Автоматизовані інформаційні системи у страхуванні

Страхування — сукупність особливих замкнених перерозподільчих відносин між його учасниками для формування за рахунок грошових вне­сків цільового страхового фонду, призначеного для відшкодування мож­ливих втрат, нанесених суб'єктам господарювання, або збитків у сімей­них бюджетах у зв'язку з наслідками страхових випадків, що сталися.

Сучасний стан страхового ринку в Україні відображає суперечли­ві процеси, які притаманні нинішній економічній політиці та ситуації в нашій державі. Існує велика потреба у страхових послугах, яку часто не можуть задовольнити страхові органи. Зараз лише 5 % підприємств у сфері виробництва та споживання використовує страхові послуги. Страхова система України діє на підставі закону «Про страхування».



Розділ 6 АВТОМАТИЗАЦІЯ РОЗРАХУНКІВ У ПОДАТКОВІЙ СИСТЕМІ ТА В СИСТЕМІ СТРАХУВАННЯ


Раніше в СРСР страхування здійснював лише Держстрах. Нині поряд із Національною акціонерною страховою компанією «Оранта» ство­рено багато інших.

Із утворенням недержавних страхових компаній виникла система страхування. Страховик (страхова компанія) виконує умови страхування і пропонує їх клієнтам (страхувальникам). Якщо клієнтів задовольняють умови договору, то вони підписують його і вносять відповідні страхові внески. Договір називається полісом. В разі виникнення страхового ви­падку страховик за договором сплачує страховку.

Контроль за страховою діяльністю в Україні здійснює Комітет з на­гляду за страховою діяльністю: видає ліцензії на надання видів страхо­вих послуг; перевіряє, чи страхові компанії діють за законом; складає та друкує статистичну інформацію з діяльності страхових компаній на страховому ринку України; веде рейтинг страхових компаній.

Головним напрямком вдосконалення опрацювання інформації у страхових компаніях нині є створення автоматизованої інформаційної системи, що базується на застосуванні економіко-математичних методів, засобів обчислювальної техніки і розвиненої мережі передавання даних. Нові можливості в роботі страхових компаній різних рівнів управлін­ня, що зорієнтовані на автоматизовану технологію розв'язування задач, значною мірою виявляються там, де цим процесом охоплено більшість функцій і задач їх основної діяльності. Цим досягається підвищення рів­ня планової та аналітичної роботи, вдосконалюються методи та способи ведення страхових операцій, форми обліку та звітності, прискорюється опрацювання різного роду звітних даних і, нарешті, підвищується об­грунтованість необхідних управлінських рішень.

Звідси випливає, що основною метою створення автоматизованих інформаційних систем у страховій компанії є забезпечення такого рівня управління діяльністю компанії, за якого комплексно реалізуються такі завдання: проведення в задані терміни багатоваріантних розрахунків, зв язаних із рухом договорів страхування; автоматизації процесу обліку Договорів за всіма видами страхування; досягнення найвищих показни­ків розвитку всіх видів майнового та особистого страхування; прийняття оптимальних планових рішень відносно прибутків і видатків коштів та



Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.

ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ /ТЕХНОЛОГ!)У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХУСТАНОВАХ


одержання необхідного фактичного прибутку. Останнє найважливіше, оскільки страхові компанії є комерційними і функціонують на принци­пах повного господарського розрахунку.

Отже, призначення автоматизованої інформаційної системи «Стра­хування» полягає в забезпеченні збирання, зберігання, опрацювання і пе­редавання інформації на базі використання засобів обчислювальної тех­ніки та зв'язку з урахуванням взаємодії рівнів управління та підрозділів страхових компаній між собою, з клієнтами, організаціями та автомати­зованими інформаційними системами інших міністерств і відомств, Дер­жавним комітетом України з нагляду за страховою діяльністю.

6.6. Структура автоматизованої інформаційної системи «Страхування»

Автоматизована інформаційна система «Страхування» створюєть­ся безпосередньо у страхових компаніях і охоплює автоматизоване ве­дення всіх страхових операцій. Склад і структура автоматизованої ін­формаційної системи в різних страхових компаніях різні. Організаційно система є сукупністю автоматизованих інформаційних систем адміні­стративно-територіальних ланок, об'єднаних загальною методологією розв'язуваних задач, єдиною інформаційною базою і технологією опра­цювання документів. Водночас різноманітність функціональних за­дач, що розв'язуються в районних інспекціях страхової компанії і цен­тральних ланках (обласних Дирекціях і головному Правлінні страхової компанії) вимагає різного підходу до побудови в їхній структурі відпо­відних автоматизованих інформаційних систем. Для забезпечення ви­конання відповідних функцій автоматизованими інформаційними сис­темами на різних рівнях страхової компанії потрібно поділити їх на два підрівні — автоматизовані інформаційні системи обласного і цен-тратьного рівня та автоматизовані інформаційні системи районної ін­спекції. Мережеву структуру автоматизованої інформаційної системи Національної акціонерної страхової компанії «Оранта», яка нині має в Україні найбільш розгалужену структуру, успадковану від колишнього Держстраху СРСР, зображено на рис. 6.3.



Розділ 6 АВТОМАТИЗАЦІЯ РОЗРАХУНКІВ У ПОДАТКОВІЙ СИСТЕМІ ТА В СИСТЕМІ СТРАХУВАННЯ

Рис. 6.3

Структура автоматизованої Інформаційної системи страхової компанії

Тісно переплітаючись у питаннях поліпшення планових, звітно-статистичних і обліково-контрольних робіт, задачі автоматизованих ін­формаційних систем «Страхування» центрального і районного рівнів істотно відрізняються за формами та засобами реалізації на ЕОМ. Для автоматизованої інформаційної системи центрального рівня основними критеріями ефективності функціонування є розрахунки зі збільшення ва­ріантності та забезпечення обґрунтованості і збалансованості планових завдань, підвищення їх точності, а також надання управлінському пер­соналу ширших можливостей для аналітичної роботи. А визначальний критерій ефективної роботи автоматизованої інформаційної системи ра­йонної інспекції полягає у підвищенні продуктивності праці страхових працівників (агентів) шляхом передавання на автоматизоване опрацю­вання більшості видів страхових операцій.

Зі створенням в середині 70-х років в системі Міністерства фінансів СРСР мережі обчислюваїьних центрів, на базі яких почалася розробка автоматизованої системи фінансових розрахунків, роботи з проектуван­ня автоматизованої системи управління Держстраху СРСР були переорі­єнтовані на власні відомчі центри опрацювання інформації. У структурі останніх існували служби проектування, впровадження та промислової


Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.

ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ !(І|Щ;

експлуатації типових задач автоматизованої системи управління держав­ним страхуванням (АСУДС). Координація робіт обчислювального цен­тру системи Міністерства фінансів СРСР зі створенням автоматизова­ної системи управління Держстраху СРСР було покладено на Головний обчислювальний центр при Міністерстві фінансів СРСР, пізніше — на створений центр Автоматизованої системи управління Держстраху при Головному управлінні Держстраху СРСР. Відповідні структури респу­бліканського рівня були і в Україні.

Автоматизована інформаційна система «Страхування» структур­но складається з функціональних і забезпечуючих підсистем. Функ­ціональні підсистеми виокремлюються як відносно самостійні частини системи, характеризуються цільовим призначенням, відокремленістю інформаційної бази, методичним спрямуванням робіт і вирізняються спеціалізацією функцій і задач різних рівнів автоматизованої інформа­ційної системи «Страхування» (центральних і районних). Склад функ­ціональних підсистем автоматизованої інформаційної системи «Стра­хування» схематично показаний на рис. 6.4.

Легко бачити, що більшість підсистем автоматизованої інформацій­ної системи «Страхування» на різних рівнях подібні між собою. Про­те потрібно враховувати і наявні специфічні різниці зі складу задач, що входять до них. Функціональна частина автоматизованої інформаційної системи «Страхування» центрального та районного рівнів визначається згідно із завданнями управління, які характерні для того чи іншого рівня системи, та організаційною структурою, що склалася. Розглянемо стис­ло кожну підсистему.

Функціональна частина АІС «Страхування» центральних органів управління складається з таких підсистем.

Підсистема 01 «Планування» призначена для розробки перспектив­них і поточних планів прибутків і видатків за всіма видами страхування і планів надходження страхових платежів. В рамках підсистеми розробля­ються проекти контрольних цифр на перспективу, складаються проекти річних планів за основними видами надходження платежів для кожного виду страхування, який є обов'язковим в нашій державі, а також добро­вільного, особистого, інших видів страхування.


/fO^ Розділ 6

АВТОМАТИЗАЦІЯ РОЗРАХУНКІВ У ПОДАТКОВІЙ СИСТЕМІ ТА В СИСТЕМІ СТРАХУВАННЯ

Рис. 6.4

Структурний склад функціональних підсистем автоматизованої інформаційної системи «Страхування»

Підсистема 02 «Бухгалтерський облік і звітність)) реалізує авто­матизоване розв'язування задач із виконання операцій обліку грошових і поточних господарських операцій, складання бухгалтерських звітів по страховій компанії, а також із формування зведених бухгалтерських ба­лансів і аналітичних розробок до них. ібта


Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.

ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ/ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ И|!§Н

Тут же автоматизовано виконуються функції контролю за правиль­ністю складання балансів у підзвітних рівнях страхової компанії. Для цьо­го передбачається формування аналітичних таблиць, розшифрувань, ін­ших документів, одержання яких стає можливим завдяки створенню єди­ної міжрівневої бази даних і АРМ спеціалістів із широким використан­ням персональних комп'ютерів, що реалізують технологію розподіленого опрацювання даних і можливістю одержання відповідей на регламентні та нестандартні запити в запитувальному режимі функціонування.

Підсистема 03 «Праця і заробітна плата» призначена для розроб­ки проектів кошторисів видатків і обліку видатків на утримання органів страхової компанії, складання звітів із праці та заробітної плати, фор­мування зведених звітних документів та аналітичних розробок до них.

Підсистема 04 «Статистичний облік і звітність» використову­ється для складання зведених статзвітів за всіма видами страхуван­ня, фінансовими результатами страхових операцій за рік, визначення основних показників роботи страхової компанії, складання аналітич­них розробок за всіма видами звітності, організаційно-масової та кон­трольно-ревізійної роботи.

Підсистема 05 «.Правове забезпечення» забезпечує облік, зберіган­ня і пошук правових та інформаційних актів за всіма видами діяльності страхової компанії. Задачі цієї підсистеми, а також підсистем 06 «Кон­троль виконання документів» і 07 «Кадри» розв'язуються в рамках ав­томатизованої інформаційно-пошукової системи. Використання інфор­маційно-пошукової системи дозволяє централізувати збирання і контр­оль інформації, одержувати відповіді із законодавчих, правових, нор­мативних та інших питань всім користувачам системи за умов, що з нею одночасно працюють декілька користувачів.

У функціональному плані в підсистемі 06 розв'язуються задачі з об­ліку, зберігання та пошуку законодавчих, правових, інформаційних актів зі страхування; у підсистемі 07 — з обліку та аналізу персонального скла­ду страхової компанії, планування і прогнозування потреби в кадрах.

Підсистема 08 «Тарифи і нормативи» призначена для автоматизо­ваного розв'язування задач із обчислення тарифних ставок за видами майнового та особистого страхування, резервами внесків зі страхування


ЇЇЬ.


Розділ 6 АВТОМАТИЗАЦІЯ РОЗРАХУНКІВ У ПОДАТКОВІЙ СИСТЕМІ ТА В СИСТЕМІ СТРАХУВАННЯ


життя тощо. У підсистемі виконуються також розрахунки відомчих нор­мативів розподілу фонду економічного стимулювання.

Підсистема 09 «Автоматизоване опрацювання інформації» виконує розв'язування задач із організації автоматизованого опрацювання стра­хової інформації у страховій компанії. В рамках підсистеми формують­ся зведені звіти про переведення страхової інформації на опрацювання за допомогою персональних комп'ютерів, витрати коштів на машинне опрацювання за типами комп'ютерів і адміністративними територіаль­ними одиницями в розрахунку на один особовий рахунок.

Функціональна частина автоматизованої інформаційної системи «Страхування» низових ланок страхової компанії складається також із де­в'яти підсистем, з яких перші 7 аналогічні за назвою та значною мірою і за змістом розрахунків, виконуваних в автоматизованих інформаційних сис­темах «Страхування» центральних рівнів. Додатково у структурі виділя­ються дві підсистеми: 08 «Ведення операцій за договорами страхування», 09 «Контроль і аналіз діяльності інспекції». У першій автоматизуються розрахунки з ведення обліку об'єктів страхування і обчислення страхових платежів, розв'язуються задачі визначення збитків та виплат страхового відшкодування і страхових сум. У другій підсистемі визначаються осно­вні показники роботи інспекцій, дільниць, бригад і агентів.

Кожна підсистема, в свою чергу, на всіх рівнях автоматизованої ін­формаційної системи «Страхування» структурно включає функціональні блоки, комплекси задач, задачі та функції.

Забезпечуюча частина автоматизованої інформаційної системи «Страхування» охоплює інформаційне, програмне, технічне, організа­ційне та інші види забезпечення. Вимоги, що їх висуває автоматизова­на інформаційна система «Страхування» до забезпечуючих підсистем, такі або майже такі, як і в автоматизованій системі фінансових роз­рахунків та інших системах, що мають розгалужену структуру та де­кілька рівнів управління.

16*









Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 2368;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.011 сек.