Комплексний розвиток різних видів транспорту в транспортних вузлах
Транспортні вузли мають свої закономірності розвитку, серед яких ведуче значення мають: комплексний розвиток усіх видів транспорту, що беруть участь у перевізному процесі; концентрація, спеціалізація і раціональне розміщення пристроїв; врахування зручностей населення, містобудівних, економічних і спеціальних вимог.
Для забезпечення виконання оптимального технологічного процесу передбачається комплексний розвиток залізничних устроїв (станції, складські, комплекси й ін.), промислових підприємств, що беруть участь у транспортуванні вантажів, автомобільного, водяного транспорту, устрою нафтоперевалювальних комплексів. Таким же шляхом розвиваються і пасажирські пристрої різних видів транспорту у вузлах. Основна вимога при комплексному розвитку пристроїв різних видів транспорту у вузлах складається в створенні чіткої відповідності вкладених коштів на розвиток намічуваним обсягам роботи. Необґрунтований розвиток окремих пристроїв чи видів транспорту, не відповідній виконуваній роботі, веде до різкого погіршення показників і зниженню ефективності розвитку всієї схеми вузла в комплексі.
Транспортні вузли розвиваються по генеральних схемах, що поєднують в собі взаємозалежні генеральні схеми розвитку різних видів транспорту. Генеральні схеми розробляються на основі даних про обсяги роботи у встановлений термін (звичайно на перспективу 20-30 років), одержуваних у результаті прогнозних розрахунків, що враховують багато факторів загального розвитку промисловості і сільського господарства країни і розвитку окремих галузей. На підставі розрахункових обсягів роботи розраховуються схема розвитку єдиної мережі транспорту в даному районі і потужності технічних пристроїв окремих його видів з урахуванням оптимального використання існуючих пристроїв.
Оптимальний варіант розвитку транспортного вузла вибирається на основі техніко-економічних розрахунків.
Генеральна схема розвитку транспортного вузла повинна забезпечувати: 1) перспективу подальшого розвитку усього вузла і спеціалізованих вузлів за умови раціонального розміщення пристроїв окремих видів транспорту і їхніх стикових пунктів в ув'язуванні з плануванням міста і розміщенням на його території житлових масивів і промисловості; 2) оптимальний розподіл обсягів перевезень вантажів і пасажирів між окремими видами транспорту ; 3) оптимальну схему переміщення вантажів у вузлі і схему доставки пасажирів при передачах з одного виду транспорту на інший, яка забезпечує мінімальні витрати засобів і часу обслуговування при максимальних зручностях переміщення; 4) етапне збільшення пропускної і перероблювальної спроможності, що відповідає етапності росту обсягів вантажних і пасажирських перевезень; 5) можливість максимального кооперування будівництва об'єктів різних видів транспорту і їхньої експлуатації; 6) наявність резерву можливостей посилення потужності вузла відповідно до вимог оборони.
Лекція № 15. Особливості розміщення транспортних засобів у транспортних вузлах.
Розташування пристроїв різних видів транспорту в транспортних вузлах обумовлюється економічним потенціалом і географічним положенням міста, його генеральною схемою і перспективою розвитку, схемою транспортного вузла і перспективою розвитку пристроїв окремих видів транспорту, кількістю ліній, що сходяться у вузлі, обсягом роботи різних видів транспорту й оборонних вимог.
Розміщення в транспортних вузлах залізничних пристроїв (станцій, з'єднувальних колій і ін.) залежить від схеми залізничного вузла.
При розміщенні вузлів морського і річкового транспорту важливо раціонально розташовувати їхні окремі пристрої. Порти повинні будуватися нижче міста за течією ріки, удалині від зон відпочинку. Порт і окремі перевантажувальні райони і сполучні залізничні колії не повинні відрізати місто від чи моря ріки. Площадки для розміщення перевалочних районів повинні віддалятися від міської забудови до сортувальних станцій, що скорочує час на пропуск вантажів змішаного сполучення по залізничних внутрівузлових ходах.
Пристрої для обслуговування пасажирів (вокзал і спеціалізовані причали) повинні розташовуватися в місцях, що забезпечують зручні виходи в місто і зв'язок з міськими видами транспорту і безпечні найкоротші проходи пасажирів по портовій території від вокзалу до причалу.
Вибір місця розміщення пристроїв для автотранспорту здійснюється комплексно в ув'язці з іншими видами транспорту. Автовокзали в межах транспортного вузла доцільно сполучати з залізничними, морськими і річковими вокзалами, створюючи цим зручності для пасажирів і зменшуючи витрати по спорудженню і утриманню пристроїв. Велике поширення одержали об'єднані залізнично-автодорожні вокзали. При розміщенні автовокзалів варто враховувати завантаження міських вулиць.
Розміщення пристроїв повітряного транспорту (аеропорту, агентств тощо) планується генеральною схемою транспортного вузла з урахуванням достатньої вільної площадки зі спокійним рельєфом (200-400 га і більш), можливості обмеження забудови приаеродромної території на 2,5 км, наявності резерву території для подальшого розвитку аеропорту, економічності споруджень.
При сучасному технічному оснащенні аеропорти доцільно розміщати в приміській зоні, за межами міста на відстані близько 30 км, забезпечуючи безпеку злету і посадки літаків і виключаючи високі рівні шумів на житловій території й у місцях масового відпочинку.
Пристрої міського транспорту (трамвай, метрополітен, монорельсові дороги) споруджуються звичайно в місцях стикування різних видів транспорту, які мають великі кореспондуючі між собою потоки (залізничний вокзал, річковий порт тощо), а також у вузлових пунктах магістральних вулиць міста.
Пристрої трубопровідного транспорту (траса, запасні місткості й ін.) споруджуються за межами міста й обслуговуючого його транспортного вузла. Підведення трубопроводу до місць наливу нафти чи нафтопродуктів у танкери (при завантаженні їх на відкритому рейді) виконується по дну моря чи спеціальною естакадою. У морських портах складські місткості для наливних вантажів виносяться за межі міста і транспортного вузла на 10 км і більш. Доцільніше за все розміщати їх на високих пагорбах (100...150м), відкіля нафтопродукти можуть направлятися самопливом у спеціалізований район, який виконує налив і навантаження нафтопродуктів.
На схему транспортного вузла здійснює істотний вплив вибір площадки для розміщення промислових підприємств. Тому при розробці генерального плану міста і промислового району необхідно встановлювати й обумовлювати: доцільність будівництва промислових об'єктів з народногосподарської точки зору; технологічні зв'язки виробничого процесу з магістральним транспортом; строгі санітарні, екологічні і протипожежні режими; можливість концентрації підприємств різного призначення в одному районі, розташованому на відстані 20-25 км від міста; умови доставки трудящих до місця роботи.
Можливі варіанти розміщення пристроїв у транспортних вузлах показані на рис. 15.1, а, б. До складу транспортного вузла, приведеного на рис. 15.1, а, входять: місто, розділене залізницею на дві частини; залізничний вузол комбінованого типу, що включає об'єднану станцію 1 і розташовану на обході станцію 2, що обробляє транзитний потік і робить зміну локомотивів і локомотивних бригад; автомобільна окружна дорога з діаметром (для скорочення витрат південна частина обходів автомобільної і залізний дорогий покладена на одному земляному полотні); промисловий район, відділений від міста зеленою смугою не менш 300 м; аеропорт, що має зручний під'їзд автотранспорту і підхід залізниці.
Для обслуговування пасажирів в обох частинах міста є авто- і залізничні вокзали. У місцях перетинання залізниці з автотранспортом побудовані шляхопроводи. Недолік приведеної схеми вузла в складності зв'язку південної частини міста з промисловим районом.
Транспортний вузол, до складу якого входить порт, представлений на рис. 15.1, б. Вузол має залізницю кільцевого типу з об'єднаною станцією 1, що виконує пасажирські і вантажні операції, і сортувальну станцію 2, розташовану на обході. Зв'язок між станціями здійснюється з’єднувальними коліями, що проходять через ріку по греблі і мосту.
Рис. 15.1. Схеми транспортних вузлів.
Лекція № 16. Транспортні вузли в місцях видобувної та обробної промисловості, коротка характеристика, принцип технології роботи та будови генеральної схеми.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 927;