Види юридичної відповідальності за екологічні правопорушення

 

Відповідно до ст. 68 екологічного закону порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Аналогічні норми містяться і в усіх оновлених поресурсових галузях українського законодавства.

Дисциплінарна відповідальність за невиконання або неналежне виконання трудових обов'язків у сфері раціонального використання природних ресурсів і забезпечення охорони навколишнього середовища настає за нормами трудового законодавства. Її підставою є вчинення працівником дисциплінарного проступку в процесі виконання своїх трудових обов'язків, що порушує екологічні вимоги і входять до його трудові функції.

Суб'єктами дисциплінарної відповідальності в екологічних правопорушеннях є робітники і службовці, посадові особи, підприємства, організації і установи, що складаються між собою в трудових відносинах.

Адміністративна відповідальність за порушення екологічного законодавства передбачені в Кодексі про адміністративні правопорушення. На відміну від Кримінального кодексу, Кодексу про адміністративні правопорушення містить спеціальну главу 7, в якій передбачені "Адміністративні правопорушення в галузі охорони природи, використання природних ресурсів, охорони пам'яток історії та культури".

Підставою для притягнення до адміністративної відповідальності є адміністративне правопорушення (адміністративний проступок) в області використання і охорони природних ресурсів, тобто винне, протиправне діяння, що порушує екологічний правопорядок в суспільстві, за яке законодавством передбачена адміністративна відповідальність. Це визначення адміністративного правопорушення безпосередньо випливає зі ст. 9 КпАП.

Залежно від характеру, змісту та виду екологічного правопорушення, відповідно до положень ст. 24 КпАП, можуть застосовуватися такі адміністративні стягнення: попередження; накладення штрафу; конфіскація засобів вчинення правопорушення; позбавлення права займатися діяльністю, пов'язаної з використанням природних ресурсів та об'єктів природи.

Кримінальна відповідальність за екологічні правопорушення містяться в більш ніж 20 статтях чинного Кримінального кодексу. При цьому одні злочини безпосередньо зазіхають на природне середовище, інші - опосередковано.

Цивільно-правова відповідальність за допущені порушення екологічного законодавства та особливості її застосування передбачені ст. 69 Закону про охорону навколишнього природного середовища. Правову основу застосування цієї форми впливу за екологічні правопорушення складають також норми природоресурсових кодексів та інших законів, відсильні норми яких вказують на можливість застосування цивільно-правової відповідальності.

Цивільно-правова відповідальність за екологічні правопорушення в основному носить компенсаційний характер. Вона полягає в покладанні на заподіювача шкоди природним ресурсам або природному середовищі несприятливих наслідків майнового характеру у вигляді цивільно-правових санкцій.

Застосування цивільно-правових заходів відповідальності за заподіяння шкоди природі має цілий ряд особливостей. Природа, як відомо, не є майном в цивільно-правовому сенсі, хоча окремі природні об'єкти поступово повертаються в майновий цивільно-правовий обіг і деякі з них мають грошову оцінку. Природному середовищу завдається екологічна шкода, що виявляється в погіршенні якості навколишнього середовища, яке не піддається повному відшкодуванню. Ця шкода має особливі властивості про-явища в просторі і в часі.

Лекція 14.








Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 931;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.