Правова охорона вод та її особливості
Правова охорона вод - це закріплена в законодавстві система державних і громадських заходів, спрямованих на запобігання забруднення, засмічення і вичерпання вод; на організацію раціонального використання водних ресурсів для задоволення потреб народного господарства і забезпечення матеріальних, екологічних і культурно-оздоровчих інтересів населення, а також на ліквідацію негативних явищ і поліпшення стану вод.
Згідно ст. 95 ВКУ, все води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Під забрудненням вод слід розуміти потрапляння у водні об'єкти забруднюючих речовин (речовин, які опадають в водний об'єкт в результаті господарської діяльності людини, - неочищені стічні води, радіоактивні відходи, нафта).
Забрудненими визнаються водні об'єкти, якщо склад і властивості води змінилися в результаті впливу або виробничої діяльності, або побутового використання населенням до такої міри, коли водні об'єкти стають частково або повністю непридатними для одного з видів водокористування. Поняттям «забруднення» охоплюється не тільки скидання стічних вод, що містять хімічні речовини, але і так зване теплове забруднення, а також бактеріальне забруднення. Критерієм забруднення води є погіршення її якості внаслідок зміни фізичних (підвищення температури), хімічних, біологічних, органолептичних властивостей і поява шкідливих речовин для людини, фауни і флори.
Засмічення вод - потрапляння у водні об'єкти сторонніх предметів і матеріалів (будівельне сміття, металобрухт, виробничі або побутові відходи), які шкідливо впливають на стан вод. При засміченні якість вод змінюється поступово, але не до такої міри, що водні об'єкти не можуть бути використані за призначенням. Засмічення в першу чергу впливає на русло річок і перешкоджає судноплавству.
Вичерпання характеризується кількісним зменшенням природних запасів води в водоймах і джерелах внаслідок неправомірних дій або стихійних явищ або значними якісними змінами в результаті хімічного, радіаційного забруднення до такого ступеня, що вода не може бути використана для водокористування. Це не відноситься до сезонних коливань рівня води в річках або природні зміни запасу води в морях і озерах.
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 802;