Аналіз погашення виданих позик
Однією з головних проблем кредитної діяльності комерційних банків у сучасних умовах є несвоєчасне погашення наданих позик. У процесі аналізу своєчасності повернення кредитів необхідно:
• визначити загальну суму простроченої заборгованості за позиками банку і процентів за ними;
• проаналізувати зміни цієї суми в динаміці;
• проаналізувати структуру простроченої заборгованості у розподілі клієнтів;
• проаналізувати давність її виникнення;
• визначити причини виникнення простроченої заборгованості у кожному випадку;
• визначити суму і питому вагу прострочених кредитів, які були погашені у звітний період;
• проаналізувати заходи, які вживає банк для стягнення простроченої заборгованості і процентів.
Аналіз погашення позик проводиться за обсягом прострочених. позик, переоформлених кредитів, резервів на покриття сумнівних боргів за кредитами та за фактами списання безнадійних позик. Структура «кредитного портфеля» банку може вважатись задовільною тоді, коли питома вага кредитів без забезпечення сумнівних до повернення, прострочених і пролонгованих становить не більше 50%. У разі вищої питомої ваги “проблемних” кредитів, кредитна діяльність банку оцінюється як «ризикована”.
Збільшення частки пролонгованих позик у звітному періоді порівняно з питомою вагою прострочених позик може свідчить про приховування фактів неповернення позик пролонгацією. Тому необхідно докладніше проаналізувати пролонговану кредитну заборгованість.
Найбільшу увагу підчас аналізу погашення позик слід приділити такій групі кредитів, як «прострочені». Обсяг та тривалість простроченої заборгованості аналізуються залежно від терміну її виникнення та питомої ваги кожної групи прострочених кредитів.
З метою недопущення виникнення простроченої заборгованості банки повинні проводити оперативний аналіз поточної (непростроченої) заборгованості. Контроль за термінами погашення позики ведеться в розрізі окремих позичальників за їх кредитними угодами.
Далі в процесі аналізу необхідно також вивчити факти списання безнадійних позик за рахунок резерву на покриття втрат від кредитів, підставу для списання та визначити питому вагу списання кредитів у загальному обсязі прострочених позик, частку списаних кредитів у загальному обсязі позик та частку цих кредитів у сумі створеного резерву.
Частка списаних позик показує ефективність роботи банку з безнадійними кредитами і впливає на підвищення якості кредитного портфеля банку, звільняючи його від ризиків, зменшу частку прострочених позик, підвищує надійність повернення страхових кредитів.
Необхідно також проаналізувати залишки заборгованості за поточними позиками (за термінами погашення, що залишилися) та визначити частку позик зі строком погашення до одного місяця, від одного до шести місяців, від шести місяців до одного року, понад рік. Метою такого аналізу є визначення строків надання кредитів для коригування політики банку в цьому напрямку.
Дата добавления: 2016-05-25; просмотров: 891;