виділяються наступні додаткові класифікаційні ряди бібліографії:
Поточноюназивається бібліографія, призначенням якої є постійна, регулярна підготовка і розповсюдження бібліографічної інформації про нові твори друку. Саме ця бібліографія забезпечує оперативне використання наукових досягнень і передового досвіду, сконцентрованих в книгах та інших творах друку, в інтересах дальшого розвитку суспільства. Поточне бібліографічне інформування проводиться на основі регулярного обліку творів друку, що виходять протягом поточного календарного року.
Найважливішими вимогами щодо поточної бібліографії є повнота і оперативність інформації. Повнота досягається ретельністю перегляду та розумним відбором із документального потоку необхідної інформації, оперативність — максимальним скороченням інформаційного інтервалу (тобто часу між виходом документа і його відбиттям у бібліографічному виданні).
Ретроспективною називається бібліографія, призначенням якої є підготовка та розповсюдження інформації про твори друку за який-небудь чітко визначений проміжок минулого часу (за винятком літератури поточного року. В її функції входить:
1. Підведення підсумків розвитку літератури з тієї чи іншої галузі або того чи іншого виду за певний період,
2. Забезпечення ретроспективного пошуку в документальних масивах в процесі бібліографічного обслуговування.
Ретроспективні покажчики складаються, як правило, з розрахунком на тривалий строк використання, мають науково-прикладний характер і належать здебільшого — за суспільною ознакою — до науково-допоміжної бібліографії. Саме через ретроспективні покажчики найбільш рельєфно розкривається зв'язок бібліографії з наукою.
Перспективна бібліографія — вид бібліографії, що забезпечує інформування за твори друку, що готуються до видання або виходять у найближчий час. Основна її функція — сприяння оперативному використанню творів друку за їх прямим цільовим та читацьким призначенням, привертання уваги читачів до найважливіших видань суспільно-політичної, наукової, художньої та іншої тематики.
За змістом бібліографія
За змістом бібліографія поділяється на універсальну та галузеву.
Універсальна бібліографія – бібліографія, що подає інформацію про документи різного змісту з “універсуму” знань.
Галузева бібліографія – бібліографія, що подає інформацію про документи з певної галузі знань або практичної діяльності.
Краєзнавча бібліографія — це науково-практична діяльність з метою підготовки і розповсюдження бібліографічної інформації, пов'язаної за змістом з певною місцевістю в країні.
Бібліографія бібліографії— це діяльність з метою орієнтації суспільства в бібліографічній продукції.
Питання для самоконтролю:
1. Які існують проблеми класифікації бібліографії?
2. Поясніть зміст поняття “вид бібліографії”.
3. Назвіть основні види бібліографії.
4. Які особливості класифікації бібліографії за ознакою її суспільного призначення?
5. Які характеристики включає зміст поняття “Організаційно-відомча структура бібліографії”?
6. Дайте характеристику видів бібліографії за ознакою змісту документів, що обліковуються.
7. Дайте характеристику видів бібліографії за територіально-змістовою ознакою.
8. Який зміст поняття “біобібліографія”?
Теми рефератів:
1. “Основні види бібліографії. ”
2. “Основні завдання бібліографії бібліографії”.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 2742;