Аналіз грошового обігу та фінансово-кредитної системи
Для керівництва системою господарства і виробничими відносинами держава, як і в попередні десятиліття, використовувала різного роду організаційно правові методи, форми і стимули, що в сукупності складали господарський механізм управління економікою. До його структури входили:
1) планування на рівні держави;
2) планування на рівні підприємств і організацій;
3) ціноутворення;
4) економічне стимулювання;
5) фінансово-кредитний механізм;
6) господарські правовідносини та інше.
У розглянутий період усі ланки господарського механізму модернізуються. Та відсутність системи ринку і реальних ринкових відносин робили цю модернізацію малоефективною. В структурі господарського механізму суттєву роль у справі підтримки існуючої господарської системи відігравали фінанси і кредит. Серцевиною фінансової системи є бюджет. Його прибуткова частина формувалась, в основному, на основі платежів з прибутку та податку з обороту державних підприємств, прибутків кооперативних організацій і колгоспів та державних податків з населення. Переважали надходження з державних підприємств, з яких отримувалось 45% прибутку. В умовах економічного експерименту, з середини 80-х років ситуація дещо змінилась. З державного прибутку підприємству залишалось 70%, державі – 30%. Необхідно відзначити, що сума прибутку, що залишалась на підприємстві, шляхом директивних указівок розділялась, в свою чергу, ще на дві частини: 45% залишку йшло на техніко-економічний розвиток господарства, а 25% – на матеріальне заохочення, при чому, в основному, керівництва.
З 1970 р. були внесені зміни до порядку оподаткування колгоспів. Податки визначались не на основі єдиних ставок, а залежно від рівня рентабельності. Якщо врахувати, що переважну частину колгоспів складали нерентабельні господарства, то можна прийти до висновку, що їхні внески в бюджет були мінімальними.
Що стосується такої статті доходів бюджету як податки з населення, то вони значно зросли: з 1,1 млрд. крб. у 1970 р. до 2,4 млрд. у 1985 р. Видаткова частина бюджету України характеризувалась значним збільшенням витрат на розвиток промисловості та будівництва. В 1970 р. на ці потреби було направлено 6185 млн. крб., а в 1985 р. 16964 млн. крб. Про рівень раціональності використання цих коштів опосередковано свідчить кількість нерентабельних промислових (70%) та незавершених будівництвом підприємств у господарському комплексі республіки. Аналогічна картина спостерігалась з видатками на розвиток сільського господарства. Прямі капітальні вкладення колгоспів з бюджету не фінансувались. Поступово зростали і витрати бюджету на утримання бюрократичного апарату.
Кредитна система України в той час включала систему Держбанку, Будбанку, Банку зовнішньої торгівлі і ощадних кас. Провідна роль належала системі Держбанку. Щорічно він кредитував підприємства, організації, колгоспи на суму 245 млрд. крб. Видавались короткострокові та довгострокові кредити. Колгоспи використовували одержані кошти на будівництво тваринницьких комплексів, закупку сільгосптехніки та їх заборгованість цій установі поступово зростала. В 1982 р. її частина у сумі 619 млн. крб. була списана, а частина, у сумі 863 млн. крб., відстрочена.
В умовах перебудови промислові підприємства, що були переведені на самофінансування, затрати на капіталовкладення здійснювали, в основному, за рахунок власних коштів І лише при їх нестачі – за рахунок банківських кредитів. Банк контролював цільове використання коштів і при порушенні встановлених правил мав змогу вжити до порушника ряд санкцій.
Фінансово-кредитна система України в цілому сприяла розвитку народногосподарського комплексу, але її раціональність, на жаль, була суттєво обмежена специфікою господарського механізму командно-адміністративної системи управління.
Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 1023;