Рівновага на грошовому ринку та її графічна інтерпретація

 

З’єднавши попит та пропозицію грошей, ми можемо уявити грошовий ринок і визначити рівноважну проценту ставку, яка встановлюється в ході їх взаємодії. За рівноважної процентної ставки ринок грошей збалансований, тобто попит на гроші та їхня пропозиція дорівнюють одне одному. Як і на ринку товарів, перетин попиту на гроші та пропозиції грошей графічно визначає ціну рівноваги, якою є рівноважна ставка процента. Рівноважна ставка процента – це ціна, що сплачується за використання грошей. Ми визначили, що існує попит на гроші для угод, попит на гроші як активи і загальний попит на гроші. Зобразимо графічно ці види попиту і визначимо рівноважну ставку процента (рис. 5.1). Більш висока процентна ставка зменшує інвестиції і споживчі видатки, а більш низька – збільшує їх.

На рисунку 5.а зображена пряма попиту на гроші для угод, яка не залежить від процентної ставки, тому ця пряма вертикальна. Вона визначається іншими факторами (сумою цін товарів та кількістю оборотів грошової одиниці).

Крива, що зображена на рисунку 5.б відображає попит на гроші, як активи. Він залежить від процентної ставки. Чим вище процентна ставка, тим дорожче зберігання грошей у запасі, тим менше попит на гроші як активи, і навпаки.

Загальний попит на гроші на рисунку 5.в отримуємо шляхом складання попиту на гроші для угод і попиту на гроші як активи.

 

а) Номінальна

процентна Dt

ставка %

 

 


Попит на гроші для угод у млрд. грн.

 

б) Номінальна

процентна

ставка %

 

 

Da

Попит на гроші, як активи в млрд. грн.

в) Номінальна

процентна

ставка %

 

 

Dm

 

Da

Загальний попит на гроші в млрд. грн.

г) Номінальна

процентна Sm

ставка %

 


Е Dm

Da

Попит і пропозиція грошей у млрд. грн.

 

Рис. 5.1 Попит і пропозиція на грошовому ринку

Крива пропозиції грошей Sm, що зображена на рисунку 5.г має форму вертикальної прямої при припущенні, що центральний банк підтримує грошову пропозицію на фіксованому рівні незалежно від змін номінальної процентної ставки. Рівновага знаходиться в точці перетину кривих попиту і пропозиції – Е. Якщо пропозиція грошей буде менше рівноважного рівня, люди почнуть розпродавати фінансові активи для придбання грошей. Це знизить ціну активів і збільшить процентну ставку. Таким чином, рівновага встановиться при більш високій процентній ставці. Чим більше пропозиція грошей, тим менше ставка процента, і навпаки.

За допомогою грошового ринку можна змінити пропозицію грошей, а отже і підвищити або знизити процентну ставку. Зміни процентних ставок впливають на готовність зберігати гроші, що відновлює рівновагу на грошовому ринку, вирівнюючи кількість пропонованих і потрібних грошей.

 








Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 817;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.008 сек.