Діалоговий режим автоматизованого опрацювання інформації
Для користувачів потрібні такі засоби і методи спілкування з обчислювальною системою, завдяки яким, не володіючи професійно прийомами програмування, вони могли б задовольняти свої інформаційні потреби при взаємодії з машиною.
Користувач і комп'ютер можуть взаємодіяти в пакетному і діалоговому режимах.
Пакетний режим був найбільш розповсюдженим при централізованій організації розв'язування економічних задач, коли велику питому вагу займали задачі звітності про виробничо-господарську діяльність економічних об'єктів різного рівня управління.
Організація обчислювального процесу при пакетному режимі будується без доступу користувача до ЕОМ. Його функції обмежуються підготовкою початкових даних із комплексу (пакету) задач і передачею їх у центр. Пакет вводиться в ЕОМ і реалізується в автоматичному режимі відповідно до пріоритетів задач без участі користувача, що дозволяє мінімізувати час виконання заданого набору задач. При цьому робота ЕОМ може проходити в однопрограмному чи багатопрограмному режимі. Зараз пакетний режим реалізується відносно електронної пошти і формування регулярної звітності.
Діалоговий режим взаємодії користувача з ЕОМ забезпечує можливість оперативного втручання людини в процес опрацювання інформації. На практиці часто можна спостерігати спільне використання режимів, яке допомагає за рахунок їх окремих переваг організувати більш ефективну технологію розв'язування задач на ЕОМ.
Зацеркляний М. М., Мельников О. ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Діалог є обміном інформаційними повідомленнями між учасниками процесу, коли приймання, опрацювання і видача повідомлень відбуваються в реальному масштабі часу. Він може бути парним, коли число його учасників дорівнює двом, і множинним — при більшому числі учасників.
В основі машинної діалогової технології опрацювання інформації' знаходиться взаємодія людини та ЕОМ під час розв'язування задачі за допомогою передавання та приймання повідомлень термінальними пристроями. При діалозі типу «людина — ЕОМ» метою користувача є одержання результатних даних у процесі розв'язування задачі. Мета використання ЕОМ — надання допомоги користувачу при виконанні рутинних операцій.
Розуміння при діалозі досягається наявністю єдиної системи мовних чи знакових кодів, із яких формуються повідомлення. Загальні знання та уміння в партнерів діалогу забезпечують ефективне розуміння один одного.
Якщо ролі учасників діалогу задані жорстко, то такий діалог називається жорстким, наприклад, режим роботи «запитання — відповідь» із вказівкою того, кому з партнерів належить ініціатива. Альтернативна жорстка структура задає множину запропонованих варіантів діалогу, яка подається користувачу у вигляді меню, як правило, ієрархічної структури, з якого він вибирає напрямок розв'язування задачі. Такий діалог називається гнучким. Нарешті, вільним називається діалог, який дозволяє учасникам спілкування обмінюватися інформацією довільним чином.
Діалогові системи розв'язування економічних задач для користува-чів-фахівців в області економіко-організаційного управління повинні забезпечувати відносно прості, але надійні сервісні функції з синтаксичного, логічного і чисельного контролю початкових даних; корегування збереженої в пам'яті ЕОМ інформації; переривання виконання алгоритмічного процесу з поверненням у найближчу до перерваної процедури точку алгоритму з поновленням відповідного їй початкового стану файлів.
Експлуатаційні характеристики діалогових систем повинні задовольняти таким вимогам:
• легка адаптація користувача до системи;
• однаковість обчислювальних, логічних процедур і термінології; постачання користувача довідковою інформацією і необхідними інструкціями, виведеними на екран відеотермінала чи друкуючий
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
пристрій із вказівкою моментів одержання допомоги від ЕОМ чи необхідності проведення відповідних дій;
• використання коротких форм діалогу;
• наявність захисних засобів інформації в системі, які реалізуються операційними системами і спеціальними програмами. Технологія опрацювання даних у діалоговому режимі на ЕОМ
допускає організацію у реальному часі безпосереднього діалогу користувача і машини, в ході якого ЕОМ інформує людину про стан розв'язуваної задачі і надає йому можливість активно впливати на хід її розв'язування; забезпечення реактивності, тобто оперативної циркуляції повідомлень як між функціональними задачами (програмами), так і між задачами і користувачем; створення для користувачів — фахівців управління — досить прозорої діалогової системи, яка вимагає від них лише виконання звичних службових дій.
Для розв'язування практичних задач структура діалогу включає різні можливі способи обміну інформацією між користувачем і ЕОМ, тобто діалогова система містить множину запитів і відповідних їм повідомлень. Кожному запиту відповідає декілька альтернативних повідомлень. Схема діалогу розробляється, як правило, відразу на весь комплекс розв'язуваних задач. Кожному користувачу виділяються окремі частини схеми діалогу з метою автоматичного контролю його повноважень і для запобігання несанкціонованого доступу.
Найбільш розповсюдженими типами організації діалогу є меню, шаблон, команда, природна мова.
Меню як тип діалогу досить зручний для користувача. Реалізація діалогу типу «меню» можлива шляхом виведення на екран відеотермінала певних функцій системи.
Вибір конкретної функції користувачем може здійснюватися: набором на клавіатурі необхідної директиви чи її скороченого позначення;
• набором на клавіатурі номера необхідної функції;
• підведенням курсору в рядок екрана з потрібною користувачу функцією;
натисканням функціональних клавіш, запрограмованих на реалізацію даної функції.
ЗацерклянийМ. М., Мельникове Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
При наявності різних варіантів відповідей на введення функцій користувачем в наступних кроках виконується деталізація, чи уточнення дій, наприклад, яка інформація повинна вводитися, у якому вигляді чи на який пристрій бажано здійснити виведення і т. д.
Окремим випадком діалогу типу «меню» є режим відповіді ТАК/ НІ, тобто користувачу пропонуються два альтернативних варіанти відповіді: ТАК і НІ.
Шаблон — це режим взаємодії користувача з ЕОМ, на кожному кроці якого система сприймає тільки синтаксично обмежене за форматом вхідне повідомлення користувача. Варіанти відповіді користувача обмежуються форматами, які пропонуються йому на екрані відеотермінала. Діалог може бути реалізований шляхом:
• вказівки системою на екрані дисплея формату повідомлення, яке вводиться користувачем;
• резервування місця для повідомлення користувача в тексті повідомлення.
Діалог «шаблон» використовується для введення даних, значення яких або зрозумілі (наприклад, поле для запису дати, прізвища, назви підприємства і т. д.), або є професійними термінами, відомими користувачу з його предметної області.
Розрізняють жорсткий і вільний шаблон. Жорсткий шаблон передбачає, що кількість символів, які вводяться користувачем, обов'язково відповідає числу розрядів, виділених програмою на екрані дисплея. При вільному шаблоні задається гранично допустиме поле, у яке вноситься конкретне значення, наприклад прізвище працюючого при формуванні довідника.
Різновидом даного типу діалогу є простий запит: користувачу дається можливість вводити масив, який складається більше, ніж із одного повідомлення, за форматом, заданим системою. Діалог у цьому випадку зводиться лише до одного кроку, а повідомленням можуть бути виведені анкетні дані працюючих, номенклатура матеріальних цінностей і т. п.
Діалог типу «команда» ініціюється користувачем. При цьому виконується одна з допустимих на даному кроці діалогу команд користувача, їхній перелік відсутній на екрані, але легко викликається на екран за допомогою спеціальної директиви чи функціональної клавіші (як правило,
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
F1). При введенні помилкової команди (немає в списку, не той формат чи синтаксис) видається повідомлення про помилку.
Природна мова—це тип діалогу, при якому запит і відповідь із боку користувача ьедеться мовою, близькою до природної. Користувач вільно формулює задачу, але з набору встановлених програмним середовищем слів, фраз і синтаксису мови. Система може уточнювати формулювання користувача. Різновидом діалогу є мовне спілкування із системою.
Як правило, при розв'язуванні економічних задач використовується сполучення декількох типів діалогу. Це дає можливість спілкуватися із системою як користувачу-неспеціалісту (повинний знати свій пароль і своє меню), так і користувачу-фахівцю (наприклад, адміністратору системи) з більш широким діапазоном виконуваних функцій.
Для всіх категорій користувачів програмних засобів, які працюють у режимі діалогу, обов'язковою є система допомоги, яка включається в них, і засобів навчання (HELP), що прискорює як процес освоєння, так і процес роботи. Освоєння основних функцій будь-якого пакета діалогового типу не вимагає спеціальних знань в області мов програмування, архітектури ЕОМ тощо.
Користувач працює з різними діалоговими програмними системами, тому в них доцільно закладати деяку однаковість. Наприклад, використання функціональних клавіш F1 і F10 забезпечує викликання допомоги і вихід із системи, застосування управляючих клавіш чи їх комбінацій для управління станом процесу обчислень і т. д.
Діалогові системи повинні використовувати досягнення ергономіки і сучасного дизайну. Привабливий за кольором, графікою діалог, ба-гатовіконність роблять роботу комфортною, менш стомлюючою і більш продуктивною.
Все більше поширення як форма діалогової взаємодії користувача з ЕОМ здобуває його робота в мультимедійному середовищі (об'єднана взаємодія різних каналів передавання інформації від машини до людини). Мультимедійні технології знаходять застосування в навчальних системах, у комп'ютерній мультиплікації і рекламі, у системах автоматизації проектування та експертних системах.
Масове застосування персональних ЕОМ у режимі діалогу забезпечує відмовлення від використання традиційних паперових носіїв
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
інформації. Використання персональних ЕОМ у місцях виникнення інформації (на складах, у цехах, у функціональних управлінських відділах тощо) дозволяє автоматизувати процес виготовлення і заповнення первинної документації. При складанні первинного документа користувач у діалоговому режимі за допомогою персональних ЕОМ вибирає потрібну йому з ряду запропонованих системою форму документа і виводить її на екран монітора. Наступна робота полягає у заповненні форми даними, які вводяться з клавіатури або за допомогою іншого пристрою введення (світлового пера, маніпулятора типу «мишка» і т. п.). Дані можуть бути записаними на жорсткий чи гнучкі магнітні диски. Готовий документ може бути в разі необхідності надрукованим.
Прискорюється загальний процес технологічного опрацювання даних у розподілених (децентралізованих) системах опрацювання даних на базі персональних ЕОМ, які працюють у режимі діатогу. Введення даних із клавіатури дозволяє підвищити вірогідність інформації, яка вводиться, за рахунок візуального контролю на екрані, застосування ло-гіко-синтаксичного методу контролю, знизити витрати на проведення операцій із формування окремих масивів і баз даних.
Діалогова технологія для системи опрацювання даних на базі персональних ЕОМ забезпечує проведення автоматизованого збирання, реєстрації і попереднього опрацювання даних безпосередньо на робочих місцях фахівців управління.
У режимі діалогу на персональній ЕОМ може працювати не тільки оператор, а й користувач, який знає предметну область розв'язуваної задачі, здатний візуально знайти помилки, які виникли при введенні чи не виявлені раніше безпосередньо в первинних документах.
Діалогова технологія наближає обчислювальну техніку до користувача, проте вимагає застосування підвищених заходів для забезпечення захисту інформації від несанкціонованого доступу.
Важливим питанням діалогової технології на персональній ЕОМ є юридичне. Автоматизація складання первинної документації приводить до жорсткості вимог із контролю за роботою користувачів. Адже в заповненні документа можуть брати участь декілька осіб (під документом розуміється файл чи фрагмент бази даних). Тому кожний працівник,
Розділ 2
ШШ» ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
який має доступ до персональної ЕОМ, несе юридичну відповідальність за коректність внесеної в документ (файл) інформації.
Діалогові системи різняться між собою за рядом ознак: видом оброблюваної інформації, технічною базою, автономністю і т. д. Для вибору діалогової системи, орієнтованої на розв'язування однотипного класу задач, встановлюється система критеріїв чи показників оцінки. Доцільно ефективність діалогової системи визначати з погляду користувача, який головними показниками системи вважає час відгуку і час очікування обслуговування, час розв'язування задачі і міру мобільності, що забезпечує користувачу перелік дій у нерегламентних умовах.
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 1339;