Механізм (процедура) проведення екологічної експертизи
Процедура (або механізм) проведення екологічної експертизи складається з 3 стадій:
- Підготовчої;
- Основної;
- Заключної.
1. Підготовча стадія
Важливим елементом в період підготовки дослідження є оголошення в засобах масової комунікації про заявку на проведення екологічної експертизи. У ній зазначаються такі відомості:
- Запланована діяльність, мета і способи її здійснення;
- Фактори, які впливають або можуть впливати на стан навколишнього природного середовища;
- Кількісні та якісні показники оцінки рівня екологічного ризику запланованої діяльності;
- Інформованість громадськості.
На цій стадії перевіряється наявність і повнота матеріалів на об'єкти екологічної експертизи та освіту еколого-експертної комісії.
2. На основній стадії здійснюється обробка, аналіз, дослідження, оцінка матеріалів щодо ступеня екологічної безпеки об'єктів.
3. Заключна стадія містить висновки екологічної експертизи, які складаються з:
- Вступної (протокольної) частини, де міститися дані про орган, який проводив екологічну експертизу, склад експертів, час проведення, найменування об'єкта екологічної експертизи, його кількісні та якісні показники, відомості про виконавців і замовників екологічної експертизи.
- В констатуючій (описової) частини дається коротка характеристика видів запланованої чи здійснюваної діяльності, її впливу на стан навколишнього природного середовища, здоров'я людей, ступеня екологічного ризику відповідних заходів, забезпечення вимог екологічної безпеки, охорони навколишнього середовища, раціональне використання природних ресурсів.
- В заключній (оціночно-узагальнюючої) частини міститься узагальнена оцінка об'єкта екологічної експертизи, зауваження і пропозиції щодо вдосконалення обгрунтування його екологічного впливу, висновки щодо 1.одобренія, 2.Повернення на доопрацювання або 3.Отклоненіе його від подальшого еколого-експертного розгляду з посиланням на відповідні нормативні документи.
Висновки дійсні 3 роки з дня її проведення. Якщо висновок негативний, особа може звернутися з апеляцією до вищих органів протягом 30 днів (ст.ст.44, 46).
Якщо за цей час не розпочато реалізацію рішення щодо об'єкта державної екологічної експертизи, то він підлягає новій державній екологічній експертизі.
Позитивні висновки державної екологічної експертизи після затвердження їх Мінприроди або його органами на місцях є підставою для відкриття фінансування проектів і програм чи діяльності.
Реалізація проектів і програм чи діяльності без позитивного висновку державної екологічної експертизи забороняється.
У разі негативної оцінки об'єктів державної екологічної експертизи замовник зобов'язаний забезпечити їх доопрацювання відповідно до вимог еколого-експертного висновку і своєчасну передачу матеріалів на додаткову державну екологічну експертизу.
Терміни проведення експертизи. Граничні терміни проведення державної екологічної експертизи:
1) групами спеціалістів еколого-експертних підрозділів, установ чи організацій Мінприроди України - до 45 календарних днів з продовженням у разі потреби до 60 днів, а у виняткових випадках, залежно від складності проблеми - до 120 днів;
2) спеціально створеними міжгалузевими еколого-експертними комісіями чи іншими спеціалізованими організаціями - до 90 календарних днів;
3) для доопрацювання матеріалів згідно з висновками попередньої екологічної експертизи - до 30 календарних днів.
Початком державної екологічної експертизи вважається день подачі еколого-експертному органу комплекту необхідних матеріалів і документів, а при необхідності і додаткової науково-дослідної інформації з тих питань, які виникли під час проведення експертизи.
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 815;