Необхідна оборона: поняття, ознаки. Умови правомірності НО.
Поняття та види ОщвЗД.
Новий КК уперше виділив зазначені вище обставини в самостійний розділ VIII Загальної частини КК під назвою «Обставини, що виключають злочинність діяння». їх перелік — необхідна оборона, затримання особи, що вчинила злочин, крайня необхідність, фізичний або психічний примус, обґрунтований ризик, виконання наказу або розпорядження, виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації — значно розширений у порівнянні з УК 1960 p., що передбачав лише необхідну оборону, крайню необхідність та затримання злочинця.
Загальні ознаки
1) являють собою свідомі і вольові вчинки людини у формі дії (наприклад, при необхідній обороні) або бездіяльності (наприклад, ненадання допомоги при виконанні наказу);
2) це зовнішня подібність (збіг) фактичних, видимих, об'єктивних ознак скоєного вчинку і відповідного злочину (наприклад, позбавлення життя при необхідній обороні збігається з зовнішніми ознаками вбивства, а заподіяння смерті небезпечному злочинцю працівником міліції при його затриманні збігається з видимими ознаками перевищення влади тощо);
3) соціальний зміст зазначених вчинків (більшість із зазначених вчинків є суспільно корисними, соціально допустимими (прийнятними) або, як інколи кажуть, суспільно нейтральними, але доцільними).
Соціальний же зміст злочину, як відомо, КК визначає через категорію суспільної небезпеки (ст.П КК). Отже, аналізовані вчинки як незлочинні не є і суспільно небезпечними.
4) юридична форма названих вчинків визначається в КК насамперед через заперечення юридичної форми злочину, тобто передбаченості діяння КК (ч. 1 ст. 11 КК). Наприклад, характеристика більшості з аналізованих вчинків в КК починається словами «не є злочином
Позитивна ж характеристика їх юридичної форми полягає в тому, що всі вони є вчинками правомірними.
5) виключається і кримінальну відповідальність за заподіяну шкоду.
Таким чином, обставини, що виключають злочинність діяння, — це передбачені КК та іншими нормативно-правовими актами зовнішньо подібні із злочинами суспільно корисні (соціально прийнятні) та правомірні вчинки, що виключають підставу кримінальної відповідальності за шкоду, заподіяну правоохоронюваним інтересам.
Класифікація ОщвЗД:
Для кримінального права істотним критерієм такої класифікації є юридична форма зазначених правомірних вчинків.
1) здійснення особою свого суб'єктивного права (наприклад, необхідна оборона, крайня необхідність, затримання злочинця тощо);
2) виконання юридичного обов'язку (наприклад, виконання професійних обов'язків, наказу або розпорядження тощо) і
3) здійснення владних повноважень (наприклад, застосування запобіжних заходів, фізичної сили, спеціальних засобів або зброї, примус до покори).
Необхідна оборона: поняття, ознаки. Умови правомірності НО.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 КК
«НО визнаються дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав і інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної і достатньої в даній обстановці для негайного відвернення або припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони».
Право на необхідну оборону є природним і невідчужуваним, а також абсолютним правом людини.
У частині 2 ст. 36 зазначено, що «кожна особа має право на необхідну оборону незалежно від можливості уникнути посягання або звернутися за допомогою до інших осіб або органів влади».
Закріплене в ст. 36 право кожної особи на необхідну оборону є важливою гарантією реалізації конституційного положення про те, що «кожний має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань» (ч. 2 ст. 28 Конституції України).
Підстави виникнення права на необхідну оборону:
1) суспільно небезпечного посягання і
2) необхідності в його негайному відверненні або припиненні.
Перший елементозначає, що посягання повинно бути суспільно небезпечним.Діяння, що не є суспільно небезпечним, ні за яких умов не може породжувати право на необхідну оборону (наприклад, така оборона неможлива проти правомірних вчинків, що здійснюються в стані необхідної оборони, крайньої необхідності, при затриманні злочинця, виконанні військового або службового обов'язку, а також за інших обставин, що виключають злочинність діяння).
Суспільно небезпечне посягання, передбачене ч. 1 ст. 36, — це будь-які дії людини, безпосередньо спрямовані на заподіяння негайної істотної шкоди правоохоронюваним інтересам особи, що обороняється, або іншої особи, суспільним інтересам або інтересам держави.
Другий елемент, що характеризує підставу необхідної оборони, — це наявність у того, хто захищається, необхідності в негайному відверненні або припиненні наявного суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння шкоди тому, хто посягає.
Таким чином, надаючи громадянам право на необхідну оборону, закон має на увазі лише такі випадки захисту, за яких громадянин змушений невідкладно заподіяти шкоду тому, хто посягає, з тим, щоб відвернути або припинити посягання та ефективно здійснити захист.
Якщо ж така невідкладна необхідність ще не виникла або, навпаки, вже минула, то й стан необхідної оборони або ще не виник, або, виникнувши, вже закінчився. І перший і другий випадки свідчать про відсутність стану необхідної оборони.
Таким чином, заподіяння шкоди тому, хто посягає, за відсутності зазначених двох елементів або хоча б за наявності лише одного з них свідчить про неправомірність дій громадянина, тому що він не перебуває в стані необхідної оборони. Відповідальність за заподіяння такої шкоди має наступати на загальних підставах.
І, навпаки, наявність законної підстави означає виникнення в громадянина права на необхідну оборону (захист), здійснення якого характеризується низкою ознак.
Ознаки необхідної оборони, що визначені в ст. 36, характеризують:
1) мету оборони;
2) спрямованість (об'єкт) заподіяння шкоди;
3) характер дій того, хто захищається;
4) своєчасність
5) співрозмірність оборони.
Мета оборони ч. 1 ст. 36 кінцевою метою необхідної оборони є захист правоохоронюваних інтересів або прав особи, що обороняється, іншої особи, суспільних інтересів або інтересів держави від суспільно небезпечного посягання.
Для визнання оборони правомірною достатньо, щоб особа, яка обороняється, переслідувала зазначену вище мету, і зовсім не обов'язково, щоб її було фактично досягнуто (наприклад, особа, яка обороняється, заподіяла тому, хто посягає, шкоду, проте не змогла припинити посягання, що почалося). Якщо той, хто захищався, керувався іншою метою (наприклад, метою розправи над тим, хто посягає), то його дії набувають протиправного характеру, у зв'язку з чим відповідальність за заподіяну шкоду повинна наступати на загальних підставах.
Дата добавления: 2017-02-04; просмотров: 1986;