Ознаки виконання наказу, що передбачені в ч. 1 ст. 41, визначають його як акт правомірного заподіяння шкоди право­охоронюваним інтересам.

1) суб'єк­та виконання наказу;

2) його мету;

3) об'єкт заподіяння шко­ди;

4) характер дії (бездіяльності) виконавця наказу.

5) своєчасність виконан­ня наказу

6) межі заподіяння шкоди при виконанні наказу.

Суб'єкт виконання наказу (ст. 41) - особа, яка зобов'язана викона­ти законний наказ. Це може бути як підпорядкована по служ­бі особа (наприклад, військовослужбовець, робітник або служ­бовець підприємства, установи або організації), так і особа, що хоча і не перебуває у відносинах підпорядкованості, проте в силу закону зобов'язана виконати звернений до неї законний наказ (наприклад, особа, до якої звернене законне розпоря­дження представника влади).

Метавизначена в ч. 1 ст. 41 і полягає в тому, що дія або бездіяльність особи повинна бути підпорядкована меті вико­нання законного наказу.

Для визнання заподіяння шкоди пра­вомірним достатньо, щоб воно було підпорядковано цій меті і зовсім необов'язково, щоб ця мета фактично була досягнута (наприклад, особа намагалася знищити будівлю на виконання наказу, але це їй не вдалося). Якщо ж особа керувалася інши­ми цілями (наприклад, заподіяння шкоди для досягнення осо­бистих цілей), то вона підлягає кримінальній відповідальності за заподіяну шкоду на загальних підставах.

Об'єкт заподіяння шкоди — це правоохоронювані інте­реси особи, суспільства або держави: життя і здоров'я людини, її особиста свобода, власність, недоторканність житла, громад­ська безпека, громадський порядок, природне середовище, не­доторканність кордонів, авторитет органів державної влади, інтереси внутрішньої безпеки тощо.

Характер дії або бездіяльності особи, що виконала наказ, може бути як активним, так і пасивним, на що прямо вказується в ч. 1 ст. 41, причому дії або бездіяльність у будь-якому випадку із зовнішньої, фактичної сторони мають підпадати під ознаки якогось діяння, передбаченого КК (наприклад, вбивства, нанесення тілесних пошкоджень, позбавлення волі
людини, знищення або пошкодження майна, зловживання службовим становищем, перевищення влади і т. д. ).

Своєчасність виконання наказу. Відомо, що одним з обов'язкових ознак змісту законного наказу є вказівка на час, протягом якого він повинен бути виконаний. Тому заподіяння шкоди правоохоронюваним інтересам має визнаватися право­мірним, якщо виконання законного наказу мало місце протя­гом часу, визначеного в цьому наказі.

Межі заподіяння шкоди. Шкода, що заподіюється правоохоронюваним інтересам при виконанні наказу, не може бути безмежною, її межі визначаються змістом даного наказу. За­подіяння шкоди лише в цих межах і визнається правомірним.

Перевищення меж заподіяння шкоди при виконанні закон­ного наказу свідчить про так званий ексцес виконання наказу (наприклад, заподіяння явно надмірної шкоди, ніж це перед­бачалося наказом). Якщо цей ексцес зроблений, наприклад, службовою особою, то при наявності всіх інших ознак її дії необхідно розглядати як перевищення влади або службових повноважень.








Дата добавления: 2017-02-04; просмотров: 564;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.