Комерційні банки та їх функції
Комерційні банки – фінансові інститути, що отримали ліцензію від Центрального банку, яка дозволяє приймати вклади від населення і фірм, а також надавати кредити.
Це самостійна фінансово-кредитна установа, що створена, як правило, шляхом об’єднання пайових внесків засновників (акціонерів). Головною метою є залучення на взаємовигідній основі тимчасово вільних коштів підприємців, організацій, громадян і надання на платній, зворотній і строковій підставі кредитів (підприємцям, фірмам, центральним та місцевим органам державної влади, приватним особам).
На відміну від Центрального банку, комерційні банки обслуговують населення і підприємства. Головна мета діяльності комерційного банку – прибуток, визначає стратегію банку і ефективність його діяльності.
Комерційні банки мають універсальний характер, їх називають “фінансовими супермаркетами”. На відміну від усіх кредитних організацій вони повністю беруть на себе ризик, пов’язаний із зміною ринкової кон’юнктури.
Функціями банків є:
- залучення тимчасово вільних грошових коштів;
- надання кредитів;
- посередництво в розрахунках і платежах;
- факторингові та лізінгові операції;
- продаж і купівля цінних паперів;
- облік векселів;
- надання консультативних послуг.
Свої функції банки виконують через ведення різних банківських операцій. Кредитні операції поділяються на: пасивні (операції, через які банки формують свої депозитні ресурси) і активні (операції, через які банки розміщують власний капітал і залучені кошти). В Україні комерційні банки згідно з ліцензією НБУ можуть виконувати до 30 різних операцій.
Банківський механізм розширення грошової пропозиції
Самостійно виконуючи свою діяльність, комерційні банки діють у межах економічних нормативів і правил, що встановлені Центральним банком і урядом.
Комерційний банк – єдине банківське підприємство, яке спроможне створювати банківські гроші, тобто безстрокові чекові депозити.
Розглянемо цей процес. Спочатку проаналізуємо балансовий звіт банку, перелік активів і вимоги до них, що відображають фінансове становище банку за певний термін. Комерційний банк повинен мати резерви готівкових грошей. Затверджена Законом України “Про банки і банківську діяльність” єдина резервна норма, яка складає 12-15% депозитів. При чому Центральний банк може нею варіювати в цих межах.
Резервна норма – відношення між розміром обов’язкових резервів комерційного банку та сумою поточних вкладів. Позначається R і визначається в процентах.
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 801;