Аналіз якості кредитного портфеля з погляду ризику

 

В умовах переходу до ринкової економіки в банківській сфері збільшується значення правильної оцінки ризику, який бере на себе банк, здійснюючи різні операції. Для банківської діяльності важливим є не уникнення ризику взагалі, а його передбачення та зниження до мінімального рівня, тобто застосування різних методів управління ризиками.

До методів, які знижують кредитний ризик, можна віднести:

▪ лімітування кредитів;

▪ диверсифікація кредитних вкладень;

▪ вивчення та оцінка кредитоспроможності позичальника;

▪ вимагання від клієнтів достатнього та якісного забезпечення за виданими кредитами;

▪ контроль та оперативність під час стягнення боргу;

▪ страхування кредитних операцій;

▪ видача кредитів на консорціумній основі;

▪ використання плаваючої процентної ставки;

▪ облік та врахування зовнішніх ризиків (ризик галузі, району, країни);

▪ використання теорії зважених ризиків.

Якісна оцінка кредитного портфеля націлена насамперед на те, щоб максимально знизити ризик неповернення позики, що веде до значних втрат для банків і може призвести його до банкрутства.

Для оцінки якості кредитного портфеля з погляду кредитного ризику застосовуються такі показники:

▪ коефіцієнт покриття класифікованих позик;

▪ питома вага зважених класифікованих позик;

▪ коефіцієнт проблемних позик;

▪ коефіцієнт збитковості позик.

Перелічені показники варто проаналізувати в динаміці, з'ясувати їх зміни, причини погіршення. Розрахунок цих коефіцієнтів допомагає виявити тенденції погіршення фінансового стану та визначити способи збільшення економічної ефективності кредитних операцій.

Коефіцієнт покриття класифікованих позик (КП.КЛ.П) розраховується як відношення зважених класифікованих позик (ПЗВ.КЛ.) до власного капіталу (ВК):

Цей показник комплексно характеризує якість кредитного портфеля з погляду ризику в сукупності з його захищеністю власним капіталом. Підвищення цього коефіцієнта в динаміці вважається негативним явищем та свідчить про підвищення ймовірності збитків у майбутньому.

Коефіцієнт питомої ваги зважених класифікованих позик (Чк.п) розраховується як співвідношення зважених класифікованих позик (ПЗВ.К) загальної суми позик (П):

;

Зважені класифіковані позики розраховуються множенням суми кредитів певної групи ризику на відповідний коефіцієнт.

Коефіцієнт несплачених позик (Кн.п) розраховується як співвідношення позик із простроченою виплатою відсотків та основної суми (Ппр) до загального обсягу позик (П):

Цей коефіцієнт показує ту частину позик у портфелі банку, виплати за якими були невчасно погашені, та ту, яка не була погашена в строк. Високий відсоток свідчить про погіршення кредитної діяльності банку. Значний приріст за аналізований період означає можливі значні збитки в перспективі.

Коефіцієнт збитковості позик (К) розраховується як співвідношення збитків за позиками, отриманими за аналізований період (3П) до середнього залишку заборгованості за кредитами (П), або до загального обсягу позик:

Коефіцієнт збитковості визначає частину позик, які за певний період призвели до збитку. Зростання цього показника може свідчити про погіршення політики повернення допустимого рівня ризику.

 








Дата добавления: 2016-05-25; просмотров: 1515;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.