Технологія опрацювання табличної інформації
Множина задач, які доводиться розв'язувати фірмам і підприємствам, носять обліково-аналітичний характер і вимагають табличного компонування даних із підведенням підсумків за різними групами і розділами даних, наприклад при складанні балансу, довідок для податкових органів, можливих фінансових звітів і т. п. Для збереження та опрацювання інформації, поданої в табличній формі, використовуються електронні таблиці (ЕТ).
Програмні засоби для проектування електронних таблиць називаються табличними процесорами. Вони дозволяють не тільки створювати таблиці, а й автоматизувати опрацювання табличних даних. Крім того, за допомогою електронних таблиць можна виконувати різні економічні, бухгалтерські та інженерні розрахунки, а також будувати різні діаграми, проводити складний економічний аналіз, моделювати та оптимізувати рішення різних господарських ситуацій і багато чого іншого.
Функції табличних процесорів досить різноманітні і включають:
• створення і редагування електронних таблиць;
• оформлення і друкування електронних таблиць;
• створення багатотабличних документів, об'єднаних формулами;
• побудова діаграм, їх модифікація і розв'язування економічних задач графічними методами;
• робота з електронними таблицями як з базами даних (сортування таблиць, вибірка даних за запитами);
• створення підсумкових і зведених таблиць;
• використання при побудові таблиць інформації із зовнішніх баз даних;
• розв'язування економічних задач типу «що — якщо» шляхом підбору параметрів;
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
• розв'язування оптимізаційних задач;
• статистичне опрацювання даних;
• створення слайд-шоу;
• розробку макрокоманд, налаштування середовища під потреби користувача і т. д.
Перспективні напрямки в розробці електронних таблиць основними фірмами-розроблювачами визначаються по-різному.
Фірма Microsoft приділяє першорядну увагу вдосконаленню набору функціональних засобів Excel. У Excel багато функцій розроблено більш ретельно, ніж в інших електронних таблицях. Крім того, можливість використання масивів у Excel забезпечує велику гнучкість при роботі з таблицями.
Фірма Lotus основні зусилля сконцентрувала на розробці інструментів групової роботи.
Пакет Quattro Pro в результаті тестування одержав досить високі оцінки, але жодна з особливостей пакета не викликала до себе підвищеної уваги. Найбільш привабливими виявилися можливості сортування даних (які добре реалізовані в Excel), а також зручність експлуатації. В той же час відзначалися складності при освоєнні графічних можливостей Quattro Pro, недостатній обсяг довідкової інформації.
Ситуація, що склалася до сьогодні на ринку електронних таблиць, характеризується явним лідируючим станом фірми Microsoft — 80 % усіх користувачів електронних таблиць віддають перевагу Excel. На другому місці за обсягом продажів — Lotus 1-2-3, а потім Quattro Pro.
Електронні таблиці складаються зі стовпчиків і рядків. Для позначення рядків використовується цифрова нумерація, стовпчиків — літерно-цифрові індекси (номери). Кількість рядків і стовпчиків у різних електронних таблиць різна. Місце перетину стовпчика і рядка називається коміркою чи клітиною. Кожна комірка має свій унікальний ідентифікатор (адресу), яка складається з імені стовпчика і номера рядка, наприклад А28, В45 і т. п.
В електронній таблиці можна працювати як із окремими комірками, так і з групами комірок, які утворюють блок. Імена комірок у блоках відділяються двокрапкою (:), наприклад блок А1 :В4 містить комірки А1,
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
А2, A3, А4, В1, В2, ВЗ і В4. Із блоками комірок в основному виконуються операції копіювання, вилучення, переміщення, вставляння і т. п. Адреси використовуються у формулах як посилання на певні клітини. Таким чином, введені один раз значення можна багаторазово й у будь-якому місці таблиці, книги використовувати без повторного набирання. Відповідно при зміні значення комірки автоматично відбудуться зміни в тих формулах, у яких містяться посилання на дану комірку.
Технологія роботи з табличним документом аналогічна процедурам підготовки текстових документів: звіт, що редагується, у вигляді таблиці виводиться на екран, і користувач може в діалоговому режимі вносити в нього свої зміни (тобто редагувати вміст комірок електронних таблиць). Усі внесені зміни відразу ж відображаються на екрані комп'ютера.
У комірки електронних таблиць вводяться текст, цифри і формули. В усіх табличних процесорах існують синтаксичні угоди, які дозволяють відрізняти формульно-цифрову інформацію від текстової і яких повинний дотримуватися користувач, якщо хоче домогтися правильних результатів. Як правило, синтаксичні правила інтуїтивно зрозумілі і легко запам'ятовуються (наприклад, для задания текстової інформації їй повинні передувати лапки і т. п.).
Формула — це вираз, який складається з числових величин і арифметичних операцій. Крім числових величин, у формулу можуть входити адреси комірок, функції та інші формули. Приклад формули: = А5/Н8*12. В комірці, в якій знаходиться формула, видно тільки результат обчислень. Саму формулу можна побачити в рядку введення, коли ця комірка є активною.
Функції є запрограмованими формулами, які дозволяють виконувати послідовності обчислень. Наприклад, функція автосумування може бути поданою таким чином: = СУММ (А1: А4).
У Microsoft Excel можна працювати з чотирма основними типами документів: електронною таблицею (у Excel електронна таблиця називається робочим аркушем), робочою книгою, діаграмою, макротаблицею.
Робочий аркуш використовується для організації та аналізу даних. Одночасно на декількох аркушах дані можна вводити, виправляти, робити з ними обчислення. У книгу можна вставити аркуші діаграм для
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
графічного подання даних і модулі для створення та збереження макросів, використовуваних при збереженні спеціальних задач.
Робоча книга є електронним еквівалентом папки-швидкозшива-ча. Книга складається з аркушів, імена яких виводяться на ярличках у нижній частині екрана. За умовчуванням книга відкривається з 16 робочими аркушами — Листі, Лист2,...., Листі6, проте їх кількість можна збільшити чи зменшити. У книгу можна помістити декілька різних типів документів, наприклад робочий аркуш з електронною таблицею, аркуш діаграм, аркуш макросів і т. п.
Діаграма є графічним зображенням зв'язків між числами електронних таблиць. Вона дозволяє показати кількісне співвідношення між величинами, які зіставляються.
Макротаблиця {макрос) — це послідовність команд, яку доводиться постійно виконувати користувачу в повсякденній роботі. Макроси дозволяють автоматизувати певні операції.
Будь-яка електронна таблиця складається з таких елементів: заголовка таблиці; заголовка стовпчиків (шапки таблиці); інформаційної частини (початкових і вихідних даних, розташованих у відповідних комірках).
Процес проектування електронних таблиць складається з таких етапів:
• формування заголовка електронної таблиці;
• введення назви граф документа; введення початкових даних;
• введення розрахункових формул;
• форматування електронної таблиці з метою надання їй професійного вигляду;
• підготовки до друкування і друкування.
В разі необхідності електронні таблиці можуть супроводжуватися різними пояснювальними коментарями і діаграмами.
Excel надає великий набір можливостей із графічного подання даних. Є можливість вибору діаграми 14 різних типів, причому кожний тип діаграм має декілька різновидів (підтипів).
Діаграми можна будувати або на робочому аркуші таблиці, або на новому робочому аркуші. Створити діаграму в Excel можна кроками
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
за допомогою Майстра діаграм, викликання якого здійснюється з панелі інструментів.
При використанні Майстра діаграм можна переглянути будь-який тип діаграми і вибрати найбільш вдалий для даної таблиці. Включена в робочий аркуш діаграма може знаходитися в одному з трьох режимів:
• переглядання, коли діаграма виділена по периметру прямокут
ником;
переміщення, зміни розміру і вилучення, коли діаграма по периметру виділена прямокутником з маленькими квадратиками;
• редагування, коли діаграма виділена по периметру синім кольо
ром чи виділений синім кольором заголовок.
Подання даних у вигляді діаграм дозволяє наочно уявити числові дані і здійснювати їх аналіз за декількома напрямками.
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 969;