Крайня необхідність
Ч. 1 ст. 39 встановлює: «Не є злочином заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам у стані крайньої необхідності, тобто для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожує особі чи охоронюваним законом правам цієї людини або інших осіб, а також суспільним інтересам чи інтересам держави, якщо цю небезпеку в даній обстановці не можна було усунути іншими засобами і якщо при цьому не було допущено перевищення меж крайньої необхідності».
У ч 2 ст. 39 ексцес крайньої необхідності визначається як умисне заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам, якщо така шкода є більш значною, ніж відвернута шкода.
2 підстави КН:
1) небезпеки, що загрожує охоронюваним законом інтересам особи, суспільства або держави і
2) неможливості усунення цієї небезпеки іншими засобами, крім заподіяння шкоди цим інтересам.
Виникнення однієї лише небезпеки ще недостатньо для стану крайньої необхідності. Вона тому і визнається крайньою, що зумовлена обстановкою, за якої особа вимушена вдатися до заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам як до останнього, крайнього засобу усунення небезпеки, що загрожує.
1 підстава крайньої необхідності — це наявність небезпеки, що може бути зумовлена різними джерелами:
А) Джерела небезпеки:
- недбале поводження зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими, радіоактивними, легкозаймистими, їдкими речовинами та іншими предметами, яким властива внутрішня об'єктивна спроможність вражати людину, заподіювати їй смерть або тілесні ушкодження, руйнувати, ушкоджувати або знищувати майно чи інші цінності.
- стихійні сили природи (повені, обвали, зсуви, зливи тощо),
- напади тварин та ін.
- різноманітними процесами: технологічними, виробничими, патологічними (наприклад, тяжке поранення потерпілого, що загрожує смертю), фізіологічними, що відбуваються в організмі людини (голод або холод), і загрожують загибеллю людей тощо.
- Джерелом небезпеки може бути і діяльність (злочинна або незлочинна) людини (наприклад, вимога, що звернута до касира, про видачу грошей під загрозою вбивства).
- може бути і будь-яке інше, крім злочину, правопорушення (наприклад, порушення водієм правил дорожнього руху, що створило аварійну ситуацію),
- невинна суспільно небезпечна поведінка людини (наприклад, яка діє в стані неосудності, фактичної помилки), внаслідок чого інші особи для усунення небезпеки змушені заподіювати шкоду правоохоронюваним інтересам.
Б) Небезпека повинна загрожувати саме охоронюваним інтересам.
В) Небезпека при крайній необхідності має бути наявною, тобто безпосередньо загрожувати правоохоронюваним інтересам. Якщо така небезпека ще не виникла або, навпаки, вже реалізувалася в заподіяній шкоді, то це виключає стан крайньої необхідності.
2 підставою крайньої необхідності є відсутність у особи в даній обстановці реальної можливості усунути небезпеку, що загрожує, іншими засобами, ніж заподіянням шкоди правоохоронюваним інтересам.
Тому, якщо в особи є декілька засобів усунення небезпеки, у тому числі і не пов'язаних із можливістю заподіяння шкоди, то це означає, що вона не перебуває в стані крайньої необхідності, а отже, і заподіяну нею шкоду не можна визнати правомірною.
Ознаки діяння, що вчинюється в стані крайньої необхідності, характеризують:
1) його мету;
2) спрямованість (об'єкт) заподіяння шкоди,
3) характер дій;
4) своєчасність заподіяння шкоди і
5) межі заподіяння шкоди.
Мета. «для усунення небезпеки» означають, що метою крайньої необхідності є саме усунення небезпеки. Наприклад, особа уявляє, яким чином небезпека буде усунута: шляхом знищення або ушкодження джерела небезпеки, перевезення людей у безпечне місце за допомогою узятого без дозволу чужого транспорту і т. п.
Дата добавления: 2017-02-04; просмотров: 837;