ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №16.
ВИЗНАЧЕННЯ ЗВ’ЯЗАНОЇ КАРБОНАТНОЇ КИСЛОТИ
Теоретичний вступ
Зв’язана карбонатна кислота входить до складу хімічних сполук (гідрогенкарбонатів та карбонатів) та міститься у воді у вигляді йонів НСО3- та СО32-. Вміст СО32- у природних водах дуже незначний внаслідок малої розчинності СаСО3. Саме тому під зв’язаною карбонатною кислотою слід розуміти вміст гідрогенкарбонатів. При підвищенні рН (в інтервалі 4,2-8,3) у воді знаходяться в рівновазі вільна карбонатна кислота та гідрогенкарбонати. При рН 8,3-8,4 у воді присутні практично тільки гідрогенкарбонати. При рН>8,4 з’являються карбонат-йони, які перебувають в рівновазі з гідрогенкарбонатами. При рН>12 карбонат-йони – переважаюча форма.
Як вже відмічалось, при середніх значеннях рН найчастіше у воді містяться тільки гідрогенкарбонати. Їх визначають титруванням проби води хлоридною кислотою. Гідрогенкарбонати при цьому перетворюються в хлориди
Са(НСО3)2 + 2НС1 = СаС12 + 2Н2О + 2СО2 .
Експериментальна частина
В конічну колбу відбирають піпеткою або мірною колбою 100 мл досліджуваної води, додають декілька крапель розчину метилоранжу і титрують 0,1н. розчином хлоридної кислоти до переходу забарвлення з жовтого в рожеве.
Кількість зв’язаної карбонатної кислоти визначають за формулою
(мг/л),
де V – об’єм мл 0,1н. НС1, витраченого на титрування, мл; СН. –молярна концентрація еквівалента (нормальна концентрація) розчину НС1; - об’єм досліджуваної води (мл); 22 – Ме(СО2).
Результати дослідів представити в табличній формі за зразком:
№ з.п. | , мл | VHC1, мл | СН., НС1 | ХЗB, мг/л |
Сер. |
Запитання для самоконтролю
1. В якому інтервалі рН у природних водах знаходяться в рівновазі вільна карбонатна кислота та гідрогенкарбонати?
2. При яких значеннях рН у воді містяться тільки гідрогенкарбонати?
3. В якому інтервалі рН гідрогенкарбонати знаходяться в рівновазі з карбонатами?
4. При яких значеннях рН переважаючою формою є карбонат-йони?
Дата добавления: 2016-05-16; просмотров: 432;