Інтегровані технології в розподілених системах опрацювання даних
Різноманіття комп'ютерних мереж і форм взаємодії персонального комп'ютера породжує проблему їх інтеграції чи принаймні з'єднання на рівні обміну повідомленнями.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
У розподілених системах використовуються три інтегровані технології.
• технологія «клієнт — сервер»;
• технологія спільного використання ресурсів у рамках глобальних мереж;
• технологія універсального користувацького спілкування у вигляді електронної пошти.
Основною формою взаємодії персональних комп'ютерів у мережі є технологія «клієнт — сервер». Як правило, одні персональні комп'ютери мережі мають у своєму розпорядженні інформаційно-обчислювальні ресурси (процесори, файлову систему, поштову службу, службу друкування, базу даних), а інші користуються ними. Комп'ютер, управляючий тим чи іншим ресурсом, прийнято називати сервером цього ресурсу, а комп'ютер, який користується цим ресурсом, — клієнтом. Якщо ресурсом є база даних, то говорять про сервер баз даних, призначення якого обслуговувати запити клієнтів, зв'язані з опрацюванням даних; якщо ресурс — файлова система, то говорять про файловий сервер чи файл-сервер і т. д.
Один із основних принципів технології «клієнт — сервер», полягає в розподілі операцій опрацювання даних на три групи, які мають різну природу. Перша група — це введення і відображення даних. Друга група поєднує прикладні операції опрацювання даних, характерні для розв'язування задач даної предметної області. Нарешті, до третьої групи належать операції збереження та управління даними (базами даних чи файловими системами).
Відповідно до цієї класифікації в будь-якому технологічному процесі можна виділити програми трьох видів:
• програми подання, які реалізують операції першої групи;
• прикладні програми, що підтримують операції другої групи;
• програми доступу до інформаційних ресурсів, які реалізують операції третьої групи.
Відповідно до цього виділяються три моделі реалізації технології «клієнт — сервер»:
• модель доступу до віддалених даних (Remote Data Access — RDA);
• модель сервера бази даних (DateBase Server — DBS);
• модель сервера застосувань (Application Server — AS).
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ |
Рис. 2.4
Модель сервера бази даних
У RDA-моделі програми подання і прикладні програми об'єднані і виконуються на комп'ютері-клієнті, який підтримує як операції введення і відображення даних, так і прикладні операції. Доступ до інформаційних ресурсів забезпечується або операторами мови SQL, якщо мова йде про бази даних, або викликами функцій спеціальної бібліотеки. Запити до інформаційних ресурсів направляються мережею віддаленому комп'ютеру, наприклад серверу бази даних, який опрацьовує запити і повертає клієнту необхідні для опрацювання блоки даних (рис. 2.3).
DBS-модель будується при умові, що програми, виконувані на комп'ютері-клієнті, обмежуються введенням і відображенням, а прикладні програми реалізуються в процедурах бази даних і зберігаються безпосередньо на комп'ютері-сервері разом із програмами, які управляють доступом до даних — ядра СУБД (рис. 2.4).
На практиці часто використовуються змішані моделі, коли підтримка цілісності бази даних і найпростіші операції опрацювання даних підтримуються збереженими процедурами (DBS-модель), а більш складні операції виконуються безпосередньо прикладною програмою на комп'ютері-клієнті (RDA-модель).
Рис. 2.5
Модель сервера застосувань
У AS-моделі програма, виконувана на комп'ютері-клієнті, розв'язує задачу введення і відображення даних, тобто реалізує операції першої групи. Прикладні програми виконуються одним або групою серверів застосувань. Доступ до інформаційних ресурсів, необхідних для розв'язування прикладних задач, забезпечується так само, як і в RDA-моделі. Прикладні програми забезпечують доступ до ресурсів різних типів — баз даних, індексованих файлів, черг тощо. RDA- і DBS-моделі спираються на дволанцюгову схему поділу операцій. У AS-моделі реалізована трьохланцюгова схема поділу операцій, де прикладна програма виділена як найважливіша (рис. 2.5).
Головна перевага RDA-моделі полягає в тому, що вона надає множину інструментальних засобів, які забезпечують швидке створення застосувань, працюючих з SQL-орієнтованими СУБД. Іншими словами, основна перевага RDA-моделі полягає в уніфікації і широкому наборі засобів розробки застосувань. Переважна більшість цих засобів створена мовами четвертого покоління, включаючи і засобу автоматизації програмування; вони забезпечують розробку прикладних програм і операцій подання.
Незважаючи на широке поширення, RDA-модель поступається місцем більш технологічній DBS-моделі. Остання реалізована в деяких реляційних СУБД (Ingres, SyBase, Oracle).
У DBS-моделі застосування є розподіленим. Програми подання виконуються на комп'ютері-клієнті, в той час як прикладні програми роз-в'язування задач оформлені як набір збережених процедур і функціонують на комп'ютері-сервері баз даних. Переваги DBS-моделі перед RDA-моделлю очевидні: це і можливість централізованого адміністрування
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
процесу розв'язування економічних задач, і зниження напруженості, і можливість поділу процедури опрацювання між декількома застосуваннями, і економія ресурсів персонального комп'ютера за рахунок використання одиі! раз створеного плану виконання процедури.
Основним елементом прийнятої в AS-моделі трьохланцюгової схеми є сервер застосування. Він реалізує декілька прикладних функцій, кожна з яких оформлена як служба і надає послуги всім програмам, яким потрібно ними користуватися. Серверів застосувань може бути декілька, і кожний із них надає певний набір послуг. Будь-яка програма, яка користується ними, розглядається як клієнт застосування. Деталі реалізації прикладних програм на сервері застосувань цілком приховані від клієнта застосування.
AS-модель має універсальний характер. Чітке розмежування логічних компонентів і раціональний вибір програмних засобів для їх реалізації забезпечують моделі такий рівень гнучкості і відкритості, який поки-що недосяжний у RDA- і DBS-моделях. Саме AS-модель використовується як фундамент відносно нового виду програмного забезпечення — моніторів транзакцій.
Монітори опрацювання транзакцій (Transaction Processing Monitor — ТРМ), чи просто монітори транзакцій, — це програмні системи, які забезпечують ефективне управління інформаційно-обчислювальними ресурсами в розподіленій мережі. Вони є гнучким, відкритим середовище для розробки і управління мобільними застосуваннями, орієнтованими на оперативне опрацювання розподілених транзакцій.
Поняття транзакції в ТРМ і в традиційних СУБД дещо різні. Транзакція в СУБД — це атомарна дія над базою даних. У ТРМ транзак-ція трактується набагато ширше: вона охоплює не тільки операції з даними, а й будь-які інші дії — передачу повідомлень, запис в індексовані файли, опитування датчиків і т. д. Це і дозволяє реалізовувати в ТРМ прикладні дії предметної області (СУБД це виконати не в змозі).
ТРМ мають можливості, які істотно знижують вартість опрацювання даних у режимі on-line. Економіст-користувач вважається ввімкненим до СУБД, починаючи з моменту початку сеансу з базою даних і закінчуючи її закриванням. Протягом сеансу СУБД вважає користувача
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
активним і змушена зберігати факт його ввімкнення навіть у тому випадку, коли користувач взагалі не направляє запитів до СУБД, а розв'язує свої внутрішні задачі.
Основна функція ТРМ — забезпечити швидке опрацювання запитів, які надходять до AS від множини клієнтів — сотень і навіть тисяч.
Ефективне опрацювання повідомлень може підвищуватися за рахунок використання систем управління чергами. Розроблювачі ТРМ, як правило, включають в арсенал своїх систем спеціальний менеджер ресурсів, відповідальний за управління чергами.
У правління чергами покладено на спеціальну програму. Розміщення в черзі і вибірка з неї — прерогатива серверів, які запитують менеджер черг для виконання відповідних дій.
Спрощено робота з чергами виглядає таким чином. Користувач надсилає запит конкретній службі (виділеному серверу), який розміщує повідомлення в чергу запитів до даної служби. Інший сервер дістає повідомлення з черги запитів, виконує запропоновані дії і формує відповідь на запит у вигляді повідомлення, посилаючи його в чергу відповідей.
Можливість збереження черг повідомлень у довгостроковій пам'яті дозволяє говорити про практично стовідсоткову надійність взаємодії клієнта і сервера. У випадку збою персонального комп'ютера всі повідомлення зберігаються, а їх опрацювання поновляється з тієї точки, де відбувся збій.
На сучасному ринку моніторів транзакцій найбільш популярними є системи ACMS (DEC), CICS (IBM), TOP END (NCR) тощо. "
Варто розрізняти чисті операційні системи (наприклад, UNIX) і мережеві операційні системи (наприклад, NetWare). У перших, як правило, значно більше розвинуті багатозадачш традиційні можливості. Можна сказати, що UNIX — це операційна система, у яку додали засоби забезпечення локальної мережі, a NetWare є системою поділу ресурсів, у яку додали засоби операційної системи.
Глобальні мережі — це телекомунікаційні структури, які поєднують локальні інформаційні мережі, що мають загальний протокол зв'язку, методи підключення і протоколи обміну даними. Кожна із глобальних мереж (Internet, Bitnet, DECnet та ін.) організовується з певною
Розділ 2
^ЩЭД ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
метою, а надалі розширюється за рахунок ввімкненням локальних мереж, які користуються її послугами і ресурсами.
Найбільшою глобальною інформаційною мережею є Internet. Архітектура мережевих протоколів TCP/IP, на основі яких побудований Internet, призначена спеціально для об'єднаної мережі. Мережа може складатися із різнорідних підмереж, з'єднаних одна з одною шлюзами. Підмережами можуть бути локальні мережі, національні, регіональні і спеціалізовані мережі, а також інші глобальні мережі. До цих мереж можуть підключатися машини різних типів. Кожна підмережа працює відповідно своїм специфічним вимогам і має свою природу зв'язку, сама розв'язує свої внутрішні проблеми. Проте передбачається, що підмережа може прийняти пакет інформації і доставити його за зазначеною в цій підсистемі адресою. Таким чином, дві машини, ввімкнені в одну підмережу, можуть безпосередньо обмінюватися пакетами, а якщо виникає необхідність передати повідомлення машині іншої підмережі, то набирають силу міжмережеві угоди, для чого підмережі використовують міжмережеву мову — протокол IP. Повідомлення передається ланцюгом шлюзів і підмереж, поки не досягне потрібної підмережі, де доставляється безпосередньо одержувачу.
Для забезпечення доступу до глобальних мереж користувачу необхідно здійснити підключення до підмережі, використовуючи певні методи доступу, які грунтуються на взаємозв'язку протоколу обміну і типу лінії зв'язку.
Розглянемо найбільш поширені види доступу: • Безпосередній (прямий) доступ. Забезпечує доступ до всіх ресурсів мережі. Постачальник послуг здає в оренду виділену лінію з необхідною роздільною спроможністю і дозволяє розмістити вузловий комп'ютер (мережевий сервер) безпосередньо у замовника. Цей вузол відповідає за зв'язок фірми з іншими вузлами і пересилання даних в обидва кінці. Даний вид доступу досить дорогий. Але встановивши один раз таке з'єднання, користувач може підключати до цього вузла стільки комп'ютерів, скільки потрібно. Безпосередній доступ пропонує найбільш гнучке підключення. Кожний із комп'ютерів є повноправним членом мережі і може
Зацеркляний М. М., Мельников О. ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГИ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
користуватися кожною із її функцій. Для обслуговування та експлуатації свого вузла потрібний персонал і документація. Це збільшує експлуатаційні витрати;
Доступ протоколами канального рівня Internet — SLIP і РРР. SLIP і РРР є версіями програмного забезпечення Internet, які працюють на звичайних телефонних лініях, використовуючи стандартні високошвидкісні модеми. SLIP і РРР — це протоколи канального рівня, причому РРР — це більш пізній протокол, що виконує ті ж функції, що і SLIP. РРР досконаліший і потужніший свого попередника, тому він швидко витісняє SLIP. SLIP і РРР досить зручні для підключення віддаленого комп'ютера до локальної мережі, що входить в Internet. Робота з SLIP чи РРР відбувається звичайною лінією, яку користувач звільняє по завершенні сеансу роботи, і цією лінією можуть скористатися інші користувачі. Перевага SLIP і РРР полягає в тому, що вони дозволяють працювати в режимі повноправного входу в Internet. SLIP і РРР також підходять для підключення до глобальної мережі маленької (до 5 користувачів) локальної мережі;
Доступ «за викликом». Системи з комутованим доступом — це найпоширеніший шлях до ресурсів Internet для невеликих груп та індивідуальних користувачів. У цих системах використовуються ресурси чужого комп'ютера. Чимало організацій надають цей вид послуг за певну плату;
Доступ стандартними телефонними лініями за допомогою UNIX, UUCP. Усі системи UNIX підтримують метод, який називається UUCP, що дозволяє пересилати дані стандартними телефонними лініями. UUCP — це, як SLIP і РРР, протокол канального рівня, але він не має повного спектру можливостей, які можна було б реалізувати на цьому рівні. UUCP дозволяє пересилати файли з однієї системи в іншу. Одержати щось більше, ніж користуватися поштою і новинами, користувач не може, оскільки він не приєднаний до Internet. Його комп'ютер має можливість звертатися до другого, який підключений до Internet, і обмінюватися з ним файлами. UUCP широко розповсюджений, оскільки потрібна лише програма підтримки протоколу UUCP і модем;
Розділ 2 ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
Доступ іншими мережами, які входять у глобальну мережу. Доступ іншими мережами можна розглянути на прикладі онлайно-вих систем DELPHI і ВІХ. DELPHI надає повноцінний доступ до Internet, електронну пошту, передачу файлів і віддалений доступ до інших комп'ютерів. Це перший випадок, коли велика орієнтована на споживача онлайнова система надала доступ до Internet з таким великим набором послуг. Система забезпечує не тільки шлюзи електронної пошти, а й пряме приєднання до всіх можливостей Internet.
Електронна пошта є популярною послугою обчислювальних мереж, і постачальники мережевих операційних систем комплектують свої продукти засобами підтримки електронної пошти.
Електронна пошта в локальних мережах забезпечує передавання документів, успішно використовується при автоматизації конторських робіт. При використанні для зв'язку між співробітниками всього офісу вона виявляється зручнішою телефону, оскільки дозволяє передавати звіти, таблиці, діаграми, рисунки тощо, що телефоном передати важко. Передавання між терміналами повідомлень, наприклад фототелеграм, може розглядатися як різновид електронної пошти. Проте для більшості конкретних випадків використання електронної пошти допускає передавання повідомлень спеціальними «поштовими скриньками», між якими розміщуються пристрої опрацювання даних. «Поштова скринька» — загальна область пам'яті обчислювальної мережі, призначена для запису інформації за допомогою однієї прикладної програми з метою її подальшого використання іншими прикладними програмами, які функціонують в інших вузлах мережі.
Електронна пошта глобальних мереж передавання повідомлень, де можуть поєднуватися комп'ютери різних конфігурацій і сумісності, забезпечує:
роботу в офлайновому режимі, коли не вимагається постійна присутність на поштовому вузлі. Досить вказати спеціальній програмі-поштовику час системних подій і адреси, де варто забирати пошту; доступ до телеконференцій; доступ до файлових телеконференцій.
Зацеркляний М. М., Мельников О. Ф.
ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ І ТЕХНОЛОГІЇ У ФІНАНСОВО-КРЕДИТНИХ УСТАНОВАХ
Файлові телеконференції відрізняються від звичайних тим, що повідомленнями в них є не листи, а файли. Наприклад, створюється файлова телеконференція, присвячена економіці, де кожний учасник конференції може розмістити свій файл, а інші учасники цей файл неодмінно одержать.
Існують інші можливості, надані членам мережі. Можна, наприклад, послати замовлення на посилання чи приймання факсу. Складається звичайний електронний лист, оформлений належним образом, і посилається на адресу комп'ютерного вузла, який займається факсимільними операціями. Текст цього листа у вигляді факсу доставляється на факсимільний апарат адресата.
До переваг електронної пошти належать швидкість і надійність доставки кореспонденції, відносно низька вартість послуг, можливість швидкого ознайомлення з повідомленням широкого кола користувачів. Будь-яка система електронної пошти складається з двох головних підсистем:
клієнтського програмного забезпечення, з яким безпосередньо взаємодіє користувач;
серверного програмного забезпечення, яке управляє прийманням повідомлень від користувача-відправника, передаванням повідомлення, направленням повідомлення в поштову скриньку адресата і його збереження у цій шухляді доти, поки користувач-одер-жувач його не дістане. Серверне програмне забезпечення при сумісності протоколів передавання даних може опрацьовувати пошту, підготовлену різними клієнтськими програмами. Це програмне забезпечення різниться рівнями продуктивності, надійності, сумісності, стійкості до помилок, можливостями розширення. Клієнтське програмне забезпечення надає користувачам зручні засоби для роботи з поштою.
Незважаючи на різноманіття в різних системах, усі електронні пошти мають загальні функції: оповіщення про прибуття нової пошти; читання вхідної пошти; створення вихідної пошти; адресація повідомлень; використання адресної книги, що містить список абонентів,
iSjfcjL, Розділ 2
ШЩр ТЕХНОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ
яким часто посилається пошта; відправлення повідомлень; опрацювання повідомлень та їх збереження. До опрацювання повідомлень належать: друкування, вилучення, переадресація листа, сортування, архівування повідомлень, збереження зв'язаних повідомлень. Особливо варто виділити програми, які дозволяють працювати з папками, створювати свої папки для збереження в них повідомлень за різними темами. Це досить зручно і допомагає швидко та ефективно опрацьовувати пошту.
Різні поштові програми можуть бути класифікованими за різними ознаками. Наприклад, в якій операційній системі вони можуть працювати. Зараз одержали найбільше поширення продукти, які працюють в ОС Windows. Широко використовуються програми e-Mail компанії Демос, Eudora Light for Windows компанії Qualcomm, програми для опрацювання пошти, що входять до складу браузерів Microsoft Internet Explorer, Netscape Navigator. Існують програми для користувачів систем UNIX і OS/2; на старих моделях комп'ютерів застосовуються програми, які працюють під управлінням MS-DOS.
Іншою важливою ознакою класифікації є функціональна можливість поштових програм. Наприклад, опрацювання мультимедійних повідомлень (підтримка стандарту МІМЕ), можливість роботи з різними кодуваннями повідомлень, наявність багатокористувацького інтерфейсу тощо. До додаткових ознак можна віднести інтерфейс користувача, якість довідкової системи, інтеграцію з іншими пакетами, необхідний дисковий простір для завантаження, ціна.
Дата добавления: 2016-05-05; просмотров: 1215;