Системи управління базами даних
Для роботи з файлами баз даних створені спеціальні пакети прикладних програм, які називаються системами управління базами даних (СУБД). Засобами СУБД будь-який користувач може створювати файли баз даних (БД), переглядати їх, змінювати, виконувати пошук, формувати звіти довільної форми. Крім того, оскільки структура файлів БД записана на диску, можна відкрити, переглянути, вибрати дані із файлу, створеного кимсь програмно чи засобами СУБД.
На сьогодні існує велика кількість СУБД, які мають приблизно однакові можливості. Всі вони дозволяють створювати файли БД на диску (тобто записувати їхню структуру), вводити дані, переглядати створені файли, редагувати їх, поновлюючи запис, вилучаючи непотрібні записи, додаючи нові. Створені файли БД можна впорядковувати за значеннями певного ключового реквізиту чи декількох реквізитів, виконувати пошук інформації в базі, формувати звіти заданої форми за її даними. Крім того, досить важливою є функція зміни структури вже створеного файлу бази даних. Часто в зв'язку із зовнішніми умовами, які змінюються, потрібно збільшити розрядність певної графи (наприклад, «ціна» чи «сума» у зв'язку з інфляцією) чи додати новий реквізит. Функція зміни структури бази даних розв'язує цю проблему автоматично, перезаписуючи файл на нове місце на диску зі зміненою структурою. При цьому файлу зі зміненою структурою привласнюється теж ім'я, а стара копія файлу зберігається на диску з тим же ім'ям, але з розширенням. Розширення — це додаткова страховка, виконувана СУБД, яка охороняє користувача від втрати даних при виконанні операції пе-резаписування і є одним із заходів захисту даних у БД. Крім цього заходу передбачений ще ряд можливостей, які охороняють користувача від випадкової втрати даних: попередження перед незворотними операціями типу очищення файлу від даних, перезаписування файлів і так
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
далі. Засоби СУБД також дозволяють організувати систему паролів для захисту від несанкціонованого доступу до даних бази.
СУБД допускає роботу користувача з базою даних у різних режимах:
• режим «асистента» з використанням розгалуженого меню; це найбільш простий спосіб роботи, не потребуючий спеціальної підготовки користувача, крім загальних уявлень про роботу із базами даних;
• командний режим, який допускає діалог користувача і системи мовою команд СУБД, вимагає від користувача знання цієї мови;
• програмний режим, який використовує мову СУБД і дозволяє створювати користувацькі програми різної складності, які зручно оформлені і які виконують усі функції, необхідні для розв'язування задачі. Більшість сучасних комплексів програм, які розв'язують економічні задачі, написані мовами СУБД. Ці мови дозволяють створювати програми, що мають зручний «дружній» користувацький інтерфейс.
Вибір СУБД визначається багатьма факторами, але головний із них — можливість роботи з побудованою моделлю даних. Тому однією з найважливіших характеристик є тип моделі (ієрархічний, мережевий, реляційний), що підтримується СУБД. Є системи для роботи з ієрархічними і мережевими моделями, проте більшість СУБД для персональних ЕОМ працюють із реляційною моделлю. До них належать dBase, FoxBase, FoxPro, Clipper, Paradox тощо. Реляційні СУБД для персональних ЕОМ відрізняються набором реляційних операцій, які СУБД може виконувати. Перераховані СУБД ефективні для створення невеликих ізольованих систем із нескладною структурою даних, відносно невеликими обсягами даних (10-40 Мбайт) і нескладними запитами. За межами таких обмежень ефективність використання зазначених СУБД істотно знижується.
Зокрема, далеко не всі СУБД забезпечують надання доступу декільком користувачам, режим таємності і надійності, цілісності і погодженості даних при багатокористувацькій роботі. Нерідко всі ці функції розвинутих складних СУБД переносяться на програмістів. На практиці це означає, що зазначені вимоги не будуть реалізованими повною
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
мірою. Практика показує, що необхідно переходити на нову апаратну, а отже, і програмну основу, якщо обсяг даних і складність розв'язуваних задач досягнуть межі можливостей персональних ЕОМ і СУБД.
Як програмний продукт СУБД характеризують ціна, набір реалізованих функцій, обсяг пам'яті. Для кожної СУБД у технічній документації вказуються необхідне операційне середовище, а також мінімальна конфігурація технічних засобів, які рекомендуються.
При виборі СУБД користувача-економіста в першу чергу повинні цікавити труднощі освоєння системи, легкість її впровадження і використання, складнощі роботи в середовищі даної СУБД, якість технічної документації і рівень супроводження.
Зручність і комфортність роботи користувача із СУБД багато в чому визначаються користувацьким інтерфейсом. Користувацький інтерфейс — це засіб і частина СУБД, орієнтовані на взаємодію користувача з комп'ютерною системою. Завдяки розгалуженим ієрархічним меню, різним підказкам і різноманітній допомозі, користувачу легко орієнтуватися у виборі дій адекватних виникаючій в процесі роботи ситуації. Досить важлива в інтерфейсі мінімізація дій користувача, необхідних для підключення необхідних функцій. З цією метою застосовуються функціональні клавіші. їх натискання викликає виконання програмних модулів, які реалізують необхідну функцію.
Завдяки дружньому характеру інтерфейсу користувач позбувається необхідності знати мову програмування системи, чим досягається більш висока його продуктивність. Сполученням простоти освоєння і використання функціональних можливостей за допомогою інтерфейсу забезпечується широка сфера застосування масової СУБД. При ускладненні інформаційних потреб користувача виникає необхідність у більш розвинутих СУБД і в знанні мови програмування використовуваної СУБД.
Для функціонування баз даних придбавається не тільки СУБД, а й додаткові програмні засоби її оточення — програми навчання користувача, довідкові системи, програми поновлення бази даних при її руйнуванні тощо. Різноманіття таких інструментальних програмних засобів підвищує продуктивність користувача, заощаджує його час, скорочує терміни розробки і розв'язування прикладних задач. З'являється
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМНІ ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
можливість вибору програми відповідно до потреб конкретної роботи, забезпечується більш раціональне використання обчислювальних ресурсів. Для підбору найбільш ефективних інструментальних програмних засобів користувачу потрібний відповідний рівень підготовки.
Розвиток СУБД здійснюється в напрямках створення систем із більш високою продуктивністю при складних опрацюваннях, сумісності різних СУБД і використанні їх у розподілених системах, які складаються з декількох баз даних. СУБД, які здатні працювати в обчислювальних мережах, дозволяють звертатися багатьом користувачам до загальних інформаційних ресурсів. Наявність графічних програмних засобів забезпечує роботу з графічними даними. Більш розвинуті можливості СУБД відносно обміну даними з іншими пакетами, а також в області створення прикладних програм істотні для користувача і заощаджують вартісні і трудові витрати.
Дослідницькі задачі в області технологій баз даних визначаються рядом факторів, які формують потреби в нових засобах і можливостях, визначають напрямки їхнього розвитку.
У зв'язку з технічними і програмними досягненнями останніх років, такими як швидке зростання ємності і потужності апаратних засобів, розвиток комунікацій, поява нових видів масової пам'яті, зростання інформаційних потреб користувачів, спектр можливостей баз даних постійно вдосконалюється.
Прості види інформації, які подаються у вигляді чисел і тексту, не втративши своєї значимості, доповнюються мультимедійними даними, графічними образами, хронологічними рядами та іншими складними інформаційними формами.
Бази даних і зв'язані з ними технології відіграють ключову роль у створенні сучасних інформаційних систем. Зростання інформаційноєм-них галузей індустрії і підвищення ефективності всіх видів бізнесу — фактори, які відносять розвиток технологій на основі баз даних на перше місце. У зв'язку з цим потрібні нові підходи до організації баз даних і створення СУБД.
Сучасні великі інформаційні системи базуються на взаємодії інформаційних ресурсів, в основі яких знаходяться різні формати і моделі
Розділ 2
ЩЗ ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
подання даних. Наприклад, канали системи WWW (Worid Wide Web) є множиною неформально зв'язаних інформаційних ресурсів мережі Internet. Неформальність і розподілений характер інформації в середовищі Internet є разючим контрастом порівняно зі структурованістю і керованістю сучасних банків даних (БнД). WWW — це розподілене середовище (всесвітня павутина), яка складається з автономних систем, вузли якого все частіше формуються як реляційні бази даних. Нові інформаційні середовища змушують переосмислити чимало чинних концепцій і є передумовами в області розвитку БнД.
Завдяки постійному поліпшенню співвідношення «ціна — продуктивність» для технологій БнД в цілому і їх окремих найбільш критичних компонентів, кожні декілька років з'являються можливості для розв'язування нових класів задач, створення принципово нових застосувань і послуг, які колись були за межами реального. Ці тенденції не слабшають ще й тому, що постійно вдосконалюються два найважливіших показники: вартість пересилання одного біта інформації і число біт, які пересилаються за секунду.
Зміна різних системних параметрів у прикладному програмному забезпеченні впливає на продуктивність БнД. Додавання нових транзакций, нових об'єктів (даних), користувачів проявляється кількісно зміною часу доступу до даних. Радикально міняються вимоги, які пред'являються до систем баз даних, і для того, щоб вписатися в нові стратегії прикладного програмного забезпечення, необхідні нові підходи до їхньої розробки. Спостерігається тенденція до ускладнення структур даних. З'являються нові види і джерела даних.
При переході від персональних до багатокористувацьких СУБД користувачі зіштовхуються з необхідністю чіткого розуміння механізму транзакций. Під транзакцією розуміється неподільна відносно впливу на базу даних послідовність операцій маніпулювання даними (читання, вилучення, вставляння, модифікація).
Коректна підтримка механізму транзакцій є основою забезпечення цілісності баз даних, а також складає базис ізольованості користувачів у багатокористувацьких системах. Ці два аспекти взаємозалежні.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Підтримка механізму транзакцій — показник рівня розвитку СУБД. Результати всіх операцій, які входять у транзакцію, або відображаються в базі цілком, або результат впливу відсутній зовсім.
Стрімкий розвиток засобів розробки застосувань, зв'язаних із базами даних, а також засобів доступу до баз даних і, відповідно, інтерфейсів породжує проблему модернізації раніше спроектованих систем або перекладання діючих систем на нові платформи, інструменти і навіть методологію.
Більшість інформаційних систем, які діють в Україні, використовують найпростіші СУБД, що функціонують на персональних комп'ютерах. Такі системи покривають початкові потреби організацій, але не є перспективними.
Базою систем нового покоління є професійні (багатокористувацькі, багатоплатформові) СУБД і архітектура «клієнт — сервер», реалізована на їх основі.
Професійні СУБД забезпечують виконання більш складних операцій. Вони дозволяють розроблювачу розширювати сервісні можливості бази даних, які викликаються клієнтом і виконуються сервером більш продуктивно, ніж комп'ютером на робочих місцях користувачів. До професійних СУБД належать Oracle, SyBase, Infonnix, Ingres, Progress. Перераховані системи мають засоби опрацювання інформації, розподіленої у декількох вузлах мережі. Розподілене опрацювання даних дозволяє розмістити базу в різних вузлах таким чином, щоб відслідковувати зміни на всіх вузлах і щоб кожний компонент даних розташовувався на тому вузлі, де він буде опрацьовуватися.
Новітньою технологією управління розподіленими базами даних є тиражування. Професійні СУБД підтримують ті чи інші механізми тиражування. Тиражування є асинхронним перенесенням змін об'єктів початкової бази даних у бази даних, які належать різним вузлам розподіленої системи. При внесенні змін одночасний доступ до всіх вузлів, які зачіпаються цими змінами, не потрібний. Дані змінюються на одному вузлі, а потім переносяться на інші. Тиражування може виконуватися після завершення певного числа транзакцій, в тому числі і після кожної тран-закції, через рівні проміжки чи до певного моменту часу, контролюватися адміністратором системи чи користувацьким застосуванням.
Розділ 2
даВД ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
Розподілене опрацювання дозволяє в широких межах варіювати обчислювальні ресурси, уникаючи вузьких місць, які стримують продуктивність, і домагаючись максимальної ефективності інформаційних систем.
Особливістю сучасних інформаційних систем, наприклад, біржових чи банківських, є вимога оперативного оповіщення користувачів про події, які відбуваються. Наприклад, усі учасники фондової біржі повинні негайно одержувати інформацію про прийняті угоди, зміни кодувань і т. д. Іншими словами, передбачається наявність деякої кількості процесів, які повинні виконуватися паралельно і синхронізуватися під час виконання. Це приводить до необхідності обміну інформацією між ними. Професійні СУБД типу Oracle дозволяють організувати ці процеси у вигляді окремих застосувань на одній базі даних. Наприклад, при здійсненні угоди процес, який займається їх реєстрацією, збуджує подію «зроблена угода». Результати її включаються в загальний потік інформації про угоди. Якщо ж цей процес не виконується, то подія «зроблена угода» не приводить ні до яких додаткових дій. Механізми подій, реалізовані в сучасних професійних СУБД, є готовим технологічним засобом, який дозволяє розроблювачам інформаційних систем заощаджувати значну кількість часу і зусиль.
З розвитком будь-якої господарської діяльності з'являється потреба в нарощуванні інформаційної системи. Виникає питання, як вмонтувати наявне локальне застосування у нову систему. Професійні СУБД в цьому надають досить широкі можливості. Розвинуті системи шлюзів дозволяють будувати інформаційні системи, розподілені у вузлах із різними апаратними і програмними платформами. Великий інтерес представляє також використання локальними застосуваннями так званого ODBC-стандарту (Open DataBase Connectivity, стандарту, запропонованого фірмою Microsoft), який дає можливість прозорого доступу до даних СУБД різних типів. Таким чином, застосування, розроблене з урахуванням стандарту ODBC, має велику гнучкість при інтеграції в існуючу інформаційну систему.
Потреба в гнучких рішеннях для сучасних інформаційних систем диктується життям. На практиці частіше зустрічається потреба в* об'єднанні можливостей окремих підсистем чи програмних модулів. Причому все це потрібно мати в одній базі даних. Через певний час співвідношення
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМНІ ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
потреб може змінитися. Тому для побудови інформаційної системи важливо мати інструмент, який найбільш пристосований для побудови відкритих і гнучких систем. Таким інструментом на сьогодні є професійні СУБД SQL, які забезпечують роботу в моделі «клієнт — сервер», і які мають розвинуті засоби розробки і супроводження баз даних. Використання професійної СУБД дозволяє мати програмне забезпечення, яке відповідає певною мірою конкретним потребам організації.
Захист даних від несанкціонованого доступу в професійних СУБД забезпечується на різних рівнях:
• операційна система підтримує розмежування прав доступу користувачів;
• СУБД надає своє розмежування прав доступу;
• захист даних засобами застосування — ще один рівень, який може бути настільки розвинутим і різноманітним, наскільки вистачить фантазії у програміста, який розробляє застосування. СУБД підтримують досить складну структуру таблиць. Вимоги до
несуперечності даних у цих таблицях досить жорсткі. Розглянемо типовий приклад, який включає рахунки клієнтів у журнал угод. Інформація про цінні папери, яка знаходяться на рахунках клієнтів, повинна відповідати інформації, що міститься в журналі угод. Занесеш в журнал дані з початку функціонування системи дотепер повинні привести до поточного стану таблиці рахунків. Перевірка цієї відповідності — операція довга і трудомістка. Крім того, якщо перевірка показала невідповідність, то виникає таке запитання: де відбулася неузгодженість? Яка інформація правильна: про рахунки чи про угоди? Відповісти на ці запитання практично неможливо, якщо розроблювачі інформаційної системи не доклали спеціальних зусиль для підтримки цілісності бази даних.
Методи підтримки цілісності даних відомі. Це — ведення журналів зміни таблиць і опрацювання транзакций. Різниця між персональними і професійними СУБД тут в тому, що в першому випадку розроблювач повинний брати їх реалізацію на себе, а в другому — вони вже реалізовані всередині СУБД.
Відмітимо також, що професійні СУБД надають засоби поновлення бази даних, якщо порушення цілісності все-таки відбулося, наприклад при збої живлення.
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
Сучасні професійні СУБД підтримують засоби, які значно прискорюють розробку програм. Це мови четвертого покоління, які інтегрують засоби високого рівня для створення інтерфейсу з елементами CASE-технології, засоби для організації складних запитів до бази даних, можливості підключення фрагментів, написаних мовою низького рівня, підтримка SQL-інтерфейсу. Все це прискорює розробку застосувань. Реалізація інтерфейсу запитів до бази даних займає мінімальний час і зусилля. Це дозволяє розроблювачу зосередитись на предметній області.
Професійні СУБД, які підтримують технології «клієнт — сервер», дозволяють найбільш ефективно використовувати наявний парк персональних комп'ютерів за рахунок перетворення їх у робочі місця користувачів системи. Таким чином, виграш одержується в трьох напрямках: по-перше, найбільш ефективно задіюється потужний процесор сервера; по-друге звільняється від непотрібного завантаження мережа; по-третє, відпадає необхідність у високопродуктивних комп'ютерах на робочих місцях користувачів.
Немаловажним фактором є спрощення нарощування обчислювальної потужності інформаційної системи шляхом заміни комп'ютера більш продуктивним при збереженні архітектури самої системи. При цьому всі застосування можуть залишатися тими ж самими. У користувача з'являється вибір — підвищувати продуктивність системи за рахунок модернізації устаткування і структурування мережі, або за рахунок оптимі-зації збереження даних, або за рахунок збільшення продуктивності комп'ютера, або за рахунок сполучення перерахованих вище способів.
Серед недоліків сучасних професійних СУБД виділяються дублювання функцій операційної системи і неможливість використання в повному обсязі в конкретній розробці всіх їх численних можливостей.
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 1440;