Правові заходи забезпечення екологічної безпеки

 

Екологічна безпека на території України забезпечується здійсненням широкого комплексу взаємопов'язаних політичних, економічних, технічних, організаційних, державно-правових та ін. заходів. За своєю направленістю і змістом державно-правові заходи не однорідні.

Їх можна диференціювати на кілька видів залежно від спрямованості дій: організаційно-превентивні, регулятивно-стимулюючі, розпорядно-виконавчі, охоронно-відновлювальні та забезпечувальні. Вони створюють своєрідний правовий механізм, який слід розглядати як систему державно-правових заходів, спрямованих на регулювання діяльності, здатної підвищувати рівень екологічної безпеки, попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для населення і природних систем, локалізацію проявів екологічної небезпеки.

Організаційно-превентивні заходи спрямовані на виявлення екологічно небезпечних для навколишнього природного середовища і здоров'я людини територій, зон, об'єктів і видів діяльності, а також здійснення певних заходів щодо попередження виникнення екологічної небезпеки. До них відносять: 1) обліково-установчі; 2) реєстраційні; 3) експертно-оціночні; 4) інформаційно-прогностичні заходи.

Обліково-установчі заходи передбачають виявлення, інвентаризацію, класифікацію небезпечних зон, об'єктів, територій і джерел. Реєстраційні - паспортизацію екологічно небезпечних об'єктів, сертифікацію, підтвердження відповідності, ліцензування, реєстрацію екологічно небезпечних джерел. У разі випуску екологічно небезпечної продукції, вона підлягає сертифікації.

Третя група організаційно-превентивних заходів забезпечення екологічної безпеки - експертно-оціночні. До них відносяться проведення екологічної експертизи об'єктів і комплексів, введення попередньої оцінки впливу на навколишнє середовище цих об'єктів, проведення відкритих громадських слухань, обговорення населенням проектів екологічно небезпечної діяльності, які передбачаються для реалізації.

Остання група - інформаційно-прогностичні заходи. До них відносяться прогнозування, планування, моніторинг, інформування та інші заходи, які розглядаються як функції управління в галузі екології.

Наступний вид - регулятивно-стимулюючі заходи. Це система юридичних норм і правил, спрямованих на регулювання відносин забезпечення дотримання пріоритетів, нормативів, стандартів, лімітів та інших вимог у галузі екологічної безпеки. Відповідно до чинного законодавства розробляються: екологічні стандарти; екологічні нормативи; екологічні ліміти; правила проектування та експлуатації небезпечних об'єктів, поводження з екологічно небезпечними речовинами та джерелами і т.п.

Забезпечення виконання вимог в області екологічної безпеки гарантується певними стимулюючими мірами, які є складовою частиною економіко-правового механізму в галузі охорони навколишнього природного середовища.

Крім цього в Україні розвивається екологічний аудит і екологічне страхування.

Розпорядчо-виконавчі заходи полягають в здійсненні певних функцій у сфері забезпечення екологічної безпеки спеціально уповноваженими органами. Однією з провідних у цій галузі є контрольно-наглядова функція державних органів, спрямована на нагляд і перевірку дотримання підприємствами, установами, організаціями та громадянами приписів екологічного законодавства з проведення заходів, покликаних унеможливлювати екологічні правопорушення.

Охоронно-відновлювальні заходи спрямовані на локалізацію проявів екологічної небезпеки, здійснення ліквідаційних робіт, визначення правового режиму територій відповідно до рівня екологічного ризику, встановлення статусу осіб, потерпілих від наслідків екологічної небезпеки.

Забезпечувальні заходи спрямовані на попередження екологічних правопорушень у цій області, захист прав людини на безпечне для життя і здоров'я довкілля та пов'язані з нею інші екологічні права, а також застосування до винних осіб заходів державно-правового примусу в разі порушення вимог і норм екологічної безпеки.

Екологічне законодавство закріплює можливість судового захисту порушених прав громадян внаслідок недотримання вимог екологічної безпеки. Не виключається і самозахист, при якій дії повинні бути правомірними, відповідати змісту, характеру і не суперечити вимогам закону.

 

Лекція 8.








Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 1682;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.