Правове забезпечення охорони і захисту лісів
Ліси України згідно лісовому законодавству підлягають охороні і захисту. Охорона і захист лісів здійснюються з урахуванням їх біологічних і регіональних особливостей і передбачають здійснення комплексу заходів, спрямованих на їх збереження від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Охорона і захист лісів і лісових ресурсів здійснюються наземними і авіаційними методами.
Однією з основних вимог, що пред'являються до ведення лісового господарства, є посилення корисних якостей лісів, їх збереження, охорона від пожеж, захист від шкідників. Все це повинно здійснюватися засобами і методами, які не завдають шкоди людині і навколишньому середовищу. При розміщенні, проектуванні, будівництві та введенні в експлуатацію нових і реконструйованих підприємств, споруд та інших об'єктів, а також введення нових технологічних процесів, що впливають на стан і відтворення лісів, повинні передбачатися і здійснюватися заходи щодо охорони лісів від негативного впливу на них стічних вод, хімічних речовин, промислових і комунально-побутових викидів і відходів.
Власники лісів і постійні лісокористувачі зобов'язані розробляти та проводити в установлений строк комплекс протипожежних та інших заходів, спрямованих на збереження, охорону та захист лісів. Захист лісів від шкідників і хвороб забезпечується шляхом систематичного спостереження за станом лісів, своєчасного виявлення осередків шкідників і хвороб лісу, здійснення профілактики виникнення таких осередків, їх локалізації і ліквідації. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на органи виконавчої влади з питань лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів.
Рубки формування і оздоровлення лісів проводяться способами, які не викликають ерозії ґрунтів, пошкодження дерев, які залишаються для подальшого росту, виключають можливість негативного впливу на стан лісів і водойм, які забезпечують поступове відтворення і формування лісів, близьких до природних, постійне підтримання стійкості деревостанів. Підставою для рубок формування і оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування та обстежень, проведених власниками лісів і постійними лісокористувачами.
У заповідних зонах біосферних заповідників, національних природних і регіональних ландшафтних парків, природних заповідниках, пам'ятках природи, заповідних у виняткових випадках можуть проводитись окремі рубки формування і оздоровлення лісів лише на підставі наукового обґрунтування, рішень наукових або науково-технічних рад установ природно-заповідного фонду, а також за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища АРК, територіальними органами Мінприроди України.
Крім рубок формування і оздоровлення лісів для поліпшення якісного складу лісів можуть здійснюватися й інші заходи з формування і оздоровлення лісів. До цих заходів відносять: догляд за підростом, за підліском, по узліссях, по формі стовбура і крони дерев, прокладки квартальних просік і створення протипожежних розривів.
Догляд за підростом полягає в прореджувані скупчення дерев до проведення рубки головного користування з метою створення різновікових деревостанів з метою лісовирощування.
Догляд за підліском полягає в його омолодження, посилення кущіння, поліпшенні плодоношення з урахуванням захисту ґрунтів від ерозії, підвищення їх родючості, а також для збереження і розведення мисливської фауни. Догляд за узліссям полягає у формуванні на кордоні з нелісовими площами мішаних деревостанів з густим підліском за наявності вітростійких дерев.
Догляд за формою стовбура і крони дерев проводиться для підвищення якості вирощуваних насаджень, поліпшення їх санітарного стану шляхом видалення сучків і частини живих нижніх гілок.
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 877;