Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров’я. Адміністративна відповідальність медичних працівників
Адміністративна відповідальність – вид юридичної відповідальності, яка настає за правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою кримінальної відповідальності. Підставою для адміністративної відповідальності е адміністративне правопорушення.
Адміністративні правопорушення, що вчиняють медичні працівники під час професійної діяльності, можна умовно поділити на правопорушення:
- у галузі охорони здоров’я населення;
- у сфері послуг (адміністративні правопорушення, що посягають на права споживачів медичних послуг);
- у галузі стандартизації, якості продукції, метрології та сертифікації;
- що посягають на встановлений порядок управління.
До адміністративних правопорушень у галузі охорони здоров’я, населення належать:
- порушення санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм (ст. 42 КУпАП);
- незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних речовин або психотропних засобів без мети збуту в невеликих розмірах (ст. 44 КУпАП);
- порушення встановленого порядку взяття, переробки, зберігання, реалізації і застосування донорської крові (ст. 45 п. 1 КУпАП).
У зв’язку з тим, що відповідно до чинного законодавства України медичні послуги належать до сфери послуг, у разі порушення порядку проведення розрахунків зі споживачами (ст. 155 п. 1 КУпАП), порушення законодавства про захист прав споживачів (ст. 156 п. 1 КУпАП) та інших порушень, передбачених законодавством про адміністративні правопорушення, медичні працівники нестимуть за ці діяння адміністративну відповідальність.
У галузі стандартизації, якості продукції, метрології та сертифікації медичні працівники можуть бути суб’єктом правопорушення, передбаченого ст. 168 п. 1 КУпАП (виконання робіт, надання послуг громадянам-споживачам, що не відповідають вимогам стандартів, норм і правил).
Медичні працівники (як правило, посадові особи ЛПЗ та фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, що займаються медичною практикою) можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за ухилення від виконання законних вимог посадових осіб органів виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів (ст. 188 п. 2 КУпАП), невиконання законних вимог посадових осіб органів виконавчої влади у сфері стандартизації, метрології та сертифікації (ст. 188 п. 9 КУпАП), невиконання законних вимог органів державного контролю за якістю лікарських засобів (ст. 188 п. 1C КУпАП), невиконання постанов, розпоряджень, приписів, висновків, а також інших законних вимог посадових осіб органів, установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби (ст. 188 п. 11 КУпАП) або за інші правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Адміністративна відповідальність медичного працівника – це застосування уповноваженим органом чи посадовою особою адміністративного стягнення за правопорушення, що за своїм характером не тягне відповідно до чинного законодавства кримінальну відповідальність.
Є такі принципи адміністративної відповідальності медичних працівників:
а) адміністративна відповідальність настає не за будь-яке правопорушенню[1], скоєне у галузі державного управління. Для медичних працівників найбільше значення мають адміністративні правопорушення у галузі охорони здоров’я населення (глава 5);
б) адміністративна відповідальність поширюється як на фізичних, так і на юридичних осіб, які діють у сфері, що регулюється правилами, незалежно від форми власності, підвідомчості;
в) заходи адміністративної відповідальності застосовуються спеціальними суб’єктами, уповноваженими розглядати справи про адміністративні правопорушення;
г) заходи адміністративної відповідальності застосовуються згідно з особливим процесуальним порядком – провадженням у справах про адміністративні правопорушення;
ґ) адміністративна відповідальність безпосередньо виражається у застосуванні до осіб-правопорушників адміністративних стягнень.
Дата добавления: 2016-02-24; просмотров: 2162;