Автоматизовані інформаційні технології, їх розвиток і класифікація
Створення і функціонування інформаційних систем в управлінні економікою тісно зв'язані з розвитком інформаційної технології — головної складової частини автоматизованих інформаційних систем.
Автоматизована інформаційна технологія — це системно організована для розв'язування задач управління сукупність методів і засобів реалізації операцій збирання, реєстрації, передавання, накопичення, пошуку, опрацювання та захисту інформації на базі застосування розвинутого програмного забезпечення, яке використовує засоби обчислювальної техніки і зв'язку, а також способів, за допомогою яких інформація пропонується клієнтам.
Все зростаючий попит в умовах ринкових відносин на інформацію та інформаційні послуги привів до того, що сучасна технологія опрацювання інформації орієнтована на застосування широкого спектра технічних засобів і насамперед електронних обчислювальних машин та засобів комунікацій. На їх основі створюються обчислювальні системи і мережі різних конфігурацій із метою не тільки накопичення, збереження, опрацювання інформації, а й максимального наближення термінальних пристроїв до робочого місця фахівця чи приймаючого рішення керівника. Це є досягненням багаторічного розвитку автоматизованих інформаційних технологій.
Поява наприкінці 1950-х років електронних обчислювальних машин (ЕОМ) і стрімке вдосконалення їхніх експлуатаційних можливостей створило реальні передумови для автоматизації управлінської праці, формування ринку інформаційних продуктів і послуг. Розвиток автоматизованих інформаційних технологій ішов паралельно з появою нових видів технічних засобів опрацювання та передавання інформації, вдосконаленням організаційних форм використання ЕОМ, насиченням •нфраструктури новими засобами комунікацій.
Зз
Розвиток ринкових відносин привів до появи нових видів підприємницької діяльності і, насамперед, до створення фірм, зайнятих інформаційним бізнесом, розробкою інформаційних технологій, їхнім вдосконалюванням, поширенням компонентів автоматизованих інформаційних технологій, зокрема програмних продуктів, які автоматизують інформаційні та обчислювальні процеси. До їх числа відноситься обчислювальна техніка, засоби комунікацій, офісне устаткування і специфічні види послуг — інформаційне, технічне і консультаційне обслуговування, навчання тощо. Це сприяло швидкому поширенню та ефективному використанню інформаційних технологій в управлінських і виробничих процесах, практично до повсюдного їхнього застосування і великого розмаїття.
Автоматизовані інформаційні технології можна класифікувати за рядом ознак, зокрема, за способом реалізації в автоматизованих інформаційних системах, за мірою охоплення автоматизованими інформаційними технологіями задач управління, за класами реалізованих технологічних операцій, за типом користувацького інтерфейсу, за варіантами використання комп'ютерних мереж, за предметною областю, яка обслуговується.
За способом реалізації автоматизовані інформаційні технології в автоматизованих інформаційних систем діляться на традиційно сформовані і нові інформаційні технології. Якщо традиційні автоматизовані інформаційні технології перш за все існували в умовах централізованого опрацювання даних, до масового використання персональних ЕОМ і були орієнтовані головним чином на зниження трудомісткості при формуванні регулярної звітності, то нові інформаційні технології зв'язані з інформаційним забезпеченням процесу управління в режимі реального часу.
Нова інформаційна технологія — це технологія, яка ґрунтується на застосуванні комп'ютерів, активній участі користувачів (непрофесі-оналів в області програмування) в інформаційному процесі, високому рівні дружнього користувацького інтерфейсу, широкому використанні пакетів прикладних програм загального і проблемного призначення, доступу користувача до віддалених баз даних і програм завдяки обчислювальним мережам.
За мірою охоплення автоматизованими інформаційними технологіями задач управління виділяються електронне опрацювання даних, коли з використанням ЕОМ без переглядання методології та
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
організації процесів управління ведеться опрацювання даних із розв'язування окремих економічних задач, і автоматизація управлінської діяльності. В другому випадку обчислювальні засоби, включаючи су-перЕОМ і персональні ЕОМ, використовуються для комплексного розв'язування функціональних задач, формування регулярної звітності і роботи в інформаційно-довідковому режимі для підготовки управлінських рішень. До цієї групи належать автоматизовані інформаційні технології підтримки прийняття рішень, які передбачають широке використання економіко-математичних методів, моделей і пакетів прикладних програм для аналітичної роботи і формування прогнозів, складання бізнес-планів, обґрунтованих оцінок і висновків із досліджуваних процесів, явищ виробничо-господарської практики. До названої групи належать і широко впроваджувані сьогодні автоматизовані інформаційні технології, які одержали назву електронного офісу та експертної підтримки прийняття рішень. Ці два варіанти автоматизованих інформаційних технологій орієнтовані на використання останніх досягнень в області інтеграції новітніх підходів до автоматизації роботи фахівців і керівників, створення для них найбільш сприятливих умов виконання професійних функцій, якісного і своєчасного інформаційного обслуговування за рахунок повного автоматизованого набору управлінських процедур, реалізованих в умовах конкретного робочого місця та офісу в цілому.
Електронний офіс передбачає наявність інтегрованих пакетів прикладних програм, які охоплюють спеціалізовані програми та інформаційні технології і забезпечують комплексну реалізацію задач предметної області. Сьогодні все більше поширюються електронні офіси, устаткування і співробітники яких можуть знаходитися в різних приміщеннях. Необхідність роботи з документами, матеріалами, базами даних конкретної організації чи установи в домашніх умовах, в готелі, транспортних засобах привела до появи автоматизованих інформаційних технологій віртуальних офісів. Такі автоматизовані інформаційні технології грунтуються на роботі локальної мережі, з'єднаної з територіальною чи глобальною мережею. Завдяки цьому абонентські системи співробітників закладу, незалежно від того, де вони знаходяться, виявляються включеними в спільну для них мережу.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Автоматизовані інформаційні технології експертної підтримки прийняття рішень складають основу автоматизації праці фахівців-аналітиків. Ці працівники крім аналітичних методів і моделей для дослідження ситуацій зі збуту продукції, послуг, фінансового стану підприємства, фірми, фінансово-кредитної організації, які складаються в ринкових умовах, змушені використовувати досвід, що накопичується і зберігається в системі, з оцінки ситуацій, тобто відомості, що складають базу знань у конкретній предметній області. Опрацьовані за відповідними правилами такі відомості дозволяють підготовляти обґрунтовані рішення для поведінки на фінансових товарних ринках, виробляти стратегію в областях менеджменту і маркетингу.
За класами реалізованих технологічних операцій автоматизовані інформаційні технології розглядаються, власне кажучи, в програмному аспекті і включають текстове опрацювання, електронні таблиці, автоматизовані банки даних, опрацювання графічної і звукової інформації, мультимедійні та інші системи.
Перспективним напрямком розвитку комп'ютерної технології є створення програмних засобів для виведення високоякісного звуку і відеозображення. Технологія формування відеозображення одержала назву комп'ютерної графіки. Комп'ютерна графіка — це створення, збереження та опрацювання моделей об'єктів і їх зображень за допомогою ЕОМ. Ця технологія проникла в область економічного аналізу, моделювання різного роду конструкцій, вона незамінна на виробництві, проникає в рекламну діяльність, робить цікавим дозвілля. Сформовані та опрацьовані за допомогою цифрового процесора зображення можуть бути демонстраційними та анімаційними. До першої групи, як правило, відносять комерційну (ділову) та ілюстративну графіку, до другого — інженерну і наукову, а також зв'язану з рекламою, мистецтвом, іграми, коли виводяться не тільки одиночні зображення, а й послідовність кадрів у вигляді фільму (інтерактивний варіант). Інтерактивна машинна графіка є одним із найбільш прогресивних напрямків серед нових інформаційних технологій. Цей напрямок переживає бурхливий розвиток в області появи нових графічних станцій і в області спеціалізованих програмних засобів, які дозволяють створювати реалістичні об'ємні рухливі зображення, які порівнюються за якістю з кадрами відеофільму.
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
Програмно-технічна організація обміну з комп'ютером текстовою, графічною, аудіо- і відеоінформацією одержала назву мультимедіатехно-логії. Така технологія реалізується спеціальними програмними засобами, які мають вбудовану підтримку мультимедіа і дозволяють використовувати її в професійній діяльності, навчально-освітніх, науково-популярних та ігрових областях. При застосуванні цієї технології в економічній сфері відкриваються реальні перспективи використання комп'ютера для озвучування зображень, а також розуміння ними людської мови, ведення комп'ютером діалогу з фахівцем мовою, рідною для фахівця. Здатність комп'ютера з голосу сприймати нескладні команди управління програмами, відкривання файлів, друкування інформації та іншими операціями в найближчому майбутньому створять сприятливі умови користувачу для взаємодії з ним у процесі професійної діяльності.
За типом користувацького інтерфейсу можна розглядати автоматизовані інформаційні технології з погляду можливостей доступу користувача до інформаційних і обчислювальних ресурсів. Так, пакетна автоматизована інформаційна технологія виключає можливість користувача впливати на опрацювання інформації, поки вона проводиться в автоматичному режимі. Це пояснюється організацією опрацювання, яка грунтується на виконанні програмно-заданої послідовності операцій над заздалегідь накопиченими в системі та об'єднаними в пакет даними. На відміну від пакетної діалогова автоматизована інформаційна технологія надає користувачу необмежену можливість взаємодії з інформаційними ресурсами, які зберігаються у системі, у реальному масштабі часу, одержуючи при цьому всю необхідну інформацію для розв'язування функціональних задач і прийняття рішень.
Інтерфейс мережевої автоматизованої інформаційної технології надає користувачу засоби теледоступу до територіально розподілених інформаційних та обчислювальних ресурсів завдяки розвинутим засобам зв'язку, що робить такі автоматизовані інформаційні технології широко використовуваними і багатофункціональними.
Зараз спостерігається тенденція до об'єднання різних типів інформаційних технологій у єдиний комп'ютерно-технологічний комплекс, який називається інтегрованим. Особливе місце в ньому належить
Зацеркляний М. М., Мельников О. ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
засобам комунікації, які забезпечують не тільки надзвичайно широкі технологічні можливості автоматизації управлінської діяльності, а й є основою створення найрізноманітніших мережевих варіантів автоматизованих інформаційних технологій: локальних, багаторівневих, розподілених, глобальних обчислювальних мереж, електронної пошти, цифрових мереж інтегрованого обслуговування. Усі вони орієнтовані на технологічну взаємодію сукупності об'єктів, утворених пристроями передавання, опрацювання, накопичення, збереження, захисту даних, і є інтегрованими комп'ютерними системами опрацювання даних великої складності, з практично необмеженими експлуатаційними можливостями для реалізації управлінських процесів в економіці.
Інтегровані комп'ютерні системи опрацювання даних проектуються як складні інформаційно-технологічні і програмні комплекси. Вони підтримують єдиний спосіб подання даних і взаємодію користувачів із компонентами системи, забезпечують інформаційні та обчислювальні потреби фахівців у їхній професійній роботі. Особливе значення в таких системах надається захисту інформації при її передаванні та опрацюванні. Найбільше поширення при захисті економічної інформації одержали апаратно-програмні способи. Зокрема, використання системи зв'язку, вибраної за захисними властивостями і якістю обслуговування, що гарантує схоронність інформації в процесі передавання її адресату; шифрування і дешифрування даних абонентами мереж загального користування (телефонних, телеграфних) при домовленості користувачів про загальні технічні засоби, алгоритми шифрування і т. п.
Підвищення вимог до оперативності інформаційного обміну та управління, а отже, до терміновості опрацювання інформації привело до створення не тільки локальних, а й багаторівневих і розподілених систем організаційного управління об'єктами, якими є, наприклад, банківські, податкові, постачальницькі, статистичні та інші служби, їхнє інформаційне забезпечення реалізують мережі автоматизованих банків даних, які будуються з урахуванням організаційно-функціональної структури відповідного багаторівневого економічного об'єкта, машинного ведення інформаційних масивів. Цю проблему в нових інформаційних технологіях розв'язують розподілені системи опрацювання даних із використанням каналів зв'язку для обміну інформацією між
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
базами даних різних рівнів. За рахунок ускладнення програмних засобів управління базами даних підвищується швидкість, забезпечуються захист і вірогідність інформації при виконанні економічних розрахунків і виробленні управлінських рішень.
У багаторівневій і розподіленій комп'ютерній інформаційній системі організаційного управління однаково успішно можуть розв'язуватися як проблеми оперативної роботи з інформацією, так і проблеми аналізу економічних ситуацій при виробленні та прийнятті управлінських рішень. Зокрема, створювані автоматизовані робочі місця фахівців надають можливість користувачам працювати в діалоговому режимі, оперативно розв'язувати поточні задачі, зручно вводити дані з термінала, вести їх візуальний контроль, викликати потрібну інформацію для опрацювання, визначати вірогідність результатної інформації і виводити її на екран, друкувати чи передавати каналами зв'язку.
Потреба в аналітичній роботі при переході до ринку в умовах перебудови економічних відносин, утворення нових організаційних структур, які функціонують на основі різних форм власності, незмірно зростає. Виникає необхідність у накопиченні фактів, досвіду, знань у кожній конкретній області управлінської діяльності. Переважає зацікавленість у ретельному дослідженні конкретних економічних, комерційних, виробничих ситуацій із метою прийняття в оперативном}' порядку економічно обгрунтованих і найбільш прийнятних рішень. Ця задача розв'язується подальшим вдосконаленням інтегрованого опрацювання інформації, коли нова інформаційна технологія охоплює роботу з базами знань. Під базою знань розуміється складна, детально модельована структура інформаційних сукупностей, які описують всі особливості предметної області, включаючи факти (фактичні знання), правила (знання умов для прийняття рішень) і метазнания (знання про знання), тобто знання, які належать до способів використання знань і їх властивостей. База знань є найважливішим елементом найчастіше створюваної на робочому місці фахівця експертної системи, яка виступає в ролі накопичувача знань у конкретній області професійної діяльності і порадника фахівцю при аналізі економічних ситуацій і виробленні управляючих впливів.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 2813;